Jest koalicja. Adam Jarubas ponownie marszałkiem...

  Jest koalicja. Adam Jarubas ponownie marszałkiem województwa, wicemarszałkiem Grzegorz Świercz

  /JaS/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Jest koalicja. Adam Jarubas ponownie marszałkiem województwa, wicemarszałkiem Grzegorz Świercz
  Polskie Stronnictwo Ludowe i Platforma Obywatelska zawarły koalicję w regionalnym parlamencie, czyli sejmiku województwa świętokrzyskiego. Zgodnie z przewidywaniami za burtą znalazło się Prawo i Sprawiedliwość.
  Jest koalicja. Adam Jarubas ponownie marszałkiem województwa, wicemarszałkiem Grzegorz Świercz
  Po kilku dniach negocjacji wszystko jest już jasne. We wtorek po południu doszło do porozumienia w sprawie zawiązania koalicji między Polskim Stronnictwem Ludowym a Platformą Obywatelską. Łącznie obie formacje mają 19 mandatów w 30 osobowym sejmiku. Bez przeszkód mogą więc podejmować uchwały. Zawiązanie koalicji między obiema partiami nie jest niespodzianką, bo wcześniej do ustaleń o współpracy między formacjami w regionach doszło na najwyższym szczeblu rządowym Donald Tusk - Waldemar Pawlak.

  Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego w Świętokrzykiem, Adam Jarubas w ubiegłym tygodniu prowadził wprawdzie rozmowy z Prawem i Sprawiedliwością oraz Sojuszem Lewicy Demokratycznej, jednak już wtedy było raczej przesądzone, że mają one raczej charakter kurtuazyjny. Tym samym PiS, zdobywca siedmiu mandatów, które współrządziło w minionej kadencji z ludowcami i PO, znalazło się za burtą.
  Koalicjanci podzielili się stanowiskami w pięcioosobowym zarządzie województwa, czyli regionalnym rządzie. Trzy przypadły ludowcom, dwa Platformie. Na czele zarządu ponownie stanie Adam Jarubas, który będzie marszałkiem. Wicemarszałkiem zostanie Grzegorz Świercz z Platformy Obywatelskiej. Ten znany lekarz zdobył najlepszy wynik do sejmiku spośród wszystkich kandydatów PO. W zarządzie oprócz obu panów znaleźli się także obecny wicewojewoda Piotr Żołądek z PSL, ludowiec Kazimierz Kotowski, były starosta opatowski oraz Jan Maćkowiak, sekretarz wojewódzki Platformy Obywatelskiej, były wiceprezydent Skarżyska.

  Przewodniczącym sejmiku będzie dotychczasowy członek zarządu województwa Marek Gos z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

  - Od początku opowiadałam się za koalicją dwuczłonową. Jest ona odzwierciedleniem tej rządowej. Ludowcy mają trzech członków zarządu województwa, my dwóch w tym jednego wicemarszałka. Teraz czas zabrać się do pracy. O tym, jak nam będzie ona szła i czy będzie dobrze, zdecydują wyborcy - komentuje posłanka Marzena Okła - Drewnowicz, szefowa PO w Świętokrzyskiem.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (48)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (48) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018