Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kazimierski Festiwal Kulturalny i święto patrona. Konkursy, spektakl, zajęcia w bibliotece. Wszystko kręci się teraz wokół świętego Rocha

K
Wiele atrakcyjnych przedsięwzięć realizowanych jest w ramach zaplanowanego na sierpień Kazimierskiego Festiwalu Kulturalnego. A sporo jeszcze przed nami

W związku z trwającym festiwalem, kazimierska Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna imienia Mikołaja Reja zorganizowała w sierpniu konkursy. Jeden z nich – plastyczny - adresowany jest do dzieci o prowadzony jest pod hasłem „Moje miasto” (technika dowolna, format A3). Prace należy dostarczyć do biblioteki do 12 sierpnia. Drugi, to propozycja dla młodzieży i dorosłych – konkurs on-line wiedzy o świętym Rochu i Kazimierzy Wielkiej. Test będzie dostępny w środę 12 sierpnia w godzinach 11-11.15 na stronach internetowych Urzędu Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej, biblioteki oraz na profilu facebookowym biblioteki. Kto chce otrzymać link do testu, do 11 sierpnia powinien wysłać swój adres e-mail na adres: [email protected]. Konkurs organizowany jest w trzech kategoriach: 12-16 lat, 16-25, 25-50, 50 +.
Przypominamy, że cały czas trwają zajęcia dla dzieci w bibliotece (obwiązują zapisy: 41-352-12-11). W kończącym się tygodniu dzieci na zajęciach w bibliotece poznawały książki, czytały, rozmawiały i tworzyły własne. Przed uczestnikami zajęć jeszcze muzyka, nowe technologie i teatr.
W ramach festiwalu odbędzie się również spektakl „Żywot Świętego Rocha" w wykonaniu grupy teatralnej Apropo. Reżyserem widowiska jest Ewa Wiejach, a obejrzeć go będzie można w niedzielę, 16 sierpnia o godzinie 15 na scenie Kazimierskiego Ośrodka Kultury.
Spektakl wiernie odtwarza koleje życia i okoliczności śmierci „troskliwego pielgrzyma". Autorką składającego się z trzech aktów scenariusza sztuki oraz jej reżyserką jest Ewa Wiejacha, polonistka, założycielka i instruktorka istniejącej od 2006 roku amatorskiej grupy teatralnej Apropo. Twórcą scenografii przenoszącej nas w czasy średniowiecza jest Ewa Wojciechowska, instruktor plastyki w Kazimierskim Ośrodku Kultury. Do pracy nad spektaklem zaproszono byłych i obecnych aktorów Apropo. Główną rolę świętego Rocha reżyserka spektaklu powierzyła Maćkowi Nowakowi, jednemu z pierwszych aktorów zespołu, który przed dwunastu laty debiutował w spektaklu „Odlot". Na deskach sceny Kazimierskiego Ośrodka Kultury w roli Matki zobaczymy absolwentkę Akademii Muzycznej w Krakowie, instruktorkę zajęć wokalnych, Justynę Odon. W wykonaniu sopranistki usłyszymy między innymi „Hymn saficki o św. Rochu" Wawrzyńca Korwina Ślązaka. Na scenie pojawią się również Wojtek Breksa, Wiktoria Wojtkowicz, Kacper Kotwica, Jakub Bijak, Krystian Buras, Janusz Odon, Aleksandra Kusak, Łukasz Kusak, Róża Dąbrowska, Joanna Nowak, Seweryn Szpak oraz jedenastoletnia debiutantka Weronika Mendrych.
Gościnnie na scenie wystąpi historyk z zamiłowania i wyboru, były dyrektor Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kazimierzy Wielkiej, Andrzej Bienias.
Kazimierski Festiwal Kulturalny to projekt realizowany przez Miejsko-Gminną i Powiatową Bibliotekę Publiczną imienia Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej i Gminę Kazimierza Wielka przy wsparciu Kazimierskiego Ośrodka Kultury, dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura—Interwencje 2020”.
Spektakl jest jednym z elementów organizowanego w niedzielę, 16 sierpnia w Kazimierzy Wielkiej I Święta Patrona Kazimierzy Wielkiej. Rozpocznie się ono o godzinie 12 msza święta odprawiona w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Przewodniczył jej będzie biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Andrzej Kaleta. Po mszy zaplanowane jest złożenie kwiatów przed figurą świętego Rocha. Będzie można również obejrzeć poplenerową wystawę malarską „Święty Roch – patron Kazimierzy Wielkiej”. W holu Kazimierskiego Ośrodka Kultury będą zbierane datki na operację Gabrysi Gorgoń, podopiecznej kazimierskiej Fundacji Dajemy Wybór.

Kim był patron Kazimierzy Wielkiej?

Warto w tym miejscu przytoczyć trochę informacji związanych ze świętym Rochem – od niedawna patronem Kazimierzy Wielkiej.
Roch był jedynym synem rządcy Montpellier. W młodości stracił oboje rodziców. Roch rozdał majątek ubogim, odmówił przyjęcia po ojcu stanowiska wójta Montpellier i wyruszył w pieszą pielgrzymkę do Rzymu. We włoskim miasteczku Acquapendente zastała go epidemia dżumy. Tam w miejscowym szpitalu opiekował się zarażonymi. W Rzymie spędził 3 lata, gdzie dokonał wielu cudownych uzdrowień.
W czasie powrotu do Francji zaraził się dżumą w Piacenzy. By nie zarażać innych, ukrył się w pobliskim lesie. Obok szałasu, który wybudował wybiło cudowne źródełko, z którego czerpał wodę. Według podania wytropił go tam pies, który przynosił mu pożywienie oraz lizał rany. Roch wyszedł z choroby i udał się w drogę powrotną do Francji. Podczas przekraczania granicy został aresztowany ponieważ wzięto go za włoskiego szpiega. Zmarł w więzieniu po 5 latach. Przy przygotowywaniu ciała do pogrzebu na jego piersi dostrzeżono czerwony krzyż. Kult Rocha rozpoczął się wraz z jego śmiercią. W Polsce św. Roch jest czczony od XV wieku.
Według podań niektórych hagiografów, po jego śmierci, na ścianie celi więziennej odkryto napis:
Panie, jeśli mam o co prosić, to spraw łaskawie, aby dla zasług najukochańszego Syna Twego
został uleczony każdy, kto mnie w zaraźliwej chorobie wezwie o pomoc.

Z zapisków historycznych…

„Przyszedł rok 1848. W tym roku przyszło wielkie nieszczęście na nasz kraj z tego powodu, że nawiedziła nas wielka choroba morowego powietrza, zwana u nas cholerą. (…) Kazimierza nasza nie pozostała wolna od tej choroby strasznej, nie było domu, żeby kto nie umarł na tę chorobę. Całe szczęście było, że cholera przyszła do Kazimierzy przed zimą, kiedy przyszły wielkie mrozy, choroba zupełnie wygasła. W 1852 r. ze składek parafialnych została zakupiona i sprowadzona figura św. Rocha – patrona od morowego powietrza. Figura ta postawiona została przy drodze pod Wiklem na pamiątkę wygasłej choroby (…)”.
Tak opisuje genezę posadowienia figury św. Rocha Józef Szmigiel w „Pamiętnikach rodzinnych”.
O dalszych losach figury decydował bieg historii, niestety historii niezbyt przychylnej Świętemu. Na początku lat 60-tych XX wieku figurę przeniesiono na cmentarz pod pretekstem budowy ronda.
Dalsze jej losy kronikarze będą opisywać następująco:
Przyszedł rok 2017. W tym roku staraniem Samorządu Gminnego odrestaurowana figura powróciła na centralne miejsce Kazimierzy Wielkiej, a stało się to 20 sierpnia tegoż roku. Poświęcenia figury dokonał Biskup Kielecki Jan Piotrowski”.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzawielka.naszemiasto.pl Nasze Miasto