"Jestem zdrowy - odrzucam dym papierosowy" w Wojewódzkim...

  "Jestem zdrowy - odrzucam dym papierosowy" w Wojewódzkim Domu Kultury (WIDEO, zdjęcia)

  Iza BEDNARZ i.bednatrz@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Czerwony Kapturek inaczej, czyli bajka o babci – palaczce w wykonaniu uczniów ze Szkoly Podstawowej w Kłucku, koło Smykowa.

  Czerwony Kapturek inaczej, czyli bajka o babci – palaczce w wykonaniu uczniów ze Szkoly Podstawowej w Kłucku, koło Smykowa.

  "Wszyscy macie źle w głowach, że palicie" - śpiewali uczniowie szkoły podstawowej w Łopusznie. "Papierosy to jest ściema" rapowały diabełki i aniołki ze Skarżyska- Kamiennej, a uczniowie podstawówki z Samborca do rozwikłania zagadki śmierci od papierosów zatrudniły greckich bogów i ojca Mateusza. W Kielcach odbył się w czwartek finał Wojewódzkiego Przeglądu Małych Form Teatralnych o charakterze satyrycznym "Jestem zdrowy - odrzucam dym papierosowy".
  Czerwony Kapturek inaczej, czyli bajka o babci – palaczce w wykonaniu uczniów ze Szkoly Podstawowej w Kłucku, koło Smykowa.

  Czerwony Kapturek inaczej, czyli bajka o babci – palaczce w wykonaniu uczniów ze Szkoly Podstawowej w Kłucku, koło Smykowa.

  [galeria_glowna]


  Organizatorem przeglądu był Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wraz z Zarządem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża. Do finału wojewódzkiego zakwalifikowało się dziewięć zespołów szkolnych z całego województwa, które żartem, skeczem, śmiesznym rymem próbowały ośmieszyć palenie papierosów i zniechęcić do niego skutecznie.  Wygrał zespól ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Skarżysku - Kamiennej, który opowiedział, "Jak diabeł z aniołem stoczyli walkę o duszę Józia palacza" wywołując salwy śmiechu na widowni i wśród jury, w którym znaleźli się członkowie Świętokrzyskiej Koalicji Antytytoniowej oraz przedstawiciele Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.
  Szczególnie barwną kreację stworzyła 9-letnia Oliwia Dudek w roli diabełka Smolimordy, który kaszlał, chrypiał, dwoił się i troił zachęcając Józia do korzystania z nikotyny i roztaczając przed nim wizje, jak to dym papierosowy świetnie pogłębia płuca. Za tę kreację Oliwia otrzymała specjalną nagrodę jury.

  Zwycięzcy przeglądu byli jednocześnie najmłodszym zespołem - tworzyli go uczniowie I i II klas, 6-9 - latki. - Kuba, Natalia, Oliwia, Alka, Roger i Nikola powiedzieli nam, że pracowali nad przedstawieniem dwa miesiące i nauczyli się "żeby nie palić papierosów i unikać dymu papierosowego i nie pić alkoholu i nie być takim niegrzecznym jak diabełek". Natalia nauczyła się bronić kiedy dorośli palą w jej towarzystwie: - Ja kiedyś do jednej pani powiedziałam: proszę pani, palenie powoduje raka płuc, oddech ogra, astmę. I uwierzyła. Dziecko może zwrócić uwagę dorosłemu - stwierdziła Natalka.

  Autorka bajki Katarzyna Madejska powiedziała nam, że praca z tak małymi dziećmi jest bardzo inspirująca i przyjemna: - Mam nadzieję, że to też jest nasz sukces wychowawczy, bo one mówią, że nie chcą, żeby ktoś palił w ich otoczeniu, być może same też nigdy nie sięgną po papierosa. To jest zabawa dla dzieci, ale przez zabawę także uczymy - powiedziały Katarzyna Madejska i Katarzyna Chwiećko, opiekunki grupy teatralnej. Autorzy zwycięskiego spektaklu obiecali, że pokażą przedstawienie także w innych szkołach.

  Laureaci drugiego miejsca - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Sędziszowie w "Bajce o Nikotynie" przedstawili królewnę, której nikt nie chciał za żonę, bo od palenia papierosów wyglądała tak okropnie jakby "skończyła się jej data ważności". Mimo, że królewna (9-letnia Kinga Jędrzejczyk) zapewniała, że jest jeszcze na gwarancji (i również dostała specjalne wyróżnienie za osobowość sceniczną).

  Uczniowie szkoły podstawowej w Samborcu stworzyli własną wersję mitu o Pandorze, której Zeus dał na przechowanie puszkę papierosów, z czego wynikły choroby i śmierć Ikara. Zagadkę rozwikłał niezawodny ojciec Mateusz z aspirantem Noculem. Za ten pastisz mitów o Prometeuszu, Pandorze, Ikarze dostali trzecią nagrodę.

  Wyróżniono również Szkołę Podstawową nr 2 imienia Jana Pawła II w Łopusznie. Wyróżnienia specjalne otrzymał również Kacper Niwicki ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Starachowicach za rolę dobosza - narratora w spektaklu o przygodach rodziny Odymionych, a także Jakub Chrzanowski ze szkoły podstawowej w Pisarach za wybitne zdolności wokalne, które zaprezentował w musicalu o Fajkolandii - Nibylandii.

  Ewa Ziemkiewicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kielcach, przewodnicząca komisji konkursowej oceniła, że poziom tegorocznego przeglądu był wysoki. - Trudno było wybrać. To zachwyca, że dzieci pokazują to, co byśmy chcieli, czyli, że nie warto palić. A przez to, że pracowali z nimi i nauczyciele, i rodzice, mieliśmy edukację na wielu poziomach.
  Spektakle zostały nagrane i będą dostępne na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologcznej w Kielcach, będą również rozdawane jako materiał pomocniczy do zajęć profilaktyki antytytoniowej dzieci i młodzieży. - Płyty dla szkół będziemy mieć na początku przyszłego roku - obiecała Ewa Ziemkiewicz.

  Nagrody główne - sprzęt sportowy dla szkół ufundował samorząd województwa.


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia

  Na językach

  Zdrowie i uroda