Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz sanktuarium w Kałkowie

Kazimierz Cuch
Głównym uroczystościom jubileuszowym przewodził ksiądz biskup Zygmunt Zimowski (z prawej).
Głównym uroczystościom jubileuszowym przewodził ksiądz biskup Zygmunt Zimowski (z prawej). K. Cuch
Cztery dni jubileuszu 25-lecia sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie.

Przeciwny wielkim fetom ksiądz prałat Czesław Wala, kustosz sanktuarium, zgodził się, by 25-lecie było uroczyste. W jubileuszowej imprezie wziął udział biskup radomski Zygmunt Zimowski, ksiądz prałat Eugeniusz Makulski, kustosz-senior sanktuarium w Licheniu. Było kilkunastu księży z całej diecezji radomskiej.

CZTERY DNI

W czwartek procesja Bożego Ciała miała bardzo uroczysty charakter i prowadziła po trasie historycznej, obok pierwszych obiektów parafii Kałków, w tym kaplicy przerobionej z wiejskiej szopy. Wieczorem wierni i pielgrzymi wzięli udział w drugiej procesji z obrazem Matki Bożej Świętokrzyskiej na cmentarz grzebalny w Kałkowie, gdzie w specjalnej mszy modlono się za żyjących i nieżyjących budowniczych Kałkowa oraz jego dobrodziejów. Obraz na ramionach nieśli strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kałkowie, założonej przy znacznym udziale księdza Czesława Wali. Druhny i druhowie z tej jednostki, ubrani w galowe stroje, byli wspaniałą asystą wszystkich uroczystości jubileuszowych.
Piątek był przeznaczony dla ludzi starszych, niepełnosprawnych i chorych. Wieczorem odprawiono uroczystą Drogę Krzyżową na monumentalnych nasypach, zwanych tu wałami.

UROCZYSTA MSZA

W sobotę o 12 w Kałkowie była odprawiona bardzo uroczysta, jubileuszowa msza św. Przewodził jej ksiądz biskup Zygmunt Zimowski, ordynariusz diecezji radomskiej. Przybyło kilkunastu księży i jeden przedstawiciel władz - Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego. Powszechne udzielanie sakramentu bierzmowania uczniom trzecich klas gimnazjum sprawiło, że nie przyjechali inni biskupi. Był to główny punkt jubileuszowych uroczystości. W kuluarach uroczystości mówiono, że wszyscy znaczący politycy naszego województwa pojechali w tym dniu na turniej rycerski do zamku Krzyżtopór. Tam oficjalne uroczystości rozpoczynały się o 13.

Podczas mszy św. kilka razy kościół rozbrzmiewał brawami dla księdza kustosza Czesława Wali i dla księdza biskupa Zygmunta Zimowskiego. Pasterz radomskiej diecezji obchodzi 35-lecie kapłaństwa.

Po południu była procesja z obrazem Matki Bożej Świętokrzyskiej do pomnika pomordowanych mieszkańców w Żuchowcu i Gębicach, ponad dwa kilometry od sanktuarium. Przy pomniku pomordowanych była sprawowana msza św. za wszystkich poległych i pomordowanych za wiarę, ojczyznę, prawa człowieka. Tu współorganizatorem uroczystości były władze gminy Pawłów.

Natomiast w niedzielę, na zakończenie jubileuszu, mszę św. odprawił w Kałkowie ksiądz prałat Eugeniusz Makulski, kustosz-senior sanktuarium w Licheniu, jeden z wielkich dobrodziejów Kałkowa.

Kałków jest wciąż bardzo licznie odwiedzanym miejscem kultu religijnego w Polsce. Siostry zakonne, prowadzące statystykę wiernych odwiedzających sanktuarium, wciąż mówią o kilkuset tysiącach pielgrzymów i wiernych rocznie i trzecim miejscu tego sanktuarium, po Jasnej Górze i Licheniu. Chociaż coraz bardziej "depcze" mu po piętach sanktuarium na Świętym Krzyżu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie