Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 100 - lecia istnienia Liceum Ogólnokształcącego imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kilkaset osób na Zjeździe Absolwentów

Agata Chrobot
Paulina Majczak/Starostwo Powiatowe w Staszowie.
Staszowskie Liceum Ogólnokształcące imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego od 100 lat uczy i wychowuje. W jego murach nawiązywały się przyjaźnie, kształtowały się talenty, zdobywały wiedzę osoby, które osiągnęły znaczne sukcesy w życiu zawodowym. Kilkaset absolwentów z całego świata, dyrektorzy i przyjaciele szkoły spotkali się w weekend 6 - 7 października na wielkim jubileuszu i Zjeździe Absolwentów.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą sprawowaną pod przewodnictwem Jego Ekscelencji biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w kościele pod wezwaniem świętego Bartłomieja Apostoła w Staszowie . Następnie zorganizowano uroczysty przemarsz ulicami miasta, aby podkreślić rangę wydarzenia - szkoła mocno wpisała się w jego historię. Ważnym punktem sobotnich uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100- lecie szkoły. Uczniowie "Wyszyńskiego" przestawili spektakl teatralny pod tytułem ,,Dawnych lektur czar''.

Wystąpili także absolwenci, prezentując swoją twórczość artystyczną, a byli to: Anna Zielińska -Brudek oraz Benedykt Kozieł, a uczeń liceum Jakub Sośniak zaprezentował utwór absolwenta Marka Hendla pod tytułem: ,,Ku gwiazdom''.

Symbolicznym momentem uroczystości było posadzenie 100 drzew na 100- lecie szkoły. Posadzono je w ogrodzie szkolnym i na placu przy kościele pod wezwaniem świętego Bartłomieja (nazywany przez społeczność liceum - kościołem szkolnym.). Wieczorem 6 października goście wysłuchali koncertu muzyki dawnej w wykonaniu wnuczki byłego profesora szkoły Justyny Rekść - Raubo i Adama Nowakowskiego.

Na zakończenie uroczystości pierwszego dnia zorganizowano wielki Jubileuszowy Bal Absolwentów.

Wspomnień czar...
To idealne słowa, które opisują drugi dzień uroczystości. W niedzielę odbyły się spotkania koleżeńskie, zwiedzanie szkoły i wystaw okolicznościowych: ,,Gimnazjum i Liceum czas miniony '' i ,,Świat oczami absolwentów Gimnazjum i Liceum''.

Podczas jubileuszu spotkało się kilkaset absolwentów, który przyjechali do Staszowa z różnych części Polski, Europy, a nawet ze Stanów Zjednoczonych. Wśród gości byli między innymi: doktor nauk medycznych Marek Tombarkiewicz, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, a także medycyny ratunkowej, w latach 2016-2018 podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia; profesor nadzwyczajny doktor habilitowany Urszula Wąsikiewicz-Rusnak z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej; profesor Janusz Andrzej Koziński - dziekan Uniwersytetu w Toronto. A także żołnierze zawodowi, lekarze, profesorowie, poeci i artyści, którzy po ukończeniu staszowskiego liceum odnieśli duże zawodowe sukcesy.

- Liceum i Gimnazjum w Staszowie od 1918 roku nieprzerwanie pracowało na niekwestionowany autorytet w mieście, regionie, województwie i w Polsce. Nauczyciele cieszyli się szacunkiem, a matura zdana w tej szkole nobilitowała i była powodem do dumy, że weszło się w krąg ludzi , którzy tworzyli wielką księgę intelektualną rozwoju miasta. Jubileusz 100-lecia szkoły jest okazją do refleksji i zadumy nad historią szkoły, do wyrażenia szacunku i wdzięczności wszystkim którzy tworzyli i tworzą dziedzictwo - mówi Anna Karasińska, dyrektor szkoły.

Uroczystości organizowane przez szkołę w roku jubileuszowym objął patronatem honorowym prezydent Andrzej Duda, a dyrekcji, pracownikom, uczniom praz absolwentom Ojciec Święty Franciszek udzielił błogosławieństwa papieskiego.

Symbolicznym momentem było odśpiewanie hymnu szkoły, po raz pierwszy w historii szkoły. Słowa ułożyła absolwentka, poetka pani Anna Zielińska - Brudek i podarowała dla szkoły na okoliczność Jubileuszu . Muzykę skomponował Gustaw Kozłowski .

Z tradycją w nowoczesność
- Liceum i Gimnazjum w Staszowie od 1918 roku nieprzerwanie pracowało na niekwestionowany autorytet w mieście, regionie , województwie i w Polsce . Nauczyciele cieszyli się szacunkiem, a matura zdana w tej szkole nobilitowała i była powodem do dumy, że weszło się w krąg ludzi, którzy tworzyli wielką księgę intelektualną rozwoju miasta. Nauczyciele, uczniowie i rodzice Liceum Ogólnokształcące imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego mają świadomość, że są spadkobiercami dobrej tradycji i muszą być jej kontynuatorami. Odwołując się do chlubnej przeszłości, nie boimy się wyzwań, które niesie współczesna edukacja. Nasze sztandarowe hasło to : ,,Z tradycją w nowoczesność ''. Pielęgnujemy tradycje ,,małej ojczyzny '', łączymy pokolenia, organizując święta o charakterze regionalnym i ogólnopolskim . Nauczyciele podejmują wiele cennych inicjatyw, wychodząc naprzeciw potrzebom społeczności uczniowskiej i mieszkańców Staszowa. Jesteśmy szkołą twórczą , innowacyjną i przyjazną. Szkoła prowadzi działalność naukową i wydawniczą. Z roku na rok wzrasta liczba laureatów i finalistów olimpiad, konkursów przedmiotowych i tematycznych. Absolwenci dostają się na prestiżowe kierunki najlepszych uczelni w kraju i od 2009 roku prowadzimy rekrutację do klas mundurowych, które są dumą naszej szkoły. Patronat naukowy nad klasami sprawuje Wojskowa Akademia Techniczna. Prowadzimy Muzeum Szkolne, które jest miejscem kształtowania tożsamości regionalnej i postaw patriotycznych - mówi Anna Karasińska, dyrektor szkoły. I podkreśla: - Stuletnia historia szkoły to podsumowanie dokonań minionych pokoleń. Dla każdego ma inny wymiar - z sentymentem wspomina się swoją młodość, profesorów , ich życzliwość, przyjaźń, przygody, sukcesy i porażki. Rocznica ta jest jeszcze bardziej symboliczna, gdyż przypada w roku 100 - lecia odzyskania niepodległości.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. OD PAŹDZIERNIKA BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO I OC

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie