Jubileuszowe, 20. Dni Pokusowe w Pacanowie i Oblekoniu
Gmina Pacanów od dawna czci pamięć Zofii i Władysława Pokusów. - To jest bardzo ważny element naszej lokalnej historii. Pan Władysław pochodził z miejscowości Oblekoń. Bardzo zależało mu na tym, żeby rozwijać społeczeństwo wiejskie. Przekazał swój majątek na organizację fundacji, którą powierzył Stefanowi Rachwalskiemu - mówi Krzysztof Eliasz, burmistrz Pacanowa.
W 2024 roku przypadała dwudziesta rocznica nadania Szkole Podstawowej w Oblekoniu imienia Fundacji Zofii i Władysława Pokusów Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej oraz Jubileusz 20-lecia święta ku czci Patronów.
Uroczystości, rozpoczęło spotkanie w Szkole Podstawowej w Oblekoniu, następnie w kościele parafialnym została odprawiona msza święta w intencji państwa Pokusów oraz fundacji przez nich powołanej. Ceremonię uświetnił oprawą muzyczną Michał Kopeć, stypendysta Fundacji. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe – Ochotniczej Straży Pożarnej w Oblekoniu, miejscowego koła Polskiego Stronnictwa Ludowego, Urzędu Miasta i Gminy w Pacanowie, władze samorządowe różnych szczebli, władze fundacji, zaproszeni goście a także liczni przedstawiciele lokalnej społeczności.
Po mszy świętej uczestnicy udali się na cmentarz by pomodlić się i złożyć kwiaty na grobach Zofii i Władysława Pokusów oraz Renaty Korbaś.
Zobacz zdjęcia
Później Dni Pokusowe przeniosły się do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Tam wręczono odznaczenia w uznaniu zasług za działalność na rzecz fundacji i małych ojczyzn. Uhonorowani zostali Jolanta Rogala, dyrektor Szkoły Podstawowej w Oblekoniu, Hanna Aleksandrowicz, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej, Michał Kopeć, stypendysta fundacji i reżyser filmu “Człowiek wsi – siła i pasja” oraz Tadeusz Kołodziej, prezes Stowarzyszenia Diamenty Powiśla.
Niezwykłych wrażeń zebranym w sali widowiskowej w Europejskiego Centrum Bajki dostarczyły występy zespołów i solistów. Część artystyczną poprowadziła Karolina Kępczyk. Rozpoczęła się od koncertu kwartetu Estradi Various w składzie: skrzypce – Mariusz Połomka, drugie skrzypce – Emilia Kopeć, wiolonczela – Magdalena Sikorska, pianino – Michał Kopeć. Następnie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca przy Politechnice Lubelskiej prezentując poloneza, mazura, tańce krakowskie, kurpiowskie oraz tańce i piosenki starej Warszawy. Repertuar operowy przybliżył tenor Patrycjusz Sokołowski z akompaniamentem.
Wśród gości uczestniczących w obchodach byli między innymi radny sejmiku wojewódzkiego Krystian Jarubas, starosta powiatu buskiego Jerzy Kolarz, przewodniczący Rady Powiatu Buskiego Wiesław Skop, radny powiatu buskiego Robert Fortuna, burmistrz miasta i gminy Pacanów Krzysztof Eliasz, burmistrz miasta i gminy Nowy Korczyn Paweł Zagaja, Dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie Aleksandra Stachniak, przewodniczący rady miejskiej w Pacanowie Artur Czub, radni rady miejskiej w Pacanowie, panie ze Stowarzyszenia “Warszawka – Komorów – Grabowica”, druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Oblekoniu, stypendyści fundacji, rodzice, uczniowie oraz sympatycy Szkoły Podstawowej w Oblekoniu i Fundacji Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej.
Dni Pokusowe udało się zorganizować przy wsparciu licznego grona Rodziców, Przyjaciół i Sponsorów, którym serdecznie za pomoc i życzliwość dziękuje Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Fundacji Zofii i Władysława Pokusów Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej w Oblekoniu.
Zobacz zdjęcia
Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?