Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kąpieliska w Świętokrzyskiem się nie opłacają

Iza BEDNARZ [email protected]
Obecnie na kąpielisku przy zalewie w Jędrzejowie stoją tabliczki zakazujące kąpieli.
Obecnie na kąpielisku przy zalewie w Jędrzejowie stoją tabliczki zakazujące kąpieli. Przemysław Chechelski
Tylko sześć zbiorników zostało oficjalnie zgłoszonych - tam woda będzie przebadana. Rozpoczął się już sezon w Sędziszowie, w ten weekend w Starachowicach.

Tylko sześć (!) kąpielisk zostało zgłoszonych w tym roku przez samorządy do nadzoru inspekcji sanitarnej w województwie świętokrzyskim. Rok temu nadzorem sanitarnym objętych było 7 kąpielisk, 25 miejsc wykorzystywanych do kąpieli i 43 baseny.

Nadzorem sanitarnym w tym sezonie letnim objęte będą kąpieliska zorganizowane na zbiornikach wodnych w Radzanowie (powiat buski), Sędziszowie (powiat jędrzejowski), Suchedniowie (powiat skarżyski), Sielpi (powiat konecki) oraz zalewy Piachy i Lubianka (powiat starachowicki). Otwarty jest już sezon w Sędziszowie. Pozytywnie wypadło badanie wody w Piachach i Lubiance, sezon zostanie tam otwarty w najbliższy weekend. Na 30 czerwca zaplanowano otwarcie sezonu w Radzanowie, a 1 lipca w Sielpi i Suchedniowie.

KIELCE I POWIAT KIELECKI BEZ OFICJALNEGO KĄPIELISKA !

Bez porządnego kąpieliska został powiat kielecki, mimo, że jeszcze w ubiegłym roku mogliśmy kąpać się w kąpielisku wydzielonym na zalewie w Bolminie. Jako miejsca wykorzystywane do kąpieli funkcjonowały zalew w Cedzynie, Borkowie i w Hańczy.

- Niestety, samorządom nie opłaca się inwestować w infrastrukturę kąpielisk. Żeby obiekt został zgłoszony jako kąpielisko, powinien być odpowiednio przygotowany technicznie, oznakowany, wyposażony w kosze, toalety, prysznice. Właściciel kąpieliska musi opłacić ratownika, trzy badania wody w sezonie. Gospodarze gmin zaczynają uciekać przed tymi wydatkami - mówi Robert Orzechowski, kierownik oddziału Nadzoru Higieny Środowiska w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kielcach.
Przyjęta w Polsce w ubiegłym roku dyrektywa unijna 2006/7/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 lutego 2006 roku wprowadziła nowe zasady zarządzania jakością wody w kąpieliskach i miejscach wykorzystywanych do kąpieli. Zgodnie z nowymi przepisami służby sanitarne obowiązane są do sprawdzania jakości wody tylko w kąpieliskach zorganizowanych, natomiast nie muszą już badać jej w miejscach wykorzystywanych do kąpieli, jeżeli nie zgłosi ich gospodarz terenu. W związku z tym samorządy w całej Polsce zaczęły oszczędzać na liczbie miejsc, w których latem będziemy mogli zażywać kąpieli. Według ostatnich informacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej, tylko w województwach pomorskim i zachodniopomorskim gminy utrzymały większość z funkcjonujących tam kąpielisk (odpowiednio: 65 i 52). W krainie tysiąca jezior (warmińsko - mazurskie) na ten sezon zgłoszono do nadzoru sanitarnego tylko 13 kąpielisk, jeszcze gorzej wypadły województwo śląskie - 4, lubuskie - 4, łódzkie - 7 i małopolskie - 1.

JAKIE OSZCZĘDNOŚCI

Jak wielkie są te oszczędności, które opłacają się samorządom? Badanie wody pobranej w dwóch punktach kąpieliska kosztuje około 350 złotych. Gospodarz kąpieliska musi zapłacić za trzy badania w sezonie - razem 1065 złotych. Jeśli dodamy do tego koszt utrzymania dwóch ratowników przez dwa miesiące, kwota zwiększa się o około 20 tysięcy złotych.

- Niestety, nie przyjadą do nas zagraniczni turyści, żeby się kąpać w zalewie czy w rzece, a miejscowi mieszkańcy, którzy korzystali z tego zbiornika od lat i tak będą się kąpać, niezależnie od tego, czy będzie tam tablica informująca o tym, że akwen jest objęty nadzorem sanitarnym, czy nie - mówi Robert Orzechowski.

Wacław Mozer, prezes zarządu wojewódzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kielcach jest optymistą: - Dałem samorządom czas do 15 czerwca na zgłoszenie zbiorników, przy których mielibyśmy obsadzić dyżury ratowników. Liczę, że mieszkańcy województwa będą mieli do dyspozycji około 20 miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Zależałoby mi jednak, żeby Sanepid przebadał w nich wodę, bo nie chcielibyśmy kąpać się w zbiornikach z zagrożeniem epidemiologicznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie