Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest decyzja w sprawie granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego i...interwencja posłów

Lidia Cichocka
Były minister środowiska, Michał Woś, w ostatnim dniu swojego urzędowania, 6 października podjął decyzję dotyczącą zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Wydał rozporządzenie, według którego z granic parku narodowego ma zostać wyłączone 1,3 hektara na Łyścu oraz włączone - jako swoista rekompensata - znacznie oddalone od parku 60 hektarów izolowanej enklawy leśnej pod Grzegorzowicami. Sprawę tę relacjonujemy od dłuższego czasu a decyzja jest kolejną jej odsłoną.

Po jej wydaniu zareagowali posłowie: świętokrzyscy Andrzej Szejna z Lewicy i Adam Cyrański z Koalicji Obywatelskiej oraz Joanna Senyszyn, posłanka Lewicy z Pomorza, którzy wsparli stojącego na czele walczących o zachowanie całości parku ekologa, prezesa Stowarzyszenia MOST, Łukasza Misiunę.

To Misiuna punktował ministerstwo zarzucając mu łamanie prawa zarówno, jeśli chodzi o sprawy formalne na przykład sposób prowadzenia konsultacji, jak i merytoryczne udowadniając, że teren , który ma zostać wyłączony nie jest pozbawiony wartości przyrodniczej a tym bardziej kulturowej.

Ministerstwo starało się wyłączyć Stowarzyszenie z konsultacji i mimo, że najaktywniej w tej sprawie działa, nie zaprosiło go na organizowane na początku września spotkanie z organizacjami ekologicznymi. Misiuna i tak się tam stawił z ramienia innej organizacji zadając urzędnikom niewygodne pytania i uwagi, przekazał je także na piśmie. Pierwszą uwagą była ta o niezgodnym z prawem przeprowadzeniu konsultacji, których de facto nie było, chociaż przepisy ich wymagają. Odpowiedź dyrektora departamentu Ochrony Przyrody Ministerstwa Środowiska, Łukasza Rejta była lakoniczna: muszą się tym zająć prawnicy.

Sam Woś w piśmie poinformował Stowarzyszenie MOST, że odpowiedź na zapytania wymaga zaangażowania kilku komórek organizacyjnych ministerstwa w związku z czym dał sobie czas na odpowiedź do 18 października. Jak wiadomo wcześniej został zdymisjonowany, ale tuż przed opuszczeniem gabinetu podpisał rozporządzenie o zmianie granic parku.

Joanna Senyszyn w swej interpelacji stwierdza, że decyzja Wosia narusza prawo. - Rozporządzenie o z mianie granic parku nie zostało, chociaż taki jest wymóg, udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej. Jest to działanie formalnie bezprawne, a merytorycznie – nieuzasadnione – podkreśla posłanka.

Posłowie pytają Ministra Klimatu i Ochrony Środowiska, Michała Kurtykę czy zamierza powstrzymać skandaliczne i bezprawne procedowanie projektu Rozporządzenia dotyczącego zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Dopytują o konsultacje oraz podstawę opinii o bezpowrotnej utracie walorów przyrodniczych terenu, który ma być wyłączony z parku.

Interpelacje zostały złożone z datą 11 października 2020. Posłowie czekają na odpowiedź ministra Kurtyki.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie