Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeździsz po zmroku? Zadbaj o wzrok!

Oprac. KAK
sxc.hu
W najbliższych miesiącach wielu z nas będzie dojeżdżać i wracać z pracy przed świtem lub po zmroku. To szczególnie niebezpieczna sytuacja dla osób, które mają wadę wzroku, ale ją lekceważą lub nie zdają sobie sprawy z problemu. - Kierowcy z każdej grupy wiekowej stwarzają zagrożenie na drodze, jeśli mają nieskorygowaną wadę wzroku lub brak widzenia przestrzennego - przestrzega okulistka dr Iwona Filipecka, członek Amerykańskiej Akademii Okulistyki. - W szczególności po zmroku.

Czy na pewno dobrze widzisz za kółkiem?

W ostatni długi weekend na polskich drogach doszło do 428 wypadków, w których zginęło 36 osób, a 557 zostało rannych ( źródło PAP). Oprócz nieodpowiedzialnego zachowania kierow-ców na tak fatalne statystyki wpłynęła także pogarszająca się widoczność i skrócenie dnia.

Osoby z wadami wzroku mają problemy z oceną odległości po zmroku, a także z odczytaniem znaków drogowych. Szczególnie niebezpieczne są problemy z dostrzeganiem pieszych, którzy zwykle ubrani są w ciemne kolory jesienią i zimą. W dodatku bardzo rzadko posiadają elementy odblaskowe. Słaby wzrok sprawia, że wszelkie przeszkody po zmroku są widoczne z bliskiej odległości, co powoduje, że reakcja następuje zazwyczaj za późno. Problemy te mogą występować także w ciągu dnia u kierowców z dużą wadą.

- Przy gorszym oświetleniu ujawniają się małe, ukryte wa-dy wzroku - tłumaczy dr Iwona Filipecka. - W świetle dziennym sytuacja nie jest najgorsza, ale po zmroku zdolności adaptacyjne oka spadają. W ciemności ostrość widzenia spada proporcjonalnie do pogarszania się oświetlenia, a przedmioty stają się szare i niewyraźne - mówi specjalistka chorób oczu.

Jakość widzenia po zmroku jest gorsza u wszystkich, jednak osoby z nieskorygowaną dużą wadą będą miały większe problemy niż z wadą małą. Najgorsza jest sytuacja, gdy u jednej osoby występuje więcej czynników pogarszających widzenie zmierzchowe na przykład mała wada wzroku połączona z brakiem widzenia przestrzennego.- Szczególną uwagę muszą zachować osoby z brakiem widzenia przestrzennego - doradza okulistka. - Takim kierowcom ciężko ocenić prawidłowo odległość, gdy nadjeżdża samochód z naprzeciwka już w ciągu dnia, a po zmierzchu sytuacja ta jeszcze się pogarsza. Z wiekiem ze wzgędu na zmiany w oku bardziej przeszkadzają nam światła aut z naprzeciwka. Czasami wcześnie występuje początkowa zaćma, która w znacznym stopniu pogarsza widzenie zmierzchowe - uświadamia dr Filipecka.

Porady dr Filipeckiej - co należy zrobić jeżeli czujemy się niepewnie na drodze po zmroku?:
- Jeździć ostrożnie i dostosować prędkość do panujących warunków
- Unikać jazdy wieczorem i w nocy, szczególnie w złą pogodę
- Jak najszybciej udać się do okulisty i przebadać swój wzrok
- Dobrym rozwiązaniem są okulary z antyrefleksem, które poprawiają widoczność

Problemy kierowców po zmroku:

- Trudności z oceną odległości np. nadjeżdżającego samochodu
- Kłopoty z odczytaniem znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej
- Oślepianie przez światła samochodów nadjeżdżających z przeciwka
- Zbyt późne zauważanie pieszych, którzy zwykle ubrani są w ciemne kolory

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie