Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapela Ludowa "Działoszacy" odnosi sukcesy. Czerwiec pod znakiem wyróżnień

Michał Kolera
Michał Kolera
Czerwiec przyniósł duże sukcesy Adamowi Kocerbie oraz Kapeli Ludowej „Działoszacy”, którą prowadzi od 34 lat przy Miejsko – Gminnym Centrum Kultury w Działoszycach.

12 czerwca kapela brała udział w Koncercie Laureatów Buskich Spotkań z Folklorem, gdzie po raz dziewiąty otrzymała Grand – Prix – Nagrodę Główną imienia Piotra Gana, a pan Adam grając na trzyrzędowej harmonii polskiej po raz dziesiąty pierwsze miejsce w kategorii solistów instrumentalistów.

- Gramy bardzo stary repertuar, który pozyskałem od moich kolegów z młodości. Są to autentyczne, rdzenne utwory. Wykonujemy je na instrumentach z dawnych czasów. Jeśli chodzi o Buskie Spotkania z Folklorem, to dla nas nie pierwszyzna, bo jesteśmy weteranami tej imprezy - relacjonuje Adam Kocerba.

24 czerwca Adam Kocerba zajął drugie miejsce w kategorii solistów - instrumentalistów na największym i najbardziej prestiżowym festiwalu muzyki ludowej w Polsce w Kazimierzu Dolnym, przy bardzo silnej ogólnokrajowej konkurencji.

- Każdy występ to duże przeżycie dla wykonawcy. Tym razem nie było inaczej, tym bardziej, że ranga festiwalu jest ogromna. Kazimierz Dolny to po prostu Opole muzyki ludowej. Wystąpiłem w godzinach wieczornych, ale to nie przeszkodziło w uzyskaniu dobrego miejsca - mówi Adam Kocerba.

Zwieńczeniem udanego miesiąca był występ 25 czerwca podczas wojewódzkiej Gali Finałowej prestiżowego Konkursu „Jawor – u źródeł kultury”, organizowanego przez Radio Kielce. „Działoszacy” po raz trzeci zdobyli Nagrodę Główną w swojej kategorii, natomiast Adam Kocerba, także po raz trzeci Nagrodę Główną w kategorii solista instrumentalista lub śpiewak.

Podczas Gali Finałowej konkursu „Jawor – u źródeł kultury” kapela wystąpiła w składzie: Adam Kocerba – harmonista, Marek Juzaszek – skrzypek, Edward Gil – klarnecista, Leszek Tracz – trębacz (gościnnie za Pawła Wierzbę), Andrzej Nowak – kontrabasista. Warto wspomnieć, że Adam Kocerba ma także na swoim koncie w tymże konkursie Nagrodę Główną w kategorii „Animator kultury” przyznaną w 2016 roku.

Kapela „Działoszacy” jest najbardziej utytułowaną kapelą ludową w województwie świętokrzyskim. Zapisała w swojej 34 letniej historii setki występów scenicznych. Jest trzykrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, gdzie zdobyła drugie i dwukrotnie trzecie miejsce. Trzykrotnie zajęła pierwsze miejsce w Festiwalu Folklorystycznym „Zagłębie i Sąsiedzi” w Dabrowie Górniczej, gdzie rywalizują kapele z pięciu województw południowej Polski. Dwukrotnie zdobyła pierwsze miejsce w Międzyregionalnym Przeglądzie Kapel i Solistów Instrumentalistów „Muzykanty” w Końskich i wiele innych nagród i wyróżnień.

Sam Adam Kocerba, jako solista, zdobył dużą ilośc najwyższych lokat na festiwalach i przeglądach muzyki ludowej na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim. Jest niestrudzonym dokumentalistą i animatorem folkloru muzycznego naszego regionu. Począwszy od listopada 2020 roku opracowuje i prezentuje w każdą niedzielę na antenie Radia Kielce historie dawnych nieistniejących już kapel ludowych Kielecczyzny. Ma na swoim koncie 47 dokładnie opracowanych i zaprezentowanych kapel oraz 8 biografii muzycznych nieżyjących już zasłużonych instrumentalistów i śpiewaków ludowych. Z własnej inicjatywy począwszy od listopada 2021 roku realizuje przedsięwzięcie polegające na omawianiu i prezentowaniu instrumentów muzycznych dawnych i obecnych kapel ludowych pogranicza świętokrzysko – małopolskiego. Instrumenty te stanowią jego pokaźną kolekcję i większość z nich pochodzi z początku XX wieku Zrealizował już 43 prezentacje wśród uczniów szkół i w innych instytucjach kulturalno – oświatowych.

Czy z takim doświadczeniem występy na scenie stały się dla niego już rutyną? - W żadnym wypadku. Bez pracy nie ma wyników. Trzeba się przygotować, przysposobić repertuar, przećwiczyć wykonanie, by dla jury było widoczne, że instrument jest dobrze opanowany. Więc każdy występ jest sporym wyzwaniem - mówi Adam Kocerba.

Skąd u niego pasja ukierunkowana właśnie na muzykę ludową?

- Pochodzę z Sypowa w gminie Działoszyce. W czasach mojej młodości ludowe nuty występowały na zabawach, weselach i innych imprezach. Zainteresowałem się, później zakupiono mi akordeon. Potem nauczyłem się też grać na harmonii trzyrzędowej. Chciałem poznać zasadę gry na tym instrumencie. Pamiętam, że w latach 80. można było jeszcze spotkać go na wsiach, teraz jest już wielką rzadkością - mówi Adam Kocerba.

- Muzyka ludowa jest jednym z największych skarbów naszego dziedzictwa kulturowego i trzeba robić wszystko żeby przetrwała dla przyszłych pokoleń, gdyż świadczy ona o naszej tożsamości narodowej - podsumowuje.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie