Karolina Kołeczek szósta w Brunszwiku - wyrównała rekord województwa

/dor/
Bardzo dobrze spisała się Karolina Kołeczek z Trójki Sandomierz na 5. Drużynowych Mistrzostwach Europy w Brunszwiku w Niemczech. Zajęła szóste miejsce w biegu na 100 metrów przez płotki. Polska reprezentacja uplasowała się na czwartej pozycji.

Podopieczna trenera Andrzeja Mirka wygrała pierwszą serię biegu i czasem 13,13 sekundy wyrównała rekord województwa świętokrzyskiego. Lepsze wyniki od Karoliny Kołeczek uzyskało pięć zawodniczek z drugiej - mocniejszej serii. Zwyciężyła Cindy Billaud z Francji, która wynikiem 12,66 sekundy ustanowiła rekord Drużynowych Mistrzostw Europy.

- Pozytywnie oceniam ten start. Biegłyśmy w trudnych warunkach, był mocny wiatr, a mimo to udało mi się wyrównać rekord życiowy i zarazem województwa. Teraz czeka mnie udział w dwóch mityngach - w Finlandii i w Szwecji, które odbędą się w środę i czwartek. Może uda mi się pobiec jeszcze szybciej - powiedziała Karolina Kołeczek.

Była ona jedyną reprezentantka Kielecczyzny na tych zawodach. W reprezentacji Polski wystartowało w sumie 48 lekkoatletów - 24 kobiety i 24 mężczyzn. Nasza kadra znalazła się w gronie dwunastu najsilniejszych lekkoatletycznych ekip z Europy, między innymi z Francji, Rosji, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Reprezentacja Polski w Niemczech do końca walczyła o trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji. Zadecydowała ostatnia konkurencja - sztafeta 4x400 metrów mężczyzn, w której piąci na mecie Polacy byli gorsi od Francuzów - zajęli drugą pozycję. Ostatecznie Polska w klasyfikacji generalnej zajęła czwarte miejsce z dorobkiem 293 punktów, a Francja trzecie, z zaledwie dwoma punktami więcej od biało-czerwonych. Drużynowe mistrzostwo Europy wywalczyli Niemcy.

Z grona reprezentantów Polski zwycięstwo odniósł tylko Karol Zalewski - w biegu na 200 m z czasem 20,56. W rzucie młotem druga była Joanna Fiodorow - 72,23. W rzucie dyskiem na drugiej pozycji uplasował się Piotr Małachowski - 65.35, który przegrał tylko z Robertem Hartingiem z Niemiec - 67,42. Drugi, ale w pchnięciu kulą, był dwukrotny mistrz olimpijski - 20,57. Wygrał mistrz świata z Daegu - David Storl z Niemiec z wynikiem 21,20.

Klasyfikacja końcowa: 1. Niemcy - 371 pkt., 2. Rosja - 359,5, 3. Francja - 295, 4. POLSKA - 293, 5. Wielka Brytania - 281,5, 6. Ukraina - 272, 7. Włochy - 246,5, 8. Hiszpania - 219,5, 9. Szwecja - 212, 10. Czechy - 208,5 - spadek, 11. Holandia - 208 - spadek, 12. Turcja - 137,5 - spadek.