MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Jesteśmy razem" przy kieleckim Rynku! Impreza Fundacji Szansa dla Niewidomych przyciągnęła kielczan

Marta Baran
To co działo się przy kieleckim Rynku 23 września trudno opisać słowami. Nie trzeba było tego nawet widzieć... Wystarczyło to jednak... poczuć! Napawająca wszystkich optymizmem atmosfera wzajemnego zrozumienia wręcz unosiła się w powietrzu i przy tym była niezwykle zaraźliwa! A to wszystko podczas odchodów Świętokrzyskiej Gali Reha organizowanej przez Fundację Szansa dla Niewidomych. Wydarzenie opatrzone krótkim, ale wymownym tytułem "Jesteśmy razem" miało na celu zapoznać kielczan z działalnością organizacji, która od lat świadczy pomoc na rzecz osób z dysfunkcją wzroku.

Podczas eventu o ważnej wymowie społecznej nie zabrakło też wielu atrakcji, tak by kielczanie wraz z osobami niepełnosprawnymi mogli nie tylko porozmawiać i wymienić się doświadczeniami, ale też świetnie bawić w rytm żywiołowej muzyki. A trudno było wystać w miejscu, słysząc takich wykonawców jak chociażby: zespół „Zmiana czasu”, Piotr Restecki, Przemysław Rogalski i Małgorzata Bratek, Anna Rossa, czy twórców z Akademii Młodych Talentów, czyli "Małe skrzypeczki" - formacji, która podbiła serca kielczan. Na scenie pojawili się też tancerze z Broken Class. Ciekawym urozmaiceniem bogatego programu imprezy był również występ Henryki Pająk, która zaprezentowała publiczności swój dorobek literacki. Sądząc po reakcjach ogółu, kunsztowne liryki, jakie przeczytała poetka skłoniły zgromadzonych do refleksji, a to, przez wgląd na rangę inicjatywy organizowanej przez Fundację Szansa dla Niewidomych, z pewnością, było ważnym elementem imprezy.

Oprócz wielu występów artystycznych na Rynku można było posłuchać licznych prelekcji, które miały miejsce w zacisznej sali Muzeum Dialogu Kultur. W trakcie wystąpień eksperci ze świata nauki i kultury poruszali tematy związane z możliwościami nowoczesnej technologii, dzięki której niewidomi lub słabowidzący bez większych problemów mogą korzystać z dóbr lokalnej kultury i na przykład zwiedzać muzeum. Poruszana na wykładach problematyka okazała się interesującym zagadnieniem dla wielu kielczan biorących udział w imprezie, co sprawiło, że w cyklu wykładów prezentowanych kolejno przez: Marka Kalbarczyka, czyli prezesa Fundacji Szansa dla Niewidomych, Tadeusza Mirskiego, Natalii Łakomskiej, Janusza Mirowskiego, Iwony Grabczak oraz Leszka Dziedzica prócz osób, których bezpośrednio dotyczyły wystąpienia prelegentów uczestniczyło też sporo mieszkańców naszego miasta. Po konferencji chętni mieli też okazję obejrzeć film pod tytułem "Imagine" z audiodeskrypcją.

- Dzisiejsza impreza ma na celu pokazanie kielczanom świata osób niewidzących oraz niedowidzących. Chcemy pokazać mieszkańcom, że takie osoby mają swoje pasje i talenty, które chcą rozwijać, a o tym w Rynku można się przekonać na własne oczy, bo na scenie osoby z dysfunkcją wzroku prezentują swoją bogatą twórczość. Oczywiście, prócz osób słabowidzących lub niewidomych do udziału w imprezie zaprosiliśmy też osoby pełnosprawne, bo jesteśmy wolni od wszelkiego rodzaju podziałów. Tak naprawdę bowiem, wszyscy, bez względu na to, czy widzimy, czy też nie, stanowimy jedną częścią społeczeństwa. Niczym się od siebie nie różnimy, bo ludzie niewidzący mają takie samo prawo iść w przestrzeń publiczną, a ta powinna być dostosowana do naszych potrzeb - zdradzała Gabriela Rubak.

Po wizycie przy Rynku trudno mówić o jakichkolwiek barierach występujących pomiędzy osobami z dysfunkcją wzroku a resztą ludzi, którzy widzą. Wszyscy bowiem w dobrych humorach, wspólnie zażywali pierwszych dni "złotej" jesieni i cieszyli się wolnym weekendem. Tam gdzie zabawa, nie zabrakło także smacznego jadła, a w Rynku każdy mógł posilić się, ubóstwianą na kieleczczyźnie, zalewajką, którą na okazję Świętokrzyskiej Gali zaserwowali smakoszom tradycyjnych dań rzemieślnicy z osady średniowiecznej w Hucie Szklanej. Organizatorzy zadbali też o to, by obecni przy Ratuszu kielczanie mogli zaangażować się w przedsięwzięcie. Stąd, w trakcie występów i konferencji odbywało się też wiele konkursów z nagrodami... i nie tylko. Niedaleko sceny stanęły też liczne stoiska, na których instytucje takie jak: Regionalne Centrum Wolonatriatu, Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Kielc, Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach prezentowały swoją działalność. Warto uwzględnić, że tym ostatnim z grona wymienionych placówek należą się szczególne słowa uznania, bo działacze z MOPRU czynnie zaangażowali się w przygotowanie tego przedsięwzięcia i służyli pomocą organizatorom podczas kwesty, jak również dbali o bezpieczeństwo osób niewidomych oraz niedowidzących w trakcie trwania imprezy.

Co więcej, przy Ratuszu uczestnicy imprezy mogli też skorzystać z usług masażystki Monika Leduchowska, gabinet masażu „Zdrowie i relaks”, kupić piękne i unikatowe przedmioty własnoręcznie wykonane przez Katarzynę Kowalską lub zapoznać się z ofertą firmy Altix, zajmującej się sprzedażą nowoczesnych produktów ułatwiających funkcjonowanie osobom niewidomym i słabowidzącym Największym zainteresowaniem cieszył się jednak Gabinet dźwięku i dotyku, gdzie osoby widzące z przepaską na oczach za pomocą zmysłu węchu zgadywały na przykład, jaki czują aromat lub sugerując się dotykiem, odpowiadały, co znajduje się pod ich dłonią.

I choć Świętokrzyska Gala Reha "Jesteśmy razem" przeszła już do historii to w wyniku bogatych doznań sensorycznych, bez wątpienia, każdy z obecnych w Rynku 23 września, zachowa ją w pamięci na długo i tuż po zamknięciu oczu, będzie mógł odtwarzać z uśmiechem na ustach... I nie ma powodu do nostalgii! Jak się bowiem okazuje, już niebawem możemy spodziewać się więcej imprez tego typu.

- Zamierzamy zorganizować więcej imprez tego typu. Chcemy by miasto było bardziej otwarte na osoby z dysfunkcją wzroku. Pracujemy nad tym, by w urzędach wprowadzono specjalne tabliczki, które mają ułatwić osobom niewidomym korzystanie z takich placówek. Co więcej, zamierzamy wprowadzić podobne zmiany na ulicach, co ma sprawić, że niewidomi nie będą mieli trudności z poruszaniem się po mieście. Nasza dzisiejsza impreza to tylko przedsmak tego, co wydarzy się wkrótce. Już 30 września zapraszamy wszystkich na stadiom Leszka Drogosza w Kielcach, gdzie odbędzie się Festiwal Aktywności Fizycznej. Wydarzenie będzie miało charakter międzywojewódzki, bo w przygotowaniu tego przedsięwzięcia partneruje nam wiele różnych instytucji z różnych regionów Polski. Wówczas zamierzamy, podobnie jak dziś zaprezentować kielczanom świat osób niedowidzących, jednak z nieco innej, bo sportowej perspektywy. Koncepcja jest jednak taka sama... Chodzi o to, by otworzyć oczy kielczanom na środowisko osób z dysfunkcją wzroku i złamać wszelkie bariery, które doprowadzają do dyskryminowania osób niewidzących lub słabowidzących - zapowiada Joanna Winiarska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto