Jest zgoda na budowę gigantycznego centrum handlowego koło Kielc

Agata KOWALCZYK
W Miedzianej Górze tuż przy granicy z Kielcami powstanie gigantyczne centrum handlowe. Radni tej gminy wrazili zgodę na inwestycję, przyjmując na piątkowej sesji Rady Gminy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Nie wszyscy mieszkańcy są zadowoleni z tej decyzji.

Tuż przed rozpoczęciem obrad do przewodniczącego Rady Gminy wpłynął protest mieszkańców z ulicy Kieleckiej w Kostomłotach, podpisało się pod nim 28 osób. One nie chcą inwestycji, ponieważ stracą z jej powodu. Do planowego centrum handlowego trzeba wybudować drogi dojazdowe, które powstaną na prywatnych gruntach. Ich właściciele będą musieli je oddać gminie. Dostaną dużo mniejsze pieniądze niż osoby, które odsprzedały działki pod budowę centrum handlowe. Dlatego grupa mieszkańców próbowała zablokować przyjęcie planu albo zmienić jego zapisy i znalazła poparcie kilku radnych.

Radny Jacek Syska przyznał, że trzeba wyjaśnić wątpliwości mieszkańców, bo mogą być zasadne i wystąpił o zdjęcie projektu planu z porządku obrad sesji. Ale za takim rozwiązaniem było tylko 4 radnych, 4 wstrzymało się od głosu a 5 było za.

Wszystko na ostatnią chwilę

-Dlaczego tak późno przedstawicie państwo swoje wątpliwości. Szacunek i dobry obyczaj każe dać radnym czas na zapoznanie się z waszymi zastrzeżeniami. Nie wiem, czy dysponujemy taką wiedzą, żeby je odpowiednio zinterpretować w tak krótkim czasie - mówił przewodniczący Rady gminy w Miedzianej Górze, Robert Pokrzywiński.

- Nie mogliśmy wcześniej przesłać pisma do radnych i zebrać większej liczby podpisów pod protestem, ponieważ dopiero wczoraj otrzymaliśmy z Urzędu Gminy odpowiedź na nasze wnioski. Liczyliśmy, że zostaną uznane - wyjaśniała Bernarda Goraj w imieniu mieszkańców.
I tłumaczyła radnym: - Naruszane jest nasze prawo własności. Jaka jest nazwa firmy, która skupuje ziemię i czym się ona zajmuje? Czy pan Nalepa to osoba fizyczna czy repetuje inwestora? - pytała.

- Jaki związek z planem mają te pytania? - przerwał przewodniczący Pokrzywiński. Ale pozwolił mieszkance mówić prosząc ujawnienie ważnych kwestii.

-Dlaczego mieszkańcy nic nie wiedzieli o zapisach planu, były uzgadniane z 23 instytucjami a nas powiadomiono na końcu. Dlaczego do publicznego wglądu wyłożono inną wersję niż dostali radni? Wykreślono z niej jeden punkt. Jak wysokie podatki wpłyną do gminy z centrum handlowego? - pytała.

- Nazywam się Tomasz Nalepa i jestem prezesem dwóch spółek CNT Świętokrzyskie i CNT Świętokrzyskie I. Szacujemy że do gminy będziemy odprowadzać rocznie od 2 do 3 milionów złotych - wyjaśnił inwestor.

Pytania gonią pytania

Mieszkanka chciała zadawać kolejne pytania, ale przewodniczący nie pozwolił na to. - Takie pytania powinny padać na innym etapie, gdy plan był rozpatrywany na komisji a nie na sesji. Z pani wypowiedzi, nie wynika, że inwestycja stwarza jakieś zagrożenie czy popełniono przestępstwo przy tworzeniu planu - skwitował.

Wójt przypomniał, że od wielu lat starał się znaleźć inwestora, aby teren zaczął przynosić dochody . - Były nawet plany budowy stadionu piłkarskiego, gdy właścicielem Korony był pan Klicki. Ale gdy zobaczył, ilu jest właścicieli działek wycofał się. W końcu pojawił się pana Nalepa i wykupił działki pod centrum handlowe. W obecnej sytuacji finansowej gminy dodatkowe dochody z podatków pozwolą uruchomić inwestycje, na które teraz nie mamy pieniędzy - tłumaczył.

Dodał, że układ komunikacyjny, który jest głównym punktem sporu został zaprojektowany pod dyktando Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Nie mieliśmy wyboru, tylko takie rozwiązanie zostało zaakceptowane. Najbardziej ucierpią właściciele działek położonych przy projektowanym rondzie na wysokości Maciejówki, choć akurat oni najmniej protestują. Mam nadzieję, że dostaną zadowalające odszkodowanie - dodał wójt.

Drogi też wybudują

Dodał, że zostało podpisane porozumienie z Tomaszem Nalepą i on wybuduje układ komunikacyjny do obsługi centrum a także dwie drogi gminne.
- Wszystko wskazuje na to, że plan zostanie uchwalony, więc mam prośbę do projektanta, aby przebieg dróg jak najmniej ingerował w prywatne działki i nie uwzględniał budowy ekranów akustycznych - tłumaczył radny Jacek Syska.

Plan został przegłosowany, 11 radnych było "za" 1 wstrzymał się od głosu, 1 był przeciw.
- Jak tylko plan się uprawomocni, a będzie to w maju rozpoczniemy projektowanie centrum. Latem 2014 roku powinniśmy wkopać symboliczną łopatę, a na przełomie wiosny i lata 2015 roku kompleks budynków powinien być gotowy - informuje Tomasz Nalepa. - Do zagospodarowania będzie 120 tysięcy metrów kwadratowych pod dachem. Wkrótce będziemy oczekiwać potwierdzenia od przyszłych najemców, że są dalej zainteresowani współpracą. W centrum będą reprezentowane wszystkie branże, spożywcza, odzieżowa, kosmetyczna, medyczna, budowlana, dom i ogród a także część biurowa. Na pewno pojawią się sieci, których jeszcze nie ma w Kielcach i regionie. Połączmy w nim dwie sfery, galerie z wyższymi cenami i tańsze dyskontowe sklepy - dodał.

Wideo

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zatroskany
Art. ten oddaje w jasny sposób podejmowanie ważnych decyzji przez władze gminy Miedziana Góra: Przewodniczący Rady Pan Pokrzywiński myli postulaty mieszkańców, które nazywa "wątpliwościami" przyznaje, że Radni nie dysponują wiedzą aby je odpowiednio zinterpretować, ale nie widzi żadnych przeszkód w podjęciu uchwały przed ich rozpatrzeniem.
Z kolei Wójt wyraża nadzieję że mieszkańcy, którzy najmniej protestują dostaną zadowalające odszkodowanie, oczywiście ma na myśli też swoją osobę ponieważ na potrzeby nowego centrum T. Nalepy "oddaje" dobrowolnie swoją zabudowaną nieruchomość!!!!!!!!!!!!!
L
Leming - Sympatyk PO
Panowie Radni i Urzędnicy tej gminy !
Proszę się rządzić swoją własnością i dzielić własne grunty.........
K
Krystyna
Po zapoznaniu się z wypowiedziami Pana Przewodniczącego Rady Gminy - Pan Pokrzywinski zamieszczonymi w art. prasowym Echo Dnia należy wyjaśnić że grupa mieszkańców wsi Kostomłoty Pierwsze w większości zamieszkali przy ulicy Kieleckiej wręczyła radnym przed sesją rady na piśmie postulaty dotyczące min. zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Pan Przewodniczący jako jedyny z radnych odmówił przyjęcia naszych postulatów, chociaż miał taki obowiązek, stąd Jego niewiedza o ich treści, a które określił jako "wątpliwości" mieszkańców. W konsekwencji nie były rozpatrywane przez radę, tylko dalej Pan Przewodniczący poprowadził głosowanie nad zmianami w mpzp.
Z rozczarowaniem przyjmujemy nieznajomość podstawowych obowiązków radnego przez osobę sprawującą czy piastującą funkcję przewodniczącego!!!
K
KIELCE
CIEKAWE ILE KTO ZAROBIŁ NA TYM POZWOLENIU NA BUDOWE
Z
Zdzisław
W układ komunikacyjny-rondo w drodze nr 74,a jakże cel publiczny,zaprojektowany do obsługi prywatnego centrum handlowego zaangażowała się GDDKiA wybierając najbardziej dogodne dla nowego centrum rozwiazanie kosztem ponownie mieszkańców,zarówno w ograniczeniu ich własności jak rownież degradacji środowiska w którym żyją, uznając że napewno są przyzwyczajeni,bo od dwóch lat trwa w odległości od 100-400m od ich zabudowań mieszkalnych intensywna budowa dwóch węzłów komunikacyjnych.I to jest prawdziwy priorytet pod każdym względem realizowany przez instytucję państwową??!!!!!!!!!!!!!!!
S
Sąsiad
Zastanawiające, w oparciu o czyje informacje w artykule dziennikarka zamieściła świadomie sugestię o źródłach niezadowolenia mieszkańców z tego powodu,że otrzymają dużo mniejsze pieniądze od osób które odsprzedały działki pod centrum handlowe, skoro żaden z mieszkańców składających postulaty tej kwestii nie poruszał. Kto już zna ceny gruntów przez które ma przebiegać inwestycja drogowa?
G
Gość2013
T.Nalepa stwierdza w artykule,ze rocznie odprowadzał będzie 2-3 miliony do gminy,tylko z jakiego tytułu?! Którego podatku?! to dobrodziejstwo finansowe gmina otrzyma??????????????????
K
Kee HOOY
Kielcom potrzebne są kolejne
galerie Tato
jestkropla w morzu potrzeb
G
Gość
po co galeria tam jest daleko i wjocha a tak niema pracy a ludzie pszyjda poogladac i pojda do domu

nalepa nie szkoda ci pieniedzy w kielcach centrum lepiej budowac a nie w polach i w lasach

Och nie tacy cwaniacy już w centrum wybudowali i puste stoi.
M
Maqteusz
po co galeria tam jest daleko i wjocha a tak niema pracy a ludzie pszyjda poogladac i pojda do domu

nalepa nie szkoda ci pieniedzy w kielcach centrum lepiej budowac a nie w polach i w lasach

Człowieku zazdrośc przez ciebie przemawia wiocha a zaloże sie ze co niedziele na gieldzie siedzisz Pierd... cwaniak
a
antek
po co galeria tam jest daleko i wjocha a tak niema pracy a ludzie pszyjda poogladac i pojda do domu

nalepa nie szkoda ci pieniedzy w kielcach centrum lepiej budowac a nie w polach i w lasach
z
zbychu
pierdoooole
O
Obłuda
Pazerność nie ma granic !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
P
Płatnik podatku
Ta część Gminy oskubała już budżet gminy na prawie 2 mln odszkodowań za to,że mają nową drogę z chodnikiem- którego nawet nie odśnieżają, to nie ma się co dziwić, że nowego inwestora też by oskubali .
Tam to lody kręcą ...... wielcy pokrzywdzeni ?
Ż
Żal bierze
" mam prośbę do projektanta, aby przebieg dróg jak najmniej ingerował w prywatne działki i nie uwzględniał budowy ekranów akustycznych - tłumaczył radny Jacek Sys." -czy ten pan nie wie, że drogi ustala się przed zatwierdzeniem PZP, a ekrany są wynikają z przepisów prawa- zwykły populizm ciemnogrodu !!!
Dodaj ogłoszenie