Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katastrofalne ceny wiśni dla rolników. Dojdzie do protestów?

Marzena Ślusarz
Tak źle nie było od lat, to katastrofa - mówią właściciele upraw wiśni w Świętokrzyskiem o cenach za owoce. Liczni nie decydują się na zbieranie, gdyż jest w ogóle nie opłacalne, a prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej mówi wprost, że dojdzie do protestów.

80 groszy za kilogram wiśni zrywanych ręcznie przy 50 groszach płaconych za zrywanie, 40 groszy za owoc zbierany kombajnem, to fatalne ceny, jakie plantatorom owocu proponują zakłady skupujące. Sadownicy rozkładają z rozpaczy ręce. Dopadła klęska urodzaju, owoców jest bardzo dużo, gałęzie niemal uginają się pod ich ciężarem. To wybór pomiędzy tym, czy zbierać i nie zarobić nic, czy nie zbierać w ogóle.

- Na razie nie zbieram. Cena jest za niska, w ogóle mi się to nie opłaci - mówi Grzegorz Przysucha z Kurowa w gminie Lipnik w powiecie opatowskim. Właściciel sześciu hektarów sadów wiśniowych jest mocno zbulwersowany tym, że kolejny raz dochodzi do takiej sytuacji. - Co tu komentować? - pyta retorycznie. - Poczekam, może ceny owoców zbieranych kombajnem pójdą w górę. Musi coś zostać ze zbiorów.

W najtrudniejszej sytuacji są rolnicy, dla których owoce miękkie to główne, albo jedyne źródło dochodu. Nieliczni podejmują się nawet zbiorów.

Jeszcze w piątek zbiory trwają w Spółdzielni Producentów Owoców i Warzyw Nadwiślanka w gminie Ożarów w powiecie opatowskim, która skupia 70 członków i zajmuje obszar około 400 hektarów. - Ceny spadają, a koszty, jakie wkładamy w produkcję owoców o odpowiedniej jakości i utrzymanie sadów na odpowiednim poziomie, są bardzo duże. Mamy wiele obaw o to, co będzie i niestety przeczucia, że wcale nie będzie dobrze - podkreśla Bartłomiej Kwaśniak, prezes zarządu spółdzielni. Przewiduje, że może dojść do protestów.

Serie telefonów od załamanych sadowników otrzymuje Ryszard Ciźla, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej. - Tak zazwyczaj się działo, kiedy owoców było bardzo dużo. Zakłady skupujące zaczynały od bardzo niskich cen za produkt, a potem, gdy dochodziło do zastojów w zbiorach albo protestów, po groszu te ceny podnosiły, dając wrażenie wzrostu - mówi prezes Ryszard Ciźla. - Ale te ceny są zdecydowanie za niskie. Nie opłaci się zbierać, nie zwrócą się nakłady pracy, wydatki na nawozy, paliwo, środki ochrony.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku ceny za kilogram wiśni wynosiły 5 złotych, jeszcze tydzień temu skupy zapowiadały 1,50 złotego za kilogram. I tydzień temu jeszcze sadownicy byli usatysfakcjonowani i szykowali się do zbiorów.

- A teraz, jeśli nie wzrosną ceny, dojdzie do protestów. To jest dramat ludzi, całych rodzin. Nie będą mieli z czego żyć - mówi Ryszard Ciźla. - W poniedziałek będę u ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Podejmę temat rozwiązania sytuacji z korzyścią dla rolników.

Grupa podpisująca się Sadownicy PROTEST2018 zapowiada blokady dróg w weekend. W Świętokrzyskiem protesty mają mieć miejsce na drogach krajowych numer 9 i 42 w powiatach: kieleckim, koneckim, skarżyskim, starachowickim, ostrowieckim i opatowskim.

CZYTAJ TAKŻE: Protest plantatorów w Świętokrzyskiem. W weekend będą blokować drogi krajowe [MAPA]

Bardzo niskie w skupach są też ceny pozostałych owoców miękkich - porzeczki czarnej spadła do 30 groszy za kilogram, zaś jabłka na skupach 16 groszy.

Stanowisko w sprawie niskich cen zajęła Rada Miejska gminy Ożarów, czyli terenu, który jest wiśniowym zagłębiem. Radni apelują o do wojewody świętokrzyskiego o działania skutkujące wzrostem cen.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rada Miejska w Ożarowie protestuje. "Ceny skupu owoców są zbyt niskie"

O potrzebie stabilizacji cen rolnicy mówią od lat. Temat został podjęty także na I Świętokrzyskim Forum Rolniczym, które odbyło się 24 czerwca w Kielcach, a jego organizatorami byli Echo Dnia i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Producenci warzyw i owoców wnosili o działania skutkujące unormowaniem stawek, kontrolę produktów importowanych i ułatwienia w eksporcie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Transmisja telewizyjna


I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Stawki dopłat bezpośrednich po 2020 roku

Strefa Agro. Susza wyniszczyła zboża - co z pomocą. Ruszył "Młody rolnik"

I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Skuteczne sposoby zwiększenia plonowania

I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. ASF się rozszerza, "wlewają się" owoce i warzywa zza granicy. Mocny głos rolników


Imprezy folklorystyczne i kulinarne w Świętokrzyskiem. Gdzie promować i sprzedawać wiejskie produkty

Wzór umowy o pomocy przy zbiorach - pobierz! [po polsku i ukraińsku]


ZOBACZ TAKŻE:
I Świętokrzyskie Forum Rolnicze w WDK w Kielcach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie