Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katyń, Smoleńsk - piękne uroczystości rocznicowe we Włoszczowie i stypendia dla najzdolniejszych uczniów. Zobaczcie zdjęcia

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Modlitwą w sanktuarium błogosławionego Józefa Pawłowskiego, złożeniem kwiatów na symbolicznej mogile katyńskiej na cmentarzu parafialnym przy ulicy Partyzantów oraz piękną akademią w Domu Kultury, przygotowaną przez uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Kurzelowie, Włoszczowa uczciła 82 rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 12. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Wśród 96 ofiar katastrofy był honorowy obywatel naszego miasta - wicepremier Przemysław Gosiewski.

- Nadchodzi szczególny czas w kalendarzu liturgicznym, kiedy przychodzi nam przeżywać kolejne rocznice Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej - Wielki Tydzień. Jest to czas, w którym jako chrześcijanie przeżywamy ogrom tajemnicy zła - misterium iniquitatis („tajemnica nieprawości”). A jednocześnie w tym czasie doświadczamy siły nadziei. W długich dziejach Kościoła i naszego Narodu częstokroć powtarzał się schemat kłamstwa i mistyfikacji, prześladowania aż po śmierć dla sprawiedliwości. Tak z pewnością było w przypadku polskich oficerów, policjantów, lekarzy, nauczycieli, prawników - ofiar Katynia. Znaleźli się jednak świadkowie prawdy, gotowi upomnieć się o honor polskich bohaterów. Oni byli wśród żołnierzy niezłomnych, w 1956 roku w Poznaniu, w 1976 roku w Radomiu i w 1980 roku w Gdańsku. Tym nieugiętym świadkiem prawdy był prezydent Lech Kaczyński. Dlatego nie wolno zapominać o osobach, które nagle straciły swe życie w katastrofie lotniczej prezydenckiego samolotu. Opada mgła nad Smoleńskiem i jest nadzieja, że poznamy prawdę - mówił w homilii ksiądz kanonik Leszek Dziwosz, proboszcz sanktuarium błogosławionego Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie. - Sił do wytrwałego szukania prawdy daje nam nadzieja Wielkanocnego Poranka. Jeśli przyszliśmy na dzisiejsze uroczystości - cytując słowa sanitariuszki "Inki" Danuty Śledzikówny, jedynej kobiety polskiego podziemia niepodległościowego, na której wykonano wyrok śmierci - zachowaliśmy się jak trzeba! - podkreślił kaznodzieja.

- Dzień pamięci o tych tragicznych wydarzeniach z udziałem mieszkańców, kombatantów, harcerzy, samorządowców, służb mundurowych jest także podkreśleniem istoty prawdy, jaką jest wiedza. Istnieją dwa błędy, które można popełnić na drodze do prawdy - nie iść do końca, albo zejść z tej drogi. Dlatego tak ważna jest edukacja młodych pokoleń - mówi Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa.

Z okazji ważnych historycznych rocznic włodarze Włoszczowy wręczają stypendia najzdolniejszym uczniom samorządowych szkół. Tak było i tym razem. - Ofiary Katynia zginęły dwa razy. Raz w miejscu kaźni i drugi raz, kiedy o nich należało zapomnieć. Szukajcie w swoim życiu prawdy. Pokładamy w Was wielkie nadzieje - mówił do stypendystów Grzegorz Dziubek, burmistrz Gminy Włoszczowa. Nawiązał też do agresji Rosji na Ukrainę: - Solidaryzujemy się z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy, wspieramy ich i pragniemy, aby to cierpienie zakończyło się dla nich jak najszybciej, żeby wrócili do swoich domów, tam, gdzie jest ich ojczyzna - powiedział Grzegorz Dziubek.

Włodarz gminy wręczył stypendia razem z przewodniczącym Rady Miejskiej Grzegorzem Dudkiewiczem.

Obchody uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod kierunkiem Michała Dudkiewicza. Dowódcą uroczystości patriotycznych był druh Zbigniew Kozieł, strażak Ochotniczej Straży Pożarnej Włoszczowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloszczowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto