Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już 9 listopada 123 urodziny Wielkiego Pieca w Starachowicach. Przez lata zmieniało się jego otoczenie. Zobacz archiwalne zdjęcia

Mateusz Dudzik
Mateusz Dudzik
9 listopada 2022 roku Wielki Piec w Starachowicach będzie obchodził 123 urodziny
9 listopada 2022 roku Wielki Piec w Starachowicach będzie obchodził 123 urodziny fotopolska.eu
Już w środę, 9 listopada, 123 urodziny Wielkiego Pieca, które odbędą się 9 listopada 2022 r. w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Atrakcji dla zwiedzających nie zabraknie. Zobaczmy jak Wielki Piec zmieniał się przez lata.

Już 9 listopada 123 urodziny Wielkiego Pieca w Starachowicach
W środę, 9 listopada, na uczestników wydarzenia będą czekać wyjątkowe atrakcje przygotowane tylko i wyłącznie na ten dzień. Tego dnia będzie można zwiedzić nasze Muzeum w wyjątkowej cenie 6złotych/osoba. W tej samej cenie będzie zwiedzanie Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA.

Specjalnie w tym dniu, dla gości muzeum będzie wyświetlany film pt.: „Z duchem techniki. Cyfrowa kronika Huty w Starachowicach”, powstały z „ożywienia” kilkudziesięciu archiwalnych zdjęć. Film w kilkuminutowym obrazie ukazuje, nie tylko pracę starachowickiej huty, ale także życie samych Starachowic.

Na kolejnych slajdach zobacz jak Wielki Piec prezentuje się na archiwalnych zdjęciach.

Historia Wielkiego Pieca w Starachowicach
Przypomnijmy. W 1789 roku z fundacji opata wąchockiego Rupkiewicza zbudowano na terenie obecnych Starachowic pierwszy wielki piec. Po 1815 roku Stanisław Staszic opracował plan „ciągłego zakładu fabryk żelaznych na rzece Kamiennej” i od 1841 roku zaczynają działać trzy wielkie piece opalane na węgiel drzewny.

W 1897 roku rozpoczęto budowę nowych zakładów z wielkim piecem na koks, który był czynny od 1899 r. Zakład działał do 19 marca 1968 roku. Obecnie na terenie zakładu wielkopiecowego działa Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura.

Najcenniejszym elementem Muzeum Przyrody i Techniki jest Zespół Wielkopiecowy z końca XIX wieku. To jedyny w Europie zachowany w całości ciąg technologiczny urządzeń hutniczych. W skład zakładu wchodzi również jedna z największych maszyn parowych. Trafiła do Starachowic z Powszechnej Wystawy Przemysłowej w Paryżu, która odbyła się w 1899 roku.

W muzeum zobaczyć można także kolekcje samochodów ciężarowych produkowanych przez Fabrykę Samochodów Ciężarowych STAR – między innymi Papamobile i STARa 266R – uczestnika X Rajdu Paryż – Dakar w 1988 roku. W zabytkowym budynku dawnej kotłowni (obecne „Kino Kotłownia”) prezentowana jest wystawa paleontologiczna z tropami zwierząt żyjących na terenie obecnych Gór Świętokrzyskich w okresie permu, triasu i jury.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto