"Każdy brał co chciał"- Wykład o antyżydowskich zajściach w Wodzisławiu

Lid
Wykład pod tytułem "Każdy brał, co chciał..." Antyżydowskie zamieszki w Wodzisławiu w listopadzie 1918 roku wygłosi w czwartek, 13 grudnia profesor Mirosław Wójcik w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach, Rynek 3. Wstęp wolny.

Kieleckie Towarzystwo Naukowe oraz Muzeum Dialogu Kultur – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach zapraszają na wykład doktora habilitowanego Mirosława Wójcika, profesora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, kierownika Zakładu Literatury XX i XXI wieku Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, pod tytułem "Każdy brał, co chciał..." Antyżydowskie zamieszki w Wodzisławiu w listopadzie 1918 roku.

Spotkanie odbędzie się w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach, Rynek 3 w czwartek 13 grudnia o godzinie 17. Wstęp wolny.

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. KONIEC L4, WCHODZĄ E-ZWOLNIENIA

Źródło:vivi24

Wideo

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
byznes holocaust z NY
W dniu 13.12.2018 o 00:11, gość napisał:

 Zapoznajcie się z tym dokumentem, a potem zabierajcie głos. Sąd Apelacyjny w Kielcach (SAK) (Sygn. GK 217) 

żydowski papiur wpisujący się w byznes holocaust i wybielający żydowskich oprawców Polaków rżnących ich w latach 1944-1956 i robiących takie prowokacje jak w Kielcach czy Rzeszowie

g
gość

Zapoznajcie się z tym dokumentem, a potem zabierajcie głos.

 
Sąd Apelacyjny w Kielcach (SAK) (Sygn. GK 217)

 

G
Gość
W dniu 12.12.2018 o 07:30, Gość napisał:

Bidusie z genem masochisty. Zewsząd ich gonili i gonią dalej, a ci trwają niezłomnie na terenach swych oprawców.

...nie zapominaj się. .. to nie są tereny oprawców...To Nasze tereny

G
Gość

Bidusie z genem masochisty. Zewsząd ich gonili i gonią dalej, a ci trwają niezłomnie na terenach swych oprawców.

m
myślący i to goy
W dniu 11.12.2018 o 21:15, Tutejszy napisał:

Wystarczy poczytać wspomnienia osób żyjącychna Kresach we wrześniu - grudniu 1939 r.Oprócz Rusinów - pierwszymi witającymi i najbardziej aktywnymi w tej hańbie- byli właśnie tamtejsi żydzi.Podziękujmy im więc za te "bramy powitalne"na wsiach i denuncjacje polskiej inteligencjiw miasteczkach.Po 1944 roku sami dokończyli tego "dzieła".......

ZGODNIE Z AKTUALNIE OBOWIĄZUJĄCĄ KONSTYTUCJĄ KTÓRĄ W/W PODSUNĘLI IDIOTOM DO AKCEPTACJI JEST TUTAJ WYRAŻANY ANTYSEMITYZM KTÓRY JEST ŚCIGANY Z URZĘDU A TYCH W/W JEST W TYM KRAJU OK 30 TYS JAK SAMI TO PODKREŚLAJĄ A RESZTA TO ICH PRZYDUPASY

T
Tutejszy
W dniu 11.12.2018 o 14:16, Gość napisał:

równie ciekawe epizody znajdziesz w opracowaniach :.."A. Suchcitz, Żydzi wobec upadku Rzeczypospolitej w relacjach polskich z Kresów Wschodnich 1939- 1941 Świat niepożegnany. Żydzi na dawnych ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej w XVIII- XX wieku, red. K. Jasiewicz, Warszawa 2004,"To tacy sami najeźdźcy jako ci pierwsi..

Wystarczy poczytać wspomnienia osób żyjących

na Kresach we wrześniu - grudniu 1939 r.

Oprócz Rusinów - pierwszymi witającymi 

i najbardziej aktywnymi w tej hańbie

- byli właśnie tamtejsi żydzi.

Podziękujmy im więc za te "bramy powitalne"

na wsiach i denuncjacje polskiej inteligencji

w miasteczkach.

Po 1944 roku sami dokończyli tego "dzieła".......

T
Tutejszy
W dniu 11.12.2018 o 13:05, . napisał:

A może dla równowagi wykładzik o Żydach w kierownictwie bezpieki? W ramach dialogu kultur oczywiście.

Akurat w tym temacie nie ma (nadal)

zbyt wielu odważnych.

s
sygitoyo

Czy jest to Muzeum Dialogu ?

Coraz częściej  współrzedne GPS pokazują mi ten punkt na historycznej

mapie miasta  jako utrwalone miejsce propagandy.

Za komuny sowieckiej na parterze - księgarnia wydawnictw w języku rosyjskim.

Obecnie jest podobnie

Raczej nie jest to już Museum

Ani muzeum prowadzone przez Włoszka , Massalskiego, Kaznowskiego,Czarnockiego,  Fijałkowskiej, Króla ...

a raczej "ośrodek monologu"

Czyli "niekończąca się opowieść" narzucania miejscowej ludności narracji

przez czynniki zewnętrzne.

 
G
Gość

równie ciekawe epizody znajdziesz w opracowaniach :.."A. Suchcitz, Żydzi wobec upadku Rzeczypospolitej w relacjach polskich z Kresów Wschodnich 1939- 1941 Świat niepożegnany. Żydzi na dawnych ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej w XVIII- XX wieku, red. K. Jasiewicz, Warszawa 2004,"

To tacy sami najeźdźcy jako ci pierwsi..

 

G
Gość

równie ciekawe epizody znajdziesz w opracowaniach :.."A. Suchcitz, Żydzi wobec upadku Rzeczypospolitej w relacjach polskich z Kresów Wschodnich 1939- 1941 Świat niepożegnany. Żydzi na dawnych ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej w XVIII- XX wieku, red. K. Jasiewicz, Warszawa 2004,"

To tacy sami najeźdźcy jako ci pierwsi..

 

.
W dniu 11.12.2018 o 13:29, Gość napisał:

Radziłbym historykowi może przybliżyć inne tragiczne wydarzenie. .....W sprawie masakry w Koniuchach prowadzone jest śledztwo IPN. Dotychczas ustalono, że napadu dokonały sowieckie oddziały partyzanckie stacjonujące w Puszczy Rudnickiej: „Śmierć faszystom” i „Margirio”, wchodzące w skład Brygady Wileńskiej Litewskiego Sztabu Ruchu Partyzanckiego, oraz „Śmierć okupantowi”, wchodzący w skład Brygady Kowieńskiej.Do oddziałów tych należeli Rosjanie i Litwini, większość oddziału „Śmierć okupantowi” tworzyli Żydzi i żołnierze Armii Czerwonej zbiegli z obozów jenieckich. Oddział żydowski liczył 50 ludzi, a oddziały rosyjsko-litewskie około 70 osób. Dowódcami byli Jakub Penner i Samuel Kaplinsky.Według jednego z napastników, Chaima Lazara, celem operacji była zagłada całej ludności łącznie z dziećmi jako przykład służący zastraszeniu reszty wiosek. Według ustaleń Kongresu Polonii Kanadyjskiej, będących podstawą wszczęcia śledztwa, liczba zabitych była większa (ok. 130).Atak na Koniuchy i wymordowanie tutejszej ludności cywilnej był największą z szeregu podobnych akcji prowadzonych w 1943 i 1944 przez oddziały partyzantki sowieckiej i żydowskiej w Puszczy Rudnickiej i Nalibockiej (np. masakra ludności polskiej w miasteczku Naliboki).

Żydzi dowodzeni przez Tewje Bielskiego 8 maja 1943 r. uczestniczyli w pacyfikacji polskiej wsi Naliboki. Zabili wtedy 128 osób, w tym kobiety i dzieci.

G
Gość
W dniu 11.12.2018 o 13:05, . napisał:

A może dla równowagi wykładzik o Żydach w kierownictwie bezpieki? W ramach dialogu kultur oczywiście.

a to już byłby antysemityzm !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

G
Gość

Radziłbym historykowi może przybliżyć inne tragiczne wydarzenie.

 

.....

W sprawie masakry w Koniuchach prowadzone jest śledztwo IPN. Dotychczas ustalono, że napadu dokonały sowieckie oddziały partyzanckie stacjonujące w Puszczy Rudnickiej: „Śmierć faszystom” i „Margirio”, wchodzące w skład Brygady Wileńskiej Litewskiego Sztabu Ruchu Partyzanckiego, oraz „Śmierć okupantowi”, wchodzący w skład Brygady Kowieńskiej.

Do oddziałów tych należeli Rosjanie i Litwini, większość oddziału „Śmierć okupantowi” tworzyli Żydzi i żołnierze Armii Czerwonej zbiegli z obozów jenieckich. Oddział żydowski liczył 50 ludzi, a oddziały rosyjsko-litewskie około 70 osób. Dowódcami byli Jakub Penner i Samuel Kaplinsky.
Według jednego z napastników, Chaima Lazara, celem operacji była zagłada całej ludności łącznie z dziećmi jako przykład służący zastraszeniu reszty wiosek. Według ustaleń Kongresu Polonii Kanadyjskiej, będących podstawą wszczęcia śledztwa, liczba zabitych była większa (ok. 130).
Atak na Koniuchy i wymordowanie tutejszej ludności cywilnej był największą z szeregu podobnych akcji prowadzonych w 1943 i 1944 przez oddziały partyzantki sowieckiej i żydowskiej w Puszczy Rudnickiej i Nalibockiej (np. masakra ludności polskiej w miasteczku Naliboki).

 

G
Gość
W dniu 11.12.2018 o 13:05, . napisał:

A może dla równowagi wykładzik o Żydach w kierownictwie bezpieki? W ramach dialogu kultur oczywiście.

No to dla równowagi.

 

....

Żydowski autor wydanej w Paryżu w 1984 r. książki „Les Juifs en Pologne et Solidarność” („Żydzi w Polsce i Solidarność”) Michel Wiewiórka pisał na s. 122: „Ministerstwo spraw wewnętrznych, zwłaszcza za wyjątkiem samego ministra, było kierowane w różnych departamentach przez Żydów, podczas gdy doradcy sowieccy zapewniali kontrolę jego działalności” (…).

Rola Żydów w bezpiece, jej wyjątkowość polegała nie tylko na nadmiernej liczebności, lecz także na splamieniu się przez bardzo wielu żydowskich funkcjonariuszy UB przykładami ogromnego okrucieństwa, brakiem jakichkolwiek skrupułów i brutalnym łamaniem prawa wobec polskich więźniów politycznych. Rzecz znamienna – złowieszcza rola żydowskich funkcjonariuszy jest widoczna w każdej bardziej znaczącej zbrodni UB, od ludobójczych mordów w obozie w Świętochłowicach począwszy, poprzez sądowe mordy na generale Fieldorfie „Nilu” i rotmistrzu Pileckim po proces gen. Tatara i współoskarżonych wyższych wojskowych.

.

A może dla równowagi wykładzik o Żydach w kierownictwie bezpieki? W ramach dialogu kultur oczywiście.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3