Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kadeci z Suchedniowa ślubowali we Lwowie Przeżyli wyjątkową lekcją życia, pokory, siły i patriotyzmu

Klaudia Szałas
Przysięgę składają: od lewej, kadeci: Wiktoria Pochwała, klasa II i  Igor Stiepowikow,  klasa I, od prawej, kadeci: Benedict Moeckel, klasa III i  Marcin Madej, klasa II. Wgłębi poczet sztandarowy: dowódca pocztu- Szymon Piotrowski,  chorąży- Adam Knaś,    asysta-Kacper Pochwała.
Przysięgę składają: od lewej, kadeci: Wiktoria Pochwała, klasa II i Igor Stiepowikow, klasa I, od prawej, kadeci: Benedict Moeckel, klasa III i Marcin Madej, klasa II. Wgłębi poczet sztandarowy: dowódca pocztu- Szymon Piotrowski, chorąży- Adam Knaś, asysta-Kacper Pochwała.
Kadeci ze Szkół Korpusu Kadetów w Suchedniowie udali się aż do Lwowa, aby dokonać ślubowania. Program wychowawczy Szkół Korpusu Kadetów jest kontynuacją tradycji Kadetów Lwowskich. Intencją uczestników było uczczenie Stulecia Niepodległości Polski oraz takiego samego jubileuszu powstania Korpusu Kadetów.

W obszernym programie było zarówno zwiedzanie Lwowa, jak i obejrzenie spektaklu opery lwowskiej, zwiedzanie Cmentarza Łyczakowskiego, ślubowanie w Szkole Miłości Ojczyzny - Cmentarzu Orląt Lwowskich. Noclegi w stanicy Polskiego Harcerstwa były formą wsparcia finansowego druhów. 11 listopada, w setną rocznicę Odzyskania Niepodległości, po mszy świętej za ojczyznę, odbywającej się w Archikatedrze Łacińskiej we Lwowie, kadra i kadeci zawierzyli siebie i Szkoły Korpusu Kadetów Najświętszej Marii Pannie Królowej Polski.

Ślubowanie kadeckie odbyło się w trakcie uroczystych obchodów zorganizowanych przez lokalną społeczność polską, przy udziale Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej i przedstawicieli władz miasta Lwowa. Przy grobach Orląt Lwowskich, na pochylony nad płytą Nieznanych Żołnierzy sztandar szkoły, kadeci ślubowali wierność najwyższym wartościom, jakimi są ojczyzna i honor. Wszyscy, licznie zgromadzeni na cmentarzu uczestnicy uroczystości entuzjastyczne przyjęli akt ślubowania, nagradzając kadetów długimi brawami, co wzruszyło wszystkich obecnych. Kadetom wzruszenie zaszkliło wzrok.

Po ślubowaniu, kadeci wraz z kadrą i rodzicami złożyli kwiaty, wieńce i zapalili znicze (również w imieniu zaprzyjaźnionych szkół). Dzięki wyjątkowemu przewodnikowi panu Przemysławowi Dąbkowi, udało się jeszcze zapalić lampki pamięci przy pomniku pomordowanych profesorów lwowskich na Wzgórzach Wuleckich, oraz pomodlić się na Cmentarzu Janowskim i mogiłach w Mościskach, gdzie także leżą Polacy- bohaterowie walk o ojczyznę. Takie spojrzenie na historię, w której upamiętnieniu sami wzięli udział, było wyjątkową lekcją życia, pokory, siły i patriotyzmu dla kadetów i nie tylko dla nich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie