"Kadrówka" już w Świętokrzyskiem. Poznaj jej historię

Tomasz Trepka
Przemysław Chechelski
Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej stanowi formę upamiętnienia szlaku bojowego strzelców dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego, którzy wyruszyli z Krakowa do Kielc w sierpniu 1914 roku. W tym roku odbywa się po raz 51, jego uczestnicy wczoraj weszli na teren województwa świętokrzyskiego - zostali uroczyści przywitani w Wodzisławiu.

2 sierpnia 1914 roku, władze austriackie wyraziły zgodę na rozpoczęcie mobilizacji Związków Strzeleckich oraz Polskich Drużyn Strzeleckich. Stanowiły one zalążek polskiego wojska. 6 sierpnia o 4 rano, żołnierze I Kompanii Kadrowej wyruszyli z krakowskich Oleandrów. Marsz przebiegał sprawnie i szybko. 12 sierpnia 1914 roku jednostki strzeleckie weszły do Kielc. Mimo wyjątkowości chwili, kielczanie nie przyjęli „Kadrowiaków”, tak jak ci tego oczekiwali.

W obliczu ofensywy wojsk rosyjskich, już następnego dnia Polacy zostali zmuszeni wycofać się najpierw w kierunku Chęcin, a następnie w okolice Nidy. Pomoc wojskowa udzielona „Kadrowiakom” przez Austriaków, doprowadziła do ostatecznego wyparcia wroga z miasta i ponownego jego zajęcia 19 sierpnia. Żołnierze kwaterowali w Kielcach do 10 września 1914 roku.

Podtrzymywanie tradycji ruchu legionowego rozpoczęło się wraz z narodzinami II Rzeczpospolitej. Już w sierpniu 1919 roku zorganizowano spotkanie byłych żołnierzy Legionów. Jesienią tego samego roku utworzono szereg organizacji przypominających o czynie żołnierzy. W Kielcach powstało wówczas Stowarzyszenie byłych Legionistów. Trzy lata później, w 1922 roku, utworzono w Krakowie ogólnopolski Związek Stowarzyszeń Legionowych. Zadaniem tych wszystkich organizacji było między innymi, pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach z 1914 roku. Legioniści cieszyli się dużymi wpływami, na nich opierał się także sam Piłsudski, a w polskim parlamencie utworzono nawet Koło Posłów-Legionistów.

Pierwszy marsz „Kadrówki” miał miejsce w 1924 roku. Szczególne znacznie wydarzeniu nadano, dwa lata później w 1926 roku, po dokonanym przez Piłsudskiego przewrocie majowym, po którym przejął całą władzę w państwie. Obchody III Marszu Szlakiem Kadrówki połączono z V Zjazdem Związku Legionistów Polskich w Kielcach. Wydarzeniom towarzyszyła bogata oprawa plastyczna – bramy powitalne, dekoracje ulic, Pałacu Biskupów Krakowskich oraz prezentacja zdjęć legionowych. W uroczystościach wzięli udział wysocy przedstawiciele państwa oraz sam Józef Piłsudski.

W II Rzeczpospolitej marsze upamiętniające dokonania „Kadrowiaków” stanowiły najbardziej prestiżową i popularną imprezę legionową.

W latach okupacji niemieckiej, marszów nie przeprowadzano. Wrócono do nich dopiero w latach 80. poprzedniego stulecia. Niechętnie patrzyli na nie przedstawiciele partyjni oraz komunistyczny aparat bezpieczeństwa, który starał się tłumić w zarodku tego typu uroczystości. Według przedstawicieli Służby Bezpieczeństwa reprezentowały i nawiązywały one do historii „niedemokratycznej oraz faszystowskiej” Polski. Ponadto chętnie brali w nich udział przedstawiciele opozycji, między innymi „Solidarności”. W 1984 roku wszyscy uczestnicy marszu zostali zatrzymani a potem aresztowani pod Jędrzejowem. Ponad 80 osobom, postawiono zarzuty udziału w nielegalnym zgromadzeniu. Mimo represji politycznych marsze kontynuowano. Dopiero jednak wydarzenia 1989 roku zapewniły legalny powrót do uczczenia pamięci wydarzeń z sierpnia 1914 roku

Aktualnie odbywa się 51. (36. po wojnie) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, który wyruszył 6 sierpnia z Krakowa. W poniedziałek 8 sierpnia 2016 roku, uczestnicy marszu pojawią się w Wodzisławiu, a następnie w Jędrzejowie, gdzie zostaną zakwaterowani w Zespole Szkół numer 2 imienia generała Stefana Roweckiego. Początek uroczystości w Jędrzejowie o 10. W czwartek 11 sierpnia marsz wkroczy do Chęcin, gdzie zaplanowane zostały liczne atrakcje, między innymi Piknik Historyczny – „Światło Niepodległości” połączony iluminacją Zamku Królewskiego oraz salwami armatnimi. W piątek 12 sierpnia, w okolicach godziny 12 przewidziane jest wkroczenie do Kielc. Około godziny 15.30 odbędzie się część oficjalna.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie