Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedyny w województwie generator tlenu w szpitalu w Starachowicach [ZDJĘCIA]

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
Wszyscy uczestnicy oficjalnego uruchomienia generatora tlenu w starachowickim szpitalu.
Wszyscy uczestnicy oficjalnego uruchomienia generatora tlenu w starachowickim szpitalu. Fot. Kazimierz Cuch
Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach za pośrednictwem wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, jako jedyny w województwie świętokrzyskim, a piąty szpital w Polsce został wyposażony w układ generatora tlenu Oxymat.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, za przychylnością wojewody świętokrzyskiego, przekazała urządzenie o wartości prawie 550 tysięcy złotych, szpital poniósł koszty instalacji w wysokości prawie 35 tysięcy złotych. Generator tlenu to urządzenie, które separuje za pomocą membran czysty tlen z powietrza.

W oficjalnym przekazaniu generatora tlenu, uczestniczył Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, przedstawiciele powiatu, organu założycielskiego szpitala Piotr Babicki- starosta starachowicki i Robert Sowula- członek Zarządu Powiatu, Grzegorz Kaleta- dyrektor naczelny Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, doktor Dariusz Kopania- zastępca dyrektora, do spraw leczniczych szpitala, oraz Artur Ofman kierownik Działu Techniczno-Gospodarczego starachowickiego szpitala.
Właściwości układu generatora tlenu Oxymat 0640.

Generator tlenu to urządzenie odzyskujące czysty tlen z powietrza, o stężeniu 95 procent, w ilości prawie 700 litrów na minutę, 1200 do 2000 kilogramów na dobę. Tlen jest niezwykle potrzebny do ratowania ludzkiego życia, szczególnie w trakcie ciężkiego przebiegu choroby COVID-19.

Szpital posiada dwa zbiorniki na tlen: 16 ton (zbiornik główny), oraz 2 tony (zbiornik zapasowy). W normalnym trybie pracy szpitala, dobowe zużycie tlenu wynosiło około 300 kg, natomiast w szczycie pandemii koronawirusa wynosiło nawet pięć ton na dobę. Tankowanie zbiorników z tlenem odbywało się, co 2-3 dni.

Dzięki temu urządzeniu szpital jest przygotowani na ewentualną czwartą falę pandemii, bez obaw na przerwy czy problemy wynikające z dostawy tlenu do naszego szpitala. Urządzenie zostało sfinansowane w całości ze środków Ministerstwa Zdrowia. Wartość generatora to blisko 550 tys. złotych, szpital poniósł koszty instalacji w wysokości prawie 35 tys. złotych.
Aby podpiąć generator tlenu do istniejącej instalacji, wykonanych został szereg prac technicznych, tak, aby wszystko przebiegło bez przerw w dostawie tlenu do szpitala. Wykonana została instalacja wentylacyjna, oraz założona została klimatyzacja. Aby wstawić urządzenie do pomieszczenia tlenowni został zdemontowany dach tlenowni. Pracownicy działu technicznego odbyli szkolenie z obsługi zamontowanego generatora tlenu, oraz obsługi systemu sprężonego powietrza.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie