Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapela Włoszczowskie Muzykanty z włodarzami zapraszali na wojewódzkie dożynki 2018 do Włoszczowy (ZDJĘCIA, PROGRAM)

red
Urząd Marszałkowski
W niedzielę 2 września we Włoszczowie odbędzie się Wojewódzkie Święta Plonów. Wojewódzkie dożynki odbędą się po raz osiemnasty, po raz drugi we Włoszczowie. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w poniedziałek w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach można było poznać program imprezy (zamieszczamy go na załączonym plakacie). Do odwiedzenia Włoszczowy i wspólnego świętowania zapraszała kapela Włoszczowskie Muzykanty, jak również starosta włoszczowski Jerzy Suliga oraz burmistrz Grzegorz Dziubek.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

- Wartością, która spaja każdą uroczystość dożynkową jest tradycja, która daje nam poczucie więzi z naturą. Dla rolników jest okazją do świętowania i dziękowania za plony, dla tych, którzy nie są związani z wsią, ale lubią naturę, tradycję i kulturę ludową to okazja do zabawy – powiedział Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Starostami dożynek są Anna Chabior i Tomasz Ślęzak. Starościna, Anna Chabor wspólnie z mężem prowadzi 70-hektarowe gospodarstwo we wsi Sudół w powiecie jędrzejowskim. Uprawia pszenicę, rzepaki i facelię i koniczynę czerwoną, hoduje także trzodę chlewną i bydło. Starosta, Tomasz Ślęzak jest właścicielem 55-hektarowego gospodarstwa we wsi Ewina w gminie Włoszczowa. Specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego.

– Mamy bardzo młodych starostów dożynkowych, młodą kapelę z Włoszczowy i to pokazuje, że świętokrzyskie rolnictwo się zmienia, podlega cywilizacyjnym procesom, które dzieją się w całej Europie. Gospodarstwa stają się coraz większe, lepiej wyposażone, wyspecjalizowane, gdzie wdrażane są nowoczesne technologie – mówił Adam Jarubas. – Ten rok jest szczególny dla rolników, nie tylko ze względu na suszę, ale także rekordowy urodzaj owoców i związane z tym rekordowo niskie ceny. To pokazuje dramatyzm tego zawodu, w jak trudnych warunkach muszą działać. Dlatego rolnicy nie powinni być pozostawieni sami sobie. Jako Zarząd Województwa apelowaliśmy do rządu o jak najszybsze i skuteczne uruchomienie procedur, które pozwoliłyby złagodzić skutki tych niekorzystnych zdarzeń. Równocześnie widzimy, że potrzebne są systemowe rozwiązania, które będą mogły pomagać rolnikom budować zręby rynku płodów rolnych, gdzie pozycja rolnika byłaby mocniejsza – podkreślał marszałek.

Grzegorz Dziubek, burmistrz Włoszczowy wyjaśnił, że ziemia włoszczowska to region o tradycjach historycznych, patriotycznych, ale to także obszar typowo rolniczy: – Myślę, że warto w tym dniu być we Włoszczowie, żeby podziękować za plony, wspólnie cieszyć się i bawić, żeby rozmawiać o tym co za nami i co przed nami. Myślę, że to co przyświeca nam wszystkim, czyli solidarność, to jest ta wartość, która nas łączy, a nie dzieli – powiedział.

– U nas ludzie są bardzo serdeczni i gościnni. Każdy kto przyjedzie na dożynki będzie mógł się o tym przekonać. Wspólnie będziemy mogli świętować i cieszyć się tym, że udało się zebrać plony, że nikomu z nas nie zabraknie chleba – zapraszał Jerzy Suliga, starosta włoszczowski.

Podczas imprezy dożynkowej poznamy finalistów wojewódzkich konkursów rolniczych, między innymi „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku".

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie