Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka

oprac. /LB/
Dwa jabłka dziennie świetnie podziałają w przypadku osób będących na diecie.
Dwa jabłka dziennie świetnie podziałają w przypadku osób będących na diecie. archiwum
Jak mawiają wyważeni w słowach Anglicy, "An apple a day keeps the doctor away". Nasi rodzimi lekarze potwierdzają, że jabłko dziennie (a najlepiej dwa: rano dla urody, wieczorem dla zdrowia) pozwalają zachować dobre samopoczucie przez długi czas.

Historia popularnego jabłka jest niezwykle długa i interesująca. Już w mitologii celtyckiej, w epoce żelaza, jabłoni przypisywano szczególne znaczenie w kulturze i religii. To właśnie na Avalonie, czyli na Wyspie Jabłek, leżała Równina Szczęścia, na środku której rosła cudowna jabłoń. Jej niezwykłość przejawiała się nie tylko w wyglądzie (jabłoń jednocześnie kwitła i owocowała), ale także w magicznych właściwościach samych owoców: w wierzeniach Celtów jabłka dawały życie i młodość.

Od tej chwili jabłko powraca w kulturze europejskiej nieustannie. W mitologii greckiej jabłko jest symbolem nieśmiertelności, miłości i - oczywiście - niezgody. Także Rzymianie uważali ten owoc za symbol wiecznego życia i mawiali: "ab ovo usque ad mala", czyli od jaja (początku życia) do jabłka (końca życia).

Dla zdrowia i urody

Spośród wszystkich witamin obecnych w jabłkach, najwięcej jest witaminy C, która wzmacnia układ odpornościowy. Co ciekawe, mimo kwaskowatego smaku jabłka odkwaszają organizm, ponieważ zawierają bardzo dużo zasadowych soli mineralnych. Są też prawdziwą kopalnią błonnika, potasu, żelaza i pektyn. To właśnie wpływ pektyn na wchłanianie i metabolizm glukozy oraz cholesterolu sprawia, że jabłka stanowią obowiązkowy punkt jadłospisu osób na diecie. Walorem pektyn jest bowiem właściwość pęcznienia w żołądku, dzięki czemu pokarm zwiększa swoją objętość i daje uczucie sytości.

Dla podniebienia

Obecnie znamy ponad 10 tysięcy różnym odmian jabłek. Duże i małe, zielone i czerwone, słodkie i nieco kwaskowate - bogactwo urodzaju sprawia, że po jabłka sięgamy także w kuchni: jako dodatek do farszów, ciast, mięs czy naleśników. Autorami najbardziej oryginalnych dań z tych owoców są Anglicy, którzy dodają je nawet do masła i serów. Jabłka popularne są również jako naturalna przekąska, w postaci suszonych plasterków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie