Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Suliga starostą powiatu włoszczowskiego. Wybrane władze powiatu i rady miejskiej

Rafał Banaszek
Ustępujący starosta włoszczowski Zbigniew Matyśkiewicz (z prawej) pogratulował swojemu następcy Jerzemu Sulidze, wręczając mu kwiaty.
Ustępujący starosta włoszczowski Zbigniew Matyśkiewicz (z prawej) pogratulował swojemu następcy Jerzemu Sulidze, wręczając mu kwiaty. Rafał Banaszek
Jerzy Suliga z Bebelna Wsi został nowym starostą włoszczowskim. Jacek Włodarczyk z Dąbrówki pokieruje Radą Powiatu. Na czele Rady Miejskiej stanął Grzegorz Dutkiewicz z Włoszczowy.
– Nowe kierownictwo Rady Powiatu Włoszczowskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej: (od lewej) Jacek Zięba – wiceprzewodniczący,
– Nowe kierownictwo Rady Powiatu Włoszczowskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej: (od lewej) Jacek Zięba – wiceprzewodniczący, Jacek Włodarczyk – przewodniczący i Krzysztof Malinowski – wiceprzewodniczący. Rafał Banaszek

- Nowe kierownictwo Rady Powiatu Włoszczowskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej: (od lewej) Jacek Zięba - wiceprzewodniczący, Jacek Włodarczyk - przewodniczący i Krzysztof Malinowski - wiceprzewodniczący.
(fot. Rafał Banaszek)

Burmistrzem jest Grzegorz Dziubek, a jego zastępcą ma być Sławomir Owczarek. Wszyscy pochodzą z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
W poniedziałek, 1 grudnia odbyły się pierwsze sesje Rady Miejskiej i Rady Powiatu kadencji 2014-2018. Posiedzenia trwały około cztery godziny.

Powiat: władza w rękach ludowców i lewicy

Zaczęło się rano we włoszczowskim starostwie. Na szefa Rady Powiatu zgłoszono tutaj tylko jednego kandydata - Jacka Włodarczyka z Dąbrówki, nauczyciela wychowania fizycznego, byłego radnego Rady Gminy Krasocin. Zagłosowało na niego 12 radnych na 16 obecnych.

Po wyborze przewodniczącego zaproponowano dwóch kandydatów na wiceprzewodniczących. Byli to: Jacek Zięba z Kluczewska (Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz Krzysztof Malinowski z Włoszczowy (Sojusz Lewicy Demokratycznej). Obaj panowie otrzymali po 13 głosów na "tak".

W trakcie posiedzenia pojawiły się pierwsze zgrzyty między radnymi, wywołane kilkukrotnym poszerzaniem porządku obrad przez koalicję rządzącą, co nie podobało się radnym Prawa i Sprawiedliwości, będącym w mniejszości.

Następnie przystąpiono do wyboru starosty. Funkcję tę zaproponowano dwóm osobom: Jerzemu Sulidze z Bebelna Wsi (Polskie Stronnictwo Ludowe), dyrektorowi miejscowej Szkoły Podstawowej oraz Łukaszowi Karpińskiemu z Chotowa (Prawo i Sprawiedliwość). W głosowaniu tajnym wygrał zdecydowanie Suliga, na którego zagłosowało 11 radnych (na Karpińskiego głos oddały 4 osoby).

Po gratulacjach i kwiatach nowy starosta Suliga zarekomendował radzie kandydata na swojego zastępcę. Został nim, zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, Zbigniew Krzysiek z Moskorzewa, były starosta i wicestarosta włoszczowski, który w ubiegłym tygodniu zrezygnował ze startu w drugiej turze wyborów na wójta Moskorzewa, gdyż bardziej odpowiadała mu funkcja w starostwie. Krzyśka poparło 12 radnych.

Ostatnim punktem posiedzenia w starostwie był wybór członków Zarządu Powiatu. Zgłoszono dwóch kandydatów: Jarosława Ratusznika z Przygradowa (komitet Razem Ziemia Włoszczowska), byłego przewodniczącego Rady Powiatu oraz najmłodszego w radzie Pawła Strączyńskiego z Żelisławiczek (Polskie Stronnictwo Ludowe). Obaj otrzymali po 12 głosów na "tak". Strączyński ma być etatowym członkiem zarządu i odpowiadać za wydział komunikacji starostwa, zastępując Sławomira Owczarka, który, z kolei, ma zostać wiceburmistrzem Włoszczowy.

Nieoficjalnie mówi się też, że nowe władze powiatu chcą zwiększyć liczbę członków zarządu do pięciu. Oprócz starosty, wicestarosty i dwóch wspomnianych radnych, piątym członkiem zarządu, jak ustaliliśmy, ma być Józef Siwek z Karolinowa (Polskie Stronnictwo Ludowe), były długoletni wójt Krasocina. Na pierwszej sesji radni powiatowi nie ustalili wysokości wynagrodzenia nowego starosty, o co wywiązała się burzliwa dyskusja.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu WŁOSZCZOWSKIEGO

Na zaprzysiężenie Grzegorza Dziubka (z lewej) na burmistrza Włoszczowy przyjechała na sesję wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba. W tym wydarzeniu
Na zaprzysiężenie Grzegorza Dziubka (z lewej) na burmistrza Włoszczowy przyjechała na sesję wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba. W tym wydarzeniu uczestniczyła też żona burmistrza-elekta Aneta Dziubek oraz najstarszy stażem radny gminy Włoszczowa – Stefan Lesiak. Rafał Banaszek

Na zaprzysiężenie Grzegorza Dziubka (z lewej) na burmistrza Włoszczowy przyjechała na sesję wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba. W tym wydarzeniu uczestniczyła też żona burmistrza-elekta Aneta Dziubek oraz najstarszy stażem radny gminy Włoszczowa - Stefan Lesiak.
(fot. Rafał Banaszek)

Gmina Włoszczowa: wojewoda na sesji

Również w poniedziałek dokonano wyboru nowego kierownictwa Rady Miejskiej we Włoszczowie. Nowym przewodniczącym został jedyny zgłoszony kandydat - Grzegorz Dutkiewicz z Włoszczowy (Polskie Stronnictwo Ludowe), kierownik z ZPUE, którego poparło aż 20 radnych.

Jego zastępcami zostali: na kolejną kadencję Krzysztof Suliga z Ogarki (Porozumienie Prawicy) oraz Marian Hebdowski z Włoszczowy (Porozumienie Prawicy), były przewodniczący rady. Na Suligę zagłosowało 18 radnych, na Hebdowskiego - 14. Trzeci z kandydatów na wiceprzewodniczącego rady - Wacław Oblas otrzymał 7 głosów.

Na zaprzysiężenie Grzegorza Dziubka na burmistrza Włoszczowy przyjechała na sesję wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, jego była szefowa. W tym wydarzeniu towarzyszyła też burmistrzowi-elektowi jego żona Aneta Dziubek. Cała sala konferencyjna była wypełniona widownią, w przeciwieństwie do starostwa. Zwycięzcy nie pogratulował ustępujący włodarz Bartłomiej Dorywalski, którego nie było na sesji.

Na drugim posiedzeniu Rady Miejskiej wybrano członków komisji stałych rady (większość zgarnęła prawica) oraz ustalono pensję dla nowego burmistrza. Grzegorz Dziubek, podobnie jak jego poprzednik, otrzymał od rady maksymalną stawę: 6 tysięcy złotych wynagrodzenia zasadniczego, 2,1 tysiąca złotych dodatku funkcyjnego oraz przeszło 3,2 tysiące dodatku specjalnego. Razem to 11,3 tysiąca złotych brutto. Radni włoszczowscy zgodzili się na taką pensję jednogłośnie.

Radą Miejską we Włoszczowie pokieruje w tej kadencji Grzegorz Dutkiewicz – kierownik z ZPUE. Jego zastępcami będą: Krzysztof Suliga (od lewej) i Marian
Radą Miejską we Włoszczowie pokieruje w tej kadencji Grzegorz Dutkiewicz – kierownik z ZPUE. Jego zastępcami będą: Krzysztof Suliga (od lewej) i Marian Hebdowski. Rafał Banaszek

Radą Miejską we Włoszczowie pokieruje w tej kadencji Grzegorz Dutkiewicz - kierownik z ZPUE. Jego zastępcami będą: Krzysztof Suliga (od lewej) i Marian Hebdowski.
(fot. Rafał Banaszek)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie