Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już 400 tys. cudzoziemców oficjalnie osiadło w Polsce na dłużej. Połowa z nich to Ukraińcy. Pokochali Warszawę, Poznań i Kraków

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Część Ukraińców uciekło do Polski przez rosyjska agresją i wojną, ale zdecydowana większość przyjechała za chlebem. I teraz się urządza.
Część Ukraińców uciekło do Polski przez rosyjska agresją i wojną, ale zdecydowana większość przyjechała za chlebem. I teraz się urządza. Andrzej Banas / Polska Press
Ponad 200 tys. Ukraińców osiedliło się w Polsce na dłużej lub wręcz na stałe i liczba ta rośnie w tempie dwucyfrowym: tylko od początku tego roku powiększyła się o 12 proc. Jak informuje Urząd ds. Cudzoziemców, wśród ukraińskich osiedleńców przeważają ludzie młodzi, w wieku między 20 a 39 lat, przybywa też nastolatków. Najchętniej wybierają Warszawę i okolice, a na drugim miejscu - Kraków i Poznań z przyległościami.

Ukraińcy stanowią połowę cudzoziemców, którzy w ostatnich latach postanowili osiąść w Polsce na dłuższy czas, składając odpowiednie wnioski o zezwolenie na pobyt stały. Urząd podkreśla, że przytłaczająca większość z nich miała już wcześniej zezwolenia na pobyt czasowy związany z pracą.

- W ciągu dwóch lat populacja cudzoziemców posiadających prawo długoterminowego pobytu w Polsce wzrosła o 100 tys. osób – informuje Jakub Dudziak, rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców (UdSC). W dziesiątce najliczniej reprezentowanych państw znajdują się, oprócz Ukrainy, Białoruś – 23 tys., Niemcy – 21,3 tys., Rosja – 12,2 tys., Wietnam – 12,1 tys., Indie – 9,6 tys., Chiny – 8,7 tys., Włochy – 8,4 tys., Wielka Brytania - 6 tys. i Hiszpania – 5,8 tys.

Według analiz Urzędu, najwięcej w ostatnich dwóch latach przybyło obywateli Ukrainy – 72 tys., a także Białorusi – 9,5 tys., Indii – 3,9 tys. i Gruzji – 2,7 tys. Najszybciej rosła liczba zezwoleń na pobyt czasowy (maksymalnie do 3 lat) – o 76 tys. oraz stały – o 18 tys.

Gdzie osiedlają się cudzoziemcy

Najpopularniejszymi województwami wśród cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt są: mazowieckie – 116,9 tys. osób, małopolskie – 40,5 tys., dolnośląskie – 32,2 tys., wielkopolskie – 31,7 tys. oraz śląskie – 23,8 tys.

Urząd zastrzega, że dane te nie obejmują ogromnej rzeszy (ponad miliona?) osób przebywających w Polsce tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz. - Tego typu krótkoterminowe pobyty charakteryzują się dużą cyrkulacją i są najczęstsze właśnie w przypadku obywateli Ukrainy. Coraz więcej z nich chce jednak pozostać w naszym kraju na dłuższy czas – komentuje Jakub Dudziak.

I dodaje, że świadczy o tym dobitnie rosnąca stale liczba wniosków o zezwolenia na pobyt, a także liczba osób już posiadających takie zezwolenia. Obecnie nieco ponad 200 tys. obywateli Ukrainy posiada ważne dokumenty uprawniające do długoterminowego pobytu w kraju. Według stanu na 1 stycznia 2018 r. i 2019 r. było to odpowiednio 145 tys. i 179 tys., przyrost jest zatem mocno zauważalny.

Cudzoziemcy chcący osiedlić się i zalegalizować swój pobyt w Polsce składają w urzędach wojewódzkich wnioski o zezwolenia na pobyt. Osoby spełniające warunki wydania zezwolenia otrzymują dokumenty potwierdzające ich prawo pobytu w kraju. Zdecydowana większość obywateli Ukrainy posiada zezwolenia na pobyt czasowy (maksymalnie do 3 lat) – 158 tys. osób. Nieco ponad 42 tys. dysponuje prawem pobytu stałego i rezydenta długoterminowego.

Ukraińcy wybierają Warszawę, Poznań i Kraków z przyległościami

Najpopularniejszymi regionami wśród obywateli Ukrainy są województwa: mazowieckie – 45 tys. osób, wielkopolskie – 22 tys., małopolskie – 21,5 tys., dolnośląskie – 15,5 tys. oraz śląskie – 14 tys. Około 57 proc. osiedleńców stanowią młodzi, w przedziale wiekowym 20 – 39 lat, prawie 30 proc. w przedziale 40 - 59 lat, a 11 proc. poniżej 20. roku życia. Przeważają mężczyźni – 115 tys. osób (57 proc.), w porównaniu do 86 tys. kobiet.

Wśród pozostałych osiedlających się w Polsce cudzoziemców także dominują ci w wieku między 20 a 39 lat (ponad połowa), a następnie między 40 a 59 lat (31 proc.). Co dziesiąty obcokrajowiec jest nastolatkiem lub kilkuletnim dzieckiem; coraz więcej dzieci rodzi się cudzoziemcom już w Polsce.

- Wśród najpopularniejszych typów dokumentów posiadanych przez obcokrajowców dominują zezwolenia na pobyt czasowy (maksymalnie do 3 lat) – 56 proc., na pobyt stały – 18,5 proc. oraz zarejestrowany pobyt obywatela UE - 18 proc. – wylicza rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie