Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kazimierska biblioteka promuje czytelnictwo i honoruje ojca literatury polskiej

Adam Ligiecki
Wywiad z Mikołajem Rejem przygotowali kazimierscy licealiści. Poetę zagrał Maciej Stankiewicz, a reporterem był Jarosław Łyko.
Wywiad z Mikołajem Rejem przygotowali kazimierscy licealiści. Poetę zagrał Maciej Stankiewicz, a reporterem był Jarosław Łyko. Adam Ligiecki
„A to miej na pilnej pieczy, abyś czytał, kiedy tylko możesz” - te słowa Mikołaja Reja, stanowiły przesłanie Reyady 2015 w Kazimierzy Wielkiej. Imprezę zorganizowała Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna nosząca imię ojca literatury polskiej - tym razem „w podwójnym wymiarze”: dla dorosłych i dla dzieci.

Z okazji tego wydarzenia powstał nawet „Portret: Mikołaj Rej”. Autorem dzieła był Lucjan Garbacz, zaś w roli modela wystąpił Mirosław Porada, wierny czytelnik książnicy przy ulicy Kolejowej.
Pierwsze z dwóch grudniowych spotkań adresowane było do osób dorosłych. Na miejscach honorowych zasiedli: burmistrz Adam Bodzioch, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marek Szmuc, dyrektor kazimierskiego liceum Włodzimierz Kruszyński, były dyrektor biblioteki Andrzej Bienias.
Na rozgrzewkę - wywiad... z Mikołajem Rejem; scenka przygotowana przez uczniów ogólniaka. W roli poety wystąpił Maciej Stankiewicz, reportera zagrał Szymon Łyko. Pojawiły się ważne pytania, natury egzystencjonalej - z „Jak żyć, panie Reju, jak żyć?” na czele.

Dyrektor biblioteki Nina Turek-Kwiecień podsumowała 2015 rok, a po przerwie - na stolach pojawiły się wtedy staropolskie potrawy: bigos, smalec, pieczywo domowego wypieku - obejrzeliśmy prezentację multimedialną. Znalazły się w niej historie poprzednich Reyad, uroczyste nadanie imienia bibliotece, a także „fakty i mity” z życia patrona książnicy. Było także gromkie... podwójne „100 lat!”. Dla Emilii Molskiej, która w 2010 roku wymyśliła kazimierskie Reyady i cudownej bibliotekarki, wicedyrektora placówki Barbary Janasik.

Na finał - „Figliki”. Losowo wybrane teksty Mikołaja Reja czytali na głos najodważniejsi z gości. Znaleźli się w tym gronie zarówno panowie: Andrzej Bienias, Krzysztof Nurkowski, Marek Szmuc, Zbigniew Pogoda, Lucjan Małek, jak i panie - Emilia Molska, Mariola Czarny, Nina Turek-Kwiecień.
Nazajutrz odbyła się Reyada 2015 „w wersji młodzieżowej”. Imprezę zorganizowała Filia dla Dzieci i Młodzieży kazimierskiej książnicy, z równie atrakcyjnym programem. W pierwszej odsłonie prym wiedli uczniowie Zespołu Szkół z Topoli.

Zaprezentowali nam spektakl „Rozmowa z Rejem. Figliki”. Główny bohater przedstawienia miał kiedyś duży majątek w Topoli, więc dysputa o krajanie nabrała szczególnego wymiaru. I szykowne zakończenie: menuet - francuski taniec dworski w metrum trójdzielnym, w parach. Publiczność nagrodziła młodych artystów burzą braw.

W przerwie - słodki poczęstunek przy kawie i herbacie, a potem poznaliśmy wyniki dwóch konkursów: plastycznego oraz prezentacji multimedialnej. Wzięli w nich udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów regionu kazimierskiego.

Laureatkami projektu plastycznego „Kartka z okazji imienin Mikołaja Reja” zostały Paulina Mamroł (Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych Cudzynowice) i Wiktoria Marzec z kazimierskiej „trójki”. Pierwsze miejsce w projekcie mulitmedialnym „Biblioteka Publiczna w Kazimierzy Wielkiej: historia, działalność, księgozbiór” zajęła Joanna Łukasiewicz z kazimierskiego gimnazjum. Najlepsi otrzymali książki i nagrody rzeczowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie