Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katarzyna Kondziołka, burmistrz Zawichostu Samorządowcem Roku 2021 w powiecie sandomierskim. Jaka jest recepta na kolejny sukces?

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Katarzyna Kondziołka, burmistrz Zawichostu Samorządowcem Roku 2021 w powiecie sandomierskim.
Katarzyna Kondziołka, burmistrz Zawichostu Samorządowcem Roku 2021 w powiecie sandomierskim. archiwum Katarzyna Kondziołka
W ramach akcji Mała Ojczyzna - duża sprawa ponownie oceniliśmy samorządowców, tym razem po trzecim roku ich pracy w kadencji 2018-2023. Zakończyliśmy ocenę burmistrzów i wójtów naszego powiatu, która wyłoniła Samorządowca Roku 2021 w powiecie sandomierskim. Tytuł najlepszego otrzymała Katarzyna Kondziołka, burmistrz Zawichostu. Tytuł Samorządowca Roku 2021 Katarzyna Kondziołka otrzymuje trzeci rok z rzędu.

W ramach akcji Mała Ojczyzna w kategorii "Samorządowiec Roku 2021" w powiecie sandomierskim Katarzyna Kondziołka, burmistrz Zawichostu zajęła 1 miejsce. Na drugim miejscu uplasowała się Aleksandra Klubińska, burmistrz Koprzywnicy. Trzecie miejsce zajął Szymon Kołacz wójt Łoniowa.

Katarzyna Kondziołka, burmistrz Zawichostu Samorządowcem Roku 2021 w powiecie

Burmistrz Zawichostu po trzecim roku urzędowania przyznała, że był to rok bardzo pracowity.

- Miniony rok to rok intensywnej pracy w trudnych warunkach spowodowanych pandemią - mówi burmistrz Kondziołka. - Pomimo mniejszych dochodów gminy z podatków CIT i PIT udało się zrealizować wiele inwestycji ważnych dla mieszkańców, poprawiających komfort ich życia. Jak widać miasto i gmina Zawichost prężnie i dynamicznie się rozwija.

Katarzyna Kondziołka na pytanie czym jest dla niej praca w urzędzie i piastowanie stanowiska burmistrza, odpowiada krótko. - Gmina Zawichost jest dla mnie jak wspólny dom - przekonuje. - Dom, który razem z mieszkańcami budujemy, rozwijamy i o który powinniśmy dbać. To od nas samych zależy, jak wyglądać będzie nasza mała ojczyzna i jak będzie się w niej żyć. Na komfort naszego życia składa się wiele czynników: od poziomu edukacji po wyposażenie straży pożarnej, od kanalizacji po wydarzenia kulturalne, od sprawnego naprawiania dziur w drogach po duże inwestycje. Do tego wszystkiego dochodzą czynniki prawne oraz środki finansowe. Wymiernym efektem pracy samorządu jest ilość wykonanych inwestycji, a także wysokość przyznanych dofinansowań w ramach realizacji inwestycji z funduszy zewnętrznych. Dla mnie jednak najważniejsze jest zadowolenie mieszkańców.

Mówiąc o rozwoju gminy burmistrzowa wyciąga długą listę już zrealizowanych inwestycji. Kolejna kartka zawiera plany. Te bliższe i dalsze. - Na razie skoncentrujmy się na tym, co już udało nam się zrobić - zastrzega Katarzyna Kondziołka.

- Zakończyliśmy przebudowę i zakup wyposażenia do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawichoście - wylicza. - Zakres wykonanych prac był bardzo duży. Wymieniliśmy dach, instalację wodno-kanalizacyjną, centralne ogrzewanie, powstały dwie łazienki. Wyremontowaliśmy ściany i podłogi. Przebudowaliśmy dojścia do ośrodka zdrowia w Czyżowie Szlacheckim oraz zbudowaliśmy drogę dojazdową do ośrodka.

Wyliczając kolejne inwestycje zrealizowane w minionym roku burmistrz Kondziołka zatrzymuje się przy drogach, bo jak sama przypomina, budowa dróg i poprawa gminnej infrastruktury to był jeden z głównych postulatów jej programu wyborczego. - Wybudowany został nowy odcinek drogi w Czyżowie Plebańskim - wylicza burmistrz. - Powstał nowy odcinek drogi w Chrapanowie. Wybudowaliśmy parking przy przedszkolu w Linowie. Powstało nowe linie oświetlenia ulicznego w Zawichoście, Chrapanowie, Czyżowie Szlacheckim i Podszynie. Wykonaliśmy remonty łazienek i sali lekcyjnych w szkołach w Zawichoście i w Czyżowie Szlacheckim i wyremontowaliśmy przedszkole w Czyżowie Szlacheckim.

Działalność rozpoczęły nowe świetlice dla dzieci i młodzieży w Chrapanowie. Z myślą o seniorach utworzono Dzienny Dom Seniora w Linowie i Klub Seniora w Piotrowicach. Ponadto reaktywowano Zawichojski Teatr Miejski, który działa w zabytkowej strażnicy OSP w Zawichoście.

Katarzyna Kondziołka przypomina także, że zadbano o miejsca spotkań dla mieszkańców. W Linowie, przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej wybudowano boisko do gry w piłkę nożną wraz z piłkochwytami i oświetleniem, oraz plac zabaw dla dzieci. W Czyżowie Szlacheckim, także przy remizie powstała altana i grill. W Piotrowicach, przy remizie, wybudowano altanę, pod którą umieszczono zabytkowy wóz strażacki. Wybudowano także nowe ogrodzenie. - Wspieramy inicjatywy społeczne - przekonuje. - Powstają nowe Ochotnicze Straże Pożarne, Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze i Koła Gospodyń Wiejskich. Dla ponad 700 rodzin pozyskiwana jest pomoc żywnościowa z Banku Żywności.

Burmistrz zaprasza do siebie, aby pokazać, że tere miasta i gminy to plac wielkiej budowy. Mówiąc o trwających inwestycjach wylicza: Budowane jest nowe ogrodzenie wokół szkoły w Zawichoście, a w Dziurowie powstaje stacja ujęcia wody wraz ze zbiornikami o pojemności 200 metrów sześciennych, a także kontener oraz drogi bezpieczeństwa - wyjaśnia. W ramach zadania zaplanowana została również budowa wodociągu przy ulicy Opatowskiej w Zawichoście o długości 927 metrów, budowa czterech odcinków kanalizacji w Zawichoście o łącznej długości 469 metrów budowa odcinka wodociągu, który połączy dwie sieci wodociągowe w Podszynie i Chrapanowie. Nowa stacja ujęcia wody, dostarczy ją do 10 z 14 sołectw w gminie Zawichost. Odbiorcami będą mieszkańcy Dziurowa, Wygody, Wyspy, Pawłowa, Józefkowa, Czyżowa Szlacheckiego, Czyżowa Plebańskiego, Dąbia, Podszyna i Chrapanowa. Skorzystają z niej także odbiorcy, mieszkający przy ulicy Górki i Trójca w Zawichoście.
Na mapie prowadzonych inwestycji jest także przebudowa budynku ośrodka zdrowia w Zawichoście oraz adaptacja drugiego piętra na potrzeby zakładu rehabilitacji, budowa miejsca rekreacji dla mieszkańców przy ulicy Głębokiej w Zawichoście oraz remont pomnika upamiętniającego pomordowanych Polaków przez okupanta hitlerowskiego w Zawichoście - Podgórzu w 1944 roku. Na remont pomnika Gmina Zawichost pozyskała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ujęto także przebudowę ulicy Szkolnej, budowa chodników oraz parkingów, przebudowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w miejscowości Dziurów oraz budowę ogrodzenia przy budynku ośrodka zdrowia w Czyżowie Szlacheckim.

Katarzyna Kondziołka przypomina, że w ramach programu rządowego Polski Ład gmina Zawichost otrzyma prawie osiem milionów złotych. Dzięki dofinansowaniu prowadzone będą inwestycje drogowe na terenie całej gminy. Planowana jest między innymi przebudowa ulic Sadowej, Leonarda, Zielnej, Plażowej, Rynek Mały, Kościuszki, 3 Maja, Krętej, Głębokiej, Nadbrzeżnej, Sportowej w Zawichoście. W planie jest budowa dróg gminnych w Chrapanowie, Linowie, Czyżowie, Podszynie, Piotrowicach i w Zawichoście. Planowana jest także głęboka, kompleksowa termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Czyżowie Szlacheckim, Szkoły Podstawowej im w Zawichoście oraz Świetlicy w Wyspie. Wartość całej inwestycji to blisko pięć milionów złotych. Zaplanowano także budowę sieci wodociągowej. To budowa wodociągu o długości całkowitej 1 tysiąca 480 metrów bieżących, usytuowanego wzdłuż drogi wojewódzkiej w Zawichoście, w terenie zabudowanym. Udało się także zdobyć ponad 500 tysięcy złotych w ramach programu Sportowa Polska na budowę boiska wielofunkcyjnego wraz z bieżnią oraz urządzeniami sportowymi przy Szkole Podstawowej w Czyżowie Szlacheckim.

Plany na kolejne miesiące pracy burmistrz Katarzyny Kondziołki są bardzo daleko idące. - Przebudujemy stadion sportowy w Zawichoście - zapowiada. - Wybudujemy budynek, w którym mieścić się będą świetlica, szatnie, natryski dla zawodników oraz siłownia dla mieszkańców naszej gminy- zdradza. - Przebudujemy budynek Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście i zmodernizujemy ośrodek zdrowia w Czyżowie Szlacheckim. Przebudujemy także świetlicę w Wyspie. Będziemy kontynuować inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową budując nowe odcinki wodociągów, kanalizacji oraz modernizując istniejącą oczyszczalnie ścieków. Budowane będą nowe odcinki oświetlenia ulicznego. Wybudowane będą miejsca rekreacji w Podszynie, Chrapanowie, Dziurowie.

Ale nie samą pracą człowiek żyje - dodaje burmistrz Katarzyna Kondziołka. Burmistrz korzysta z każdej wolnej chwili, by odpocząć od urzędowania. Kocha góry i piesze wędrówki. Te dalsze i bliższe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie