Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy z nas może uratować życie. W Kielcach ruszyła „Akcja defibrylacja” [WIDEO, ZDJĘCIA]

Iwona Rojek
Iwona Rojek
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
Rozpoczęła się kampania edukacyjna „Akcja defibrylacja”, zainaugurowana przez wojewodę świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, mająca na celu nauczenie się obsługiwania defibrylatora i przy jego pomocy ratowania ludzkiego życia.

- Przy nagłym zatrzymaniu krążenia natychmiastowe użycie defibrylatora jest najskuteczniejszym sposobem na uratowanie człowieka – mówi profesor Marianna Janion. – Niestety nadal wiele ludzi nie wie jak takie urządzenie, które przywraca prawidłową pracę serca, się obsługuje, a z drugiej strony boją się tego, że mogą użyć go niewłaściwie i zaszkodzić choremu.

Kampania „Akcja defibrylacja” to efekt wspólnej pracy jej organizatorów: Wojewody Świętokrzyskiego, kieleckiego Stowarzyszenia Aktywności Zawodowej „Passa”, świętokrzyskiej Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Partnerami akcji są: Kuratorium Oświaty w Kielcach, PZU Zdrowie oraz Urząd Miasta i Gminy w Morawicy.

Wykorzystano filmik instruktażowy, na którym 7 letnia Alicja Jałocha pokazuje jak prosta jest obsługa tego niewielkiej skrzyneczki. Wystarczy tylko urządzenie otworzyć, wyciągnąć elektrody, przycisnąć guzik, nakleić je w odpowiednie miejsca na klatce piersiowej i czekać na efekty. Nikomu się nie zaszkodzi, bo zadziałają one tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba.

- Chciałbym, aby przekaz naszej akcji dotarł do każdego mieszkańca regionu świętokrzyskiego. Bo chodzi w niej przede wszystkim o ratowanie życia, które jest najcenniejszym darem. To akcja skierowana zarówno do osób dorosłych, jak i do młodzieży. Łamie ona stereotyp, że w przypadku zagrożenia „nic nie możemy zrobić”. Takich defibrylatorów zewnętrznych jest w przestrzeni publicznej sporo. Tylko zazwyczaj boimy się ich użyć. A jest to intuicyjne urządzenie, które w nagłym przypadku pomoże przywrócić czynność serca. Mamy nadzieję przybliżyć zalety tego typu sprzętu – powiedział wojewoda. – „Akcja defibrylacja” doskonale wpisuje się w tematykę bezpieczeństwa i umiejętności związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Chcemy, aby ta kampania uświadomiła wszystkim, że należy reagować, zwłaszcza gdy każda minuta może być na miarę życia – podkreślił wojewoda Zbigniew Koniusz.

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED) jest urządzeniem stosowanym w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Wyzwala impuls elektryczny w celu zatrzymania migotania komór i przywrócenia prawidłowej akcji serca. AED – w sposób bezpieczny zarówno dla osoby udzielającej pomocy, jak i dla poszkodowanego – za pomocą poleceń głosowych poprowadzi przez przebieg działań ratowniczych. Został skonstruowany tak, by w odróżnieniu od defibrylatora szpitalnego służyć na przykład w miejscach publicznych: urzędach, centrach handlowych czy ośrodkach sportowych. Defibrylatorów AED mogą używać wszyscy – nie tylko lekarze bądź ratownicy medyczni. Główną ich zaletą jest bowiem prostota obsługi. Coraz więcej instytucji, placówek edukacyjnych czy handlowych w całym kraju jest wyposażonych w takie urządzenia. Defibrylator AED znajduje się między innymi, w widocznym i ogólnie dostępnym miejscu, w holu głównym Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Podczas spotkania w urzędzie wojewódzkim uhonorowano pamiątkowymi dyplomami tych, którzy zaangażowali się w przygotowanie kampanii. Inaugurację akcji uświetniły występy artystyczne uczniów Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie