Kasia na artystycznej ścieżce (zdjęcia)

  Kasia na artystycznej ścieżce (zdjęcia)

  Agnieszka Zagnińska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Katarzyna Macios z własnymi rzeźbami.

  Katarzyna Macios z własnymi rzeźbami. ©Archiwum

  Rozmawiamy z młodą artystką Katarzyną Macios, niebywałą indywidualistką z głową pełną pomysłów i marzeń.
  Katarzyna Macios z własnymi rzeźbami.

  Katarzyna Macios z własnymi rzeźbami. ©Archiwum


  Wierzy, że większość z nich na pewno zrealizuje. Za dnia rzeźbi, maluje, z małych przedmiotów potrafi zrobić prawdziwe cacko, a przed snem wszystkie refleksje spisuje w zeszycie z wierszami.

  Nie zna smaku nudy, żyje stale w biegu. Udziela się naukowo i społecznie, dzięki czemu jest szczęśliwa. O świecie sztuki i poezji opowiedziała Katarzyna Macios, młoda rzeźbiarka i studentka IV roku edukacji artystycznej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
  Student.echodnia.eu: Sztuka jest odbiciem emocji i myśli autora, zawsze wyzwala u odbiorcy jakieś wrażenie, pozytywne czy negatywne, jednak jest to bardzo trudne rzemiosło, wymagające mnóstwo czasu i energii. Czy specjalizacja, którą studiujesz, Małe formy rzeźbiarskie, to jest zawód, w którym się spełniasz i co udało Ci się już osiągnąć?
  Zawsze przyciągały mnie sytuacje kiedy mogłam wyrazić się twórczo, działania plastyczne były w kręgu moich zainteresowań od zawsze. Na koncie mam wystawę indywidualną i kilka wystaw zbiorowych. Ostatnia odbyła się w Chorzowie i towarzyszyła imprezie poetyckiej "Port Poetycki Chorzów".

  Sztuka to nie jedyna dziedzina, w której realizuje się nasza bohaterka. Zatem czym jeszcze zajmujesz się w wolnych chwilach?
  Od dwóch lat chodzę na zajęcia koła literackiego prowadzone przez poetkę Annę Błachucką. Tworzymy zgrany zespół, który jednoczy swoje siły w obliczu artystycznych wyzwań. Jeśli ktoś lubi pisać wiersze i interesuje się poezją może do nas dołączyć i pracować nad swoim warsztatem literackim. Prócz satysfakcji, takie działania dają dużo możliwości, moje wiersze ukazały się już w "Cogito", "Filipince" oraz w wielu pokonkursowych zbiorkach. Oprócz tego współpracuję z niezależnym czasopismem studentów Politechniki Świętokrzyskiej "Studentnik", gdzie prowadzę rubrykę literacka Pegaz i robię korekty tekstów. Kieleccy studenci, którzy piszą wiersze do szuflady, mają wspaniałą okazje, aby ich twórczość ujrzała światło dzienne. Tam powinien udać się każdy, kto chce się nią podzielić i zamieszczać ją w prasie akademickiej.

  Jakie masz plany na przyszłość. Czy mogłabyś je przybliżyć?
  Chciałabym w Kielcach rozkręcić galerię, która promowałaby twórczość osób niepełnosprawnych. To jest moje największe marzenie. W jego realizacji pomoże mi na pewno wiedza i doświadczenie zebrana do mojej pracy magisterskiej, która będzie oscylowała wokół tego tematu. Arteterapia, czyli terapia poprzez sztukę, stała mi się szczególnie bliska, gdy pracowałam jako wolontariuszka na turnusie rehabilitacyjnym dla osób jąkających się.

  Ciekawa koncepcja, a skąd taki pomysł?
  Zainteresowanie aspektem niepełnosprawności nie jest u mnie tak zupełnie przypadkowe, ponieważ przez całe życie borykałam się z wadą wymowy, jąkaniem.
  To bardzo szlachetne i na pewno warto zwrócić uwagę, że mamy rzesze studentów którzy niosą pomoc jako wolontariusze. Mimo to, rzadko się o nich wspomina i docenia ich działalność. Jest to szczególnie trudne gdyż trzeba to połączyć z uczelnianymi obowiązkami i własnym samorozwojem, który w dzisiejszych czasach jest szczególnie ważny.

  Czy w swoim życiu zamierzasz poświęcić się tylko sztuce?
  Sztuka jest bardzo zaborczą dziedziną, która wymaga bezgranicznej miłości i bezwzględnego oddania się jej. Grzeszę realnym spojrzeniem na przyszłość, ale nie zamierzam całkowicie oddać się twórczości. Jestem otwarta na to co przyniesie mi życie i nie byłabym w stanie ograniczyć się do jednej pasji, bo mam ich wiele.

  Życzymy w takim razie zrealizowania marzeń.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo