Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katar niemowlaka - jak udrożnić mały nosek?

Redakcja
Często podczas przeziębienia i objawów związanych z zatkanym nosem dziecko przechodzi przyspieszony kurs nauki oddychania ustami. Gdy zaczyna płakać, niejako przypadkiem łapie wdech ustami.
Często podczas przeziębienia i objawów związanych z zatkanym nosem dziecko przechodzi przyspieszony kurs nauki oddychania ustami. Gdy zaczyna płakać, niejako przypadkiem łapie wdech ustami. sxc.hu
Wyobraźmy sobie, że z jakiegoś powodu nie możemy oddychać przez usta. Wciąż zostaje nam nos, ale przestrzeń, przez którą wdychamy i wydychamy powietrze, jest nieco mniejsza niż powinna - ma jedynie 2-3 milimetry w każdej dziurce.W takiej sytuacji oddychanie może wydawać się mocno utrudnione, chociaż wciąż możliwe. A teraz zastanówmy się, jak wycieńczająca byłaby ta naturalna czynność, gdyby pojawił się katar. O tak! Katar potrafi negatywnie wpłynąć na humor nawet rosłego mężczyzny.

- Nabierania i wypuszczania powietrza ustami musieliśmy się nauczyć. Dlatego nawet
najmniejsze zatkanie nosa powodowało duże utrudnienia w oddychaniu. Nos to nie tylko
narząd, dzięki któremu dostarczamy do organizmu odpowiednią ilość tlenu, ale też specyficzny filtr oczyszczający wdychane powietrze, a także regulujący jego temperaturę i wilgotność. Co więcej, odpowiada również za odczuwanie zapachu. Początkowo dziecko poznaje swoją mamę używając właśnie zmysłu węchu - mówi pediatra dr n. med. Irena Wojciechowska.

Jak podkreśla psycholog i mama półrocznego maluszka, Maria Rotkiel: Chociaż
zdobycie tej umiejętności jest konieczne dla normalnego funkcjonowania, warto zadbać, by
nie przebiegało ono w stresie i złym samopoczuciu. Dlatego jest tak ważne, by nosek naszego malucha był regularnie oczyszczany. Nie bójmy się korzystać z dodatkowych pomocy, jeżeli wiemy, że są one bezpieczne dla małego noska, a mogą go skutecznie oczyścić i przywrócić możliwość swobodnego oddychania. Komfort, związany ze swobodnym oddychaniem, daje maluchom poczucie bezpieczeństwa, które jest warunkiem koniecznym prawidłowego rozwoju psychofizycznego. Dlatego zadbanie o spokój i wygodę naszego maluszka daje gwarancje troskliwej i pełnej miłości opieki.
Jednym ze sposobów jest stosowanie naturalnych preparatów, takich jako roztwór wody morskiej. Z badania przeprowadzonego na zlecenie marki Marimer wynika, że aż 56% matek stosuje tego typu produkty właśnie w przypadku kataru.
W większości przypadków katar jest objawem zakażenia wirusowego, czyli z zasady nie leczy się go antybiotykami. Natomiast stosowanie odpowiedniego roztworu wody morskiej to metoda bezpieczna, która pomaga obkurczyć błonę śluzową nosa,
zmniejszyć obrzęk błony śluzowej i oczyścić nos z zalegającej wydzieliny. Może być stosowana wspomagająco także w przypadku zapalenia zatok i innych infekcji bakteryjnych.

Zwracaj uwagę na pozycję, w jakiej leży dziecko
Pozycja, w której znajduje się dziecko powinna umożliwiać swobodnie wypływanie wydzieliny z nosa. Podczas snu głowa dziecka powinna być uniesiona. Bezpiecznym sposobem jest umieszczenie poduszki lub koca pod górną część materaca. Natomiast gdy niemowlę nie śpi, warto przekładać go na brzuszek.

Oczyść nos preparatem z wodą morską
W zależności od wieku naszego malucha, stosuje się preparaty z różnym stężeniem wody morskiej. Już od pierwszego dnia życia można użyć izotonicznego roztworu wody morskiej w sprayu Marimer baby lub Marimer w ampułkach. Gdy dziecko ma więcej niż 6 miesięcy, warto sięgnąć po roztwór hipertoniczny z większym stężeniem
soli mineralnych, które pozwolą na skuteczne odblokowanie zatkanego noska. Co ważne, są to preparaty w 100% naturalne, bez sztucznych substancji.

Jak oczyścić nosek preparatem wody morskiej?
Umyj dokładnie ręce, aby bakterie znajdujące się na Twojej skórze nie przedostały się do noska malucha.
Połóż malca na przewijaku i odchyl jego główkę na prawy bok. Do lewej dziurki nosa wprowadź aplikator izotonicznego lub hipertonicznego (w zależności od wieku) roztworu wody morskiej. Następnie odwróć główkę dziecka i to samo powtórz z drugą dziurką nosa. Wyprostuj główkę dziecka i pozwól, by wydzielina z nosa powoli wypłynęła. Jeżeli dziecko kichnie - to dobry objaw. Dzięki temu zanieczyszczenia z noska wydostają się na zewnątrz.
Użyj aspiratora
Nasze maluchy nie potrafią same wydmuchiwać nosa, dlatego potrzebna jest im pomoc. Przy użyciu aspiratora (np. Marimer aspirator do nosa dla niemowląt) można bezpiecznie usunąć zalegającą wydzielinę, a wcześniejsze zastosowanie roztworu wody morskiej dodatkowo ułatwia usunięcie wydzieliny.

Nawilżaj powietrze
Suche powietrze może wzmagać katar. Obecnie dostępne są specjalne nawilżacze, ale jednym z prostych rozwiązań domowych, a również skutecznych jest rozwieszenie mokrego ręcznika na ciepłym grzejniku.

Jak zaaplikować preparat?
Maria Rotkiel, psycholog: Rzadko się zdarza, że dziecko reaguje obojętnie w sytuacji
podawania mu różnego rodzaju preparatów. Większość mam jednak musi radzić sobie
z płaczem, wyrywaniem się, machaniem rączkami i nogami. Maluch przede wszystkim
boi się nieznanego. Dlatego przed zaaplikowaniem sprayu lub kropelek warto pokazać, co
chcemy podać i jak się to dzieje. Jeżeli dziecko ma już wypracowany odruch chwytania, dajmy mu opakowanie do rączki, pozwólmy się z nim oswoić. Pierwsze podanie możemy wykonać "na niby" np. w powietrze w przypadku sprayu lub na rączkę, gdy są to kropelki. Można też zadbać o to, aby sytuacja była okazją do wspólnej zabawy lub postarać się odwrócić uwagę dziecka od zabiegu. Najważniejsze jest to, aby dorosły, aplikujący preparat, był opanowany i uśmiechnięty. Dzieci reagują na emocje innych i szybko wyczuwają nasz nastrój. Spokojny dorosły łatwiej ukoi i wyciszy ewentualne zdenerwowanie dziecka. Jeżeli mimo naszych starań dziecko wciąż reaguje rozdrażnieniem i niepokojem, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Czasami z nieznanych nam powodów (szczególnie, gdy dziecko jeszcze nie mówi), aplikacja preparatu jest dla malucha tak nieprzyjemna, że jeszcze długo będzie
reagowało płaczem. Nie oznacza to jednak, że tak będzie zawsze.
Powszechne błędy związane z katarem u dzieci
Choroba dziecka, szczególnie jeżeli to nasz pierwszy maluch, często wzbudza ogromny niepokój. Nie zawsze wiemy, co powinniśmy zrobić. W takich sytuacjach rekomendacje innych mam są dla nas ogromną pomocą. Jednak niektóre
przekazywane z ust do ust porady nie zawsze są zgodne z tym, co mówi medycyna. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakiś działań lub rezygnacji z nich. Jakie najczęstsze mity krążą o tym, jak należy postępować, gdy dziecko ma katar?

* Gdy dziecko ma katar, ubieram je cieplej niż zwykle
To jeden z najczęściej popełnianych błędów. Dziecko należy ubierać tak, żeby było mu po prostu ciepło, ale nie gorąco. Przegrzewanie powoduje osłabienie układu odpornościowego i zmniejsza zdolność organizmu dziecka do walki z chorobą.
- Pamiętajmy, że odczuwanie ciepła i zimna to sprawa indywidualna i nie powinniśmy ubierać dziecka tak, jak nam się wydaje, że będzie dobrze. Niemowlę nie wypowie się samo,dlatego warto obserwować, czy się poci, ma wypieki na twarzy lub staje się marudne- wtedy prawdopodobnie jest mu za ciepło. Gdy jednak pojawia się czkawka, skóra staje się jakby marmurkowata albo pojawia się kichanie - możliwe, że dziecku jest za chłodno i należy je dodatkowo przykryć lub cieplej ubrać - podkreśla pediatra dr n. med. Irena
Wojciechowska.

* Nie używam aspiratora, bo może uszkodzić błonę śluzową noska
Jedną z przyczyn, dla których mamy boją się używać pomocy typu aspirator jest poczucie delikatności ciałka malucha. Nosek jest tak mały, że nawet dotykając czubka noska podczas zabawy, używamy jedynie opuszków palców. Nie bójmy się jednak tego, co zostało przygotowane specjalnie dla najmłodszych. Końcówka aspiratora,
którą wkładamy do małego noska ma taki kształt, by nie mógł być włożony zbyt głęboko i uszkodził błonę śluzową. Jest to na pewno dużo bezpieczniejsza metoda niż dawna gumowa gruszka z cienką rurką.

* Nigdy nie kąpię dziecka, gdy ma katar
Kąpiel nie jest przeciwskazana w przypadku przeziębienia, nawet jeżeli dziecko gorączkuje. Wilgotne powietrze podczas kąpieli może wręcz ułatwić dziecku oddychanie, ponieważ rozrzedza zalegającą wydzielinę i pomaga jej
wypłynąć. Istotny jest czas kąpieli. Dziecko nie powinno zbyt długo przebywać w wodzie, a po wyjściu z niej należy zadbać, by nie było mu ani za ciepło ani za zimno.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie