Jędrzejów, Sędziszów, Słupia, Nagłowice i Wodzisław - pięć gmin z powiatu z unijnymi pieniędzmi na szkoły i sport. Zobacz co zrobią

albo
Podpisanie umów na rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej. Centrum Kultury, Jędrzejów albo
We wtorek, 4 czerwca w Centrum Kultury w Jędrzejowie odbyło się podpisanie umów z władzami gmin na dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej obiektów sportowych i sal szkolnych. Na uroczystości obecny był marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

9 kwietnia Zarząd Województwa Świętokrzyskiego ogłosił listę gmin, które otrzymały dofinansowanie unijne na rozbudowę i modernizację szkolnych obiektów sportowych i zakup sprzętu komputerowego i materiałów do nauki do pracowni matematycznych i przyrodniczych w ramach działania ,,Rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej’’.

We wtorek, 4 czerwca w Centrum Kultury w Jędrzejowie spotkali się przedstawiciele władz gmin z powiatu jędrzejowskiego i włoszczowskiego wraz z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Andrzejem Bętkowskim, członkiem Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Markiem Bogusławskim, towarzyszył im również radny Sejmiku Województwa Artur Konarski oraz dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Jacek Sułek.

Marszałek Andrzej Bętkowski nie krył zadowolenia, że udało się przyznać dofinansowanie na te konkretne projekty. - Mówiąc kolokwialnie, jest to ostatnie rozdanie w tej perspektywie. Zainteresowanie było bardzo duże, złożono ponad 83 wnioski. Zarząd województwa ostatecznie wybrał 63 projekty do zrealizowania. Wśród nich są Państwa projekty. Finansowanie jest na poziomie 500 tysięcy złotych, ale myślę że w wielu przypadkach nawet to pół milionowe dofinansowanie jest istotnym wsparciem dla Państwa działań w tym obszarze - powiedziała marszałek.

Umowy podpisywali włodarze z pięciu gmin powiatu jędrzejowskiego: burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek, wójt gminy Słupia Tomasz Koper, wójt Nagłowic Jacek Lato oraz wójt Wodzisławia Dominik Łukasik.

W oficjalnym spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele ze Szkoły Podstawowej w Rakowie, gdzie powstanie nowe boisko. Obecni uczniowie nie kryli zadowolenia i radości. - Dziękujemy za przyznanie naszej szkole tego dofinansowania. Dzięki niemu będziemy mogli spełnić nasze marzenia o nowym boisku. Będziemy pasje sportowe w pełni spełniać, rozwijać aktywność fizyczną czy przygotowywać się do zawodów sportowych - mówili uczniowie.

Wójt gminy Słupia, Tomasz Koper opowiedział, co będzie zrobione w jego gminie. - Większość pieniędzy zostanie przeznaczonych na dofinansowanie remontu obu placówek na terenie gminy, czyli w szkole w Obiechowie i Słupi, plus doposażenie, w tym najważniejsze stworzenie sal językowych. Dofinansowanie wynosi 488 tysięcy złotych, a wartość całej inwestycji to 726 tysięcy złotych - zaznaczył.

- Na terenie naszej gminy zostaną wyremontowane trzy szkoły - mówił z kolei burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek. - Największy zakres działań obejmie szkołę w Pawłowicach, ponieważ jest to obiekt zabytkowy, to będzie tam dokończona elewacja. A także wyremontujemy sanitariaty, co było już tam wręcz niezbędne, oraz klasy. W szkole podstawowej numer 2 w Sędziszowie będą remontowane klasy szkolne, jeden z korytarzy oraz salka gimnastyczna, zaś w szkole podstawowej numer 1 dwie pracownie i sanitariaty. Całość inwestycji to koszt ponad 700 tysięcy przy dofinansowaniu w kwocie 500 tysięcy złotych - mówił burmistrz.

Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek powiedział: - Zaczynamy od Rakowa i to bardzo cieszy, zwłaszcza ze względu na dzieciaki, które tu dzisiaj były i chyba najbardziej cieszą się z tego, że zniknie boisko trawiaste, a pojawi się boisko poliuretanowe z oświetleniem i zapleczem. Myślę, że także z pożytkiem dla całej społeczności sołectwa Raków, Wolica i Kulczyzna, bo na pewno nie tylko dzieci będą korzystały z tego obiektu, ale też dorośli, więc niech służy jak najdłużej - mówił burmistrz.

Wartość inwestycji w gminie Jędrzejów wynosi 731 242,86 złotych i obejmuje budowę boiska sportowego wielofunkcyjnego i urządzeń z nim związanych przy Szkole Podstawowej w Rakowie wraz z oświetleniem boiska, a także doposażenie pracowni matematycznych i przyrodniczych w pomoce do nauki jak tablety, drukarki 3D, laptopy, globusy indukcyjne, zestawy do budowy brył szkieletowych i tym podobnych w Szkołach Podstawowych Skroniowie, Jasionnej, Łysakowie, Mnichowie, Piaskach, Podchojnach, Potoku Wielkim, Prząsławiu oraz Szkole Podstawowej numer 3 w Jędrzejowie.

Gmina Nagłowice zainwestuje 1 747 077,50 złotych na obiekty sportowe przy Szkole Podstawowej w Warzynie Pierwszym, gdzie zostanie wybudowana sala gimnastyczna oraz będzie doposażona pracownia matematyczno-przyrodnicza w Szkole Podstawowej w Nagłowicach.

Wartość inwestycji w gminie Słupia to 714 285,70 złotych i obejmuje między innymi: modernizację i doposażenie boiska przy Szkole Podstawowej w Słupi, doposażenie pracowni matematyczno-przyrodniczej w Szkole Podstawowej w Słupi, doposażenie Szkoły Podstawowej w Obiechowie, modernizację Szkoły Podstawowej w Słupi i Szkoły Podstawowej w Obiechowie.

Wartość inwestycji w gmina Sędziszów to 708 543,70 złotych i obejmuje modernizację budynków trzech Szkół Podstawowych numer 1 i numer 2 w Sędziszowie oraz Szkoły Podstawowej w Pawłowicach, a także doposażenie pracowni matematyczno-przyrodniczych oraz informatycznych w tych szkołach.

Wartość inwestycji w gminie Wodzisław to 695 191, 24 złotych i będzie przeprowadzona między innymi rozbudowa Szkoły Podstawowej w Brześciu, modernizacja sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Wodzisławiu i doposażenie pracowni matematyczno-przyrodniczych.

Wszystkie działania gminy muszą zakończyć do końca 2020 roku.

Źródło: vivi24

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie