Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karty dla wygodnych

Marzena SMORĘDA [email protected]
Coraz popularniejsze na rynku, bo praktyczne w użyciu, bezpieczne i szybkie

W Europie i na świecie

W Europie i na świecie

W Europie wydano już około 40 milionów kart zbliżeniowych. Mają zastosowanie głównie w transporcie. Płatności bezstykowe będą niedługo standardem w Wielkiej Brytanii, gdzie Orange i bankowy gigant Barclays podpisali umowę na wspólny produkt, umożliwiający dokonywanie płatności za pomocą telefonu komórkowego. Prawdziwymi entuzjastami przyjęcia kart bezstykowych są Ameryka Północna i Azja, a w niej Japonia i Chiny. W Hongkongu można nimi płacić za drobne zakupy, taksówki, dostęp do biur, szkół czy transport publiczny.

Płacąc za zakupy możemy przy kasie znacznie ograniczyć czas transakcji pod warunkiem, że z portfela wyciągniemy kartę zbliżeniową. To nie tylko modna nowinka, ale alternatywa dla klasycznych kart płatniczych.

Karty zbliżeniowe pojawiły się po to, by usprawnić zakupy, zwłaszcza drobne transakcje robione na co dzień. Ułatwiają płacenie, bo wszystko odbywa się elektronicznie.
Można je stosować w sieciach szybkiej obsługi, kioskach, punktach poboru opłat za autostrady, sprzedaży biletów, kwitów parkingowych itp., czyli miejscach, w których wartość transakcji jest niewielka, a ważna jest szybkość obsługi. W Polsce górny limit tych transakcji ustalono na 50 złotych, w Europie wynosi on odpowiednio 20 euro lub 10 funtów.

SZYBKO I BEZ GOTÓWKI
Karty zbliżeniowe zastępują płatności gotówkowe płatnościami przy użyciu kart, ponieważ taka forma płatności docierać może tam, gdzie wcześniej nie akceptowano płatności kartami. Są wygodne zarówno dla osoby płacącej, jak i przyjmującej płatność. Nie trzeba podawać karty sprzedawcy ani wpisywać numeru PIN w terminalu, dzięki czemu wszystko trwa dużo krócej.

Transakcja przy użyciu tradycyjnej karty płatniczej trwa około 27 sekund, płatności bezstykowe zabierają średnio 12,5 sekundy. W tym samym czasie terminal jest więc w stanie przyjąć ponaddwukrotnie więcej płatności kartą bezstykową, niż tradycyjną kartą płatniczą i 2,5-krotnie więcej, niż gotówką.
Karty bezstykowe wyglądają tak samo, jak karty, którymi płacimy na co dzień, zaś o technologii zbliżeniowej informuje jedynie mały znaczek. Karty mogą także mieć postać nalepki na telefon lub breloczka na klucze, a nawet być wbudowane w telefon komórkowy. W Polsce wydano już ponad dwa miliony takich kart, zaś technologia, o którą zostały oparte okazała niezawodna i tania w utrzymaniu.

KARTA Z ANTENKĄ
Każda karta zbliżeniowa jest wyposażona w antenę radiową. Gdy chcemy zapłacić, przybliżamy kartę do czytnika, karta wysyła falę elektromagnetyczną, reszta transakcji przebiega już w tradycyjny sposób - dane są wysyłane do terminala, skąd trafiają do systemu autoryzacyjnego. W drodze powrotnej informacja z terminala o akceptacji płatności przekazywana jest do czytnika, na którym wyświetla się potwierdzenie płatności, sygnalizowane dodatkowo światełkiem diody i/lub sygnałem dźwiękowym.
Zaletą tych kart jest fakt, że dokonując zapłaty nie wypuszczamy karty z rąk i nie przeciągamy jej przez czytnik, dzięki temu unikamy potencjalnego zeskanowania karty w procesie płatności.

Karty bezstykowe bazują na technologii EMV, która jest standardem bezpieczeństwa w Unii Europejskiej. Jednocześnie wprowadzono odpowiednie mechanizmy uniemożliwiające dokonanie przypadkowych transakcji.

Oprócz saloników Kolportera, sklepów Żabka, w Polsce płatności bezstykowe realizują także terminale w sieciach Coffee Heaven, McDonald's, Empik, Eurest, Multikino, a także niektóre punkty Ruchu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie