Jedyne w Europie muzeum Hammonda powstanie w Kielcach. W...

  Jedyne w Europie muzeum Hammonda powstanie w Kielcach. W grudniu festiwal

  Lidia Cichocka

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Paweł Wawrzeńczyk z jednym z 47 instrumentów, które kupił. Teraz chce kolekcję umieścić w muzeum.

  Paweł Wawrzeńczyk z jednym z 47 instrumentów, które kupił. Teraz chce kolekcję umieścić w muzeum. ©archiwum

  Paweł Wawrzeńczyk, przedsiębiorca, ale także muzyk, założyciel zespołu Limit blues, organizator festiwalu Kielce Rockują, szykuje kolejną muzyczną niespodziankę. Już na początku grudnia zaprasza na festiwal Hammonda, a w przyszłym roku przy okazji kolejnej edycji, na otwarcie muzeum poświęconego tym organom.
  Paweł Wawrzeńczyk z jednym z 47 instrumentów, które kupił. Teraz chce kolekcję umieścić w muzeum.

  Paweł Wawrzeńczyk z jednym z 47 instrumentów, które kupił. Teraz chce kolekcję umieścić w muzeum. ©archiwum  Organy Hammonda, to kultowy elektryczny instrument muzyczny. Został skonstruowany przez amerykańskiego zegarmistrza Laurensa Hammonda w 1935 roku.
  I do dzisiaj instrument, który z kościołów wdarł się na sceny, używany jest przez muzyków ceniących wydawany przez niego wibrujący, ciepły i przyjemny dla ucha dźwięk. Do jego admiratorów należy sam Wawrzeńczyk.- Ich dźwięku nie można pomylić z niczym innym – mówi. Ale oprócz tego, że sam chętnie gra na organach Hammonda chce stworzyć muzeum organów tej marki. Sprawdził – takiego nie ma w całej Europie więc Kielce byłyby pierwsze.

  Hammond wypuścił 180 modeli i tyle właśnie chciałby mieć Wawrzeńczyk. Na razie zdobył 47 egzemplarzy – najstarsze organy pochodzą z 1938 roku. Kupił je ze świątyni w Szkocji, kiedy tamtejszy ksiądz postanowił kupić coś nowszego. – Cztery kolejne egzemplarze płyną do nas zza oceanu – dodaje. - Cały czas szukam kolejnych, interesują mnie wyłącznie oryginały z tabliczkami znamionowymi.

  Wawrzeńczyk rozmawiał o utworzeniu muzeum z miastem i cieszy się, że ma poparcie władz. – Za wcześnie mówić konkretnie o siedzibie, ale wszystko jest na dobrej drodze. Chciałbym by w tym muzeum muzycy mogli grać na organach. 3 grudnia zapraszam do Wojewódzkiego Domu Kultury na pierwszą edycję festiwalu Hammonda. Wystąpią trzy zespoły grające jazz, bluesa i funky, a na scenie staną organy, te najbardziej kultowe B3 i C3.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018