Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kazimierz Kotowski: dwa mandaty senatorskie i pięć poselskich to będzie sukces

Redakcja
Łukasz Zarzycki
W środę gościem czatu Echa Dnia był Kazimierz Kotowski, kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego do Sejmu. Zobacz zapis czatu.

Wybory parlamentarne 2011 w Świętokrzyskiem. Kandydaci, sondaże, wyniki

Witamy na czacie Echa Dnia. Dziś naszym gościem jest Kazimierz Kotowski, kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego do Sejmu. Prosimy o zadawanie pytań.

Michi: Jakie są najważniejsze założenia pana programu?

Kazimierz Kotowski Najważniejsze założenia w moim programie, które chciałbym realizować w następnych latach jako poseł to działania, które wiązałyby się z przyjęciem nowych rozwiązań prawnych i dotyczyłyby dokończenia reformy decentralizacji pracy samorządu. Widzę potrzebę kontynuowania tych działań zarówno w obszarze regulacji prawnych poprzez akty prawne oraz podjęcia działań w celu przygotowania rozwiązań w obszarze finansów, które to zapewniałyby przepływ środków na zadania, które samorząd przejąłby do realizacji od administracji rządowej. Chciałbym także, aby podjąć dyskusję i uwieńczyć ją decyzją o znalezieniu i określeniu nowych źródeł pozyskania przez samorządy dodatkowych środków, które mogłyby być przeznaczone na kontynuację inwestycji w nowym okresie programowania. Byłaby to kontynuacja na szczeblu komisji wspólnej, rządu i samorządu terytorialnego zapoczątkowanych w latach 2008-2009.

Michi: Jakie do tej pory ma pan osiągnięcia w sferze publicznej?

Kazimierz Kotowski Jestem w samorządzie terytorialnym od 1990 roku. Byłem radnym gminy Opatów, przewodniczącym tej rady, kierownikiem Urzędu Rejonowego w Opatowie, radnym rady powiatu w Opatowie i jednocześnie starostą opatowskim. W latach 2008-2011 pełniłem również funkcję prezesa Związku Powiatów Polskich. Aktualnie jestem radnym sejmiku województwa świętokrzyskiego, członkiem zarządu województwa i przewodniczącym klubu radnych PSL. Od 1999 roku jestem również prezesem zarządu powiatowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Opatowie. W latach 2008-2011byłem członkiem Naczelnej Rady Zatrudnienia. Pełniłem wiele innych funkcji, pracowałem też w obszarze finansów publicznych, komisjach ds. samorządów.

Ruku: Jak pan chce decentralizować samorząd?

Kazimierz Kotowski Decentralizacja samorządu, czyli działania, które były realizowane w poprzednim okresie przez administrację rządową od roku 1990, czyli od momentu wejścia w życie ustawy o samorządzie gminnym, zostały w pewnych obszarach przekazane do realizacji przez nowo powołane samorządy gminne, czyli administrację samorządową zorganizowaną na podstawie ustawy, która określiła kompetencje tego pierwszego szczebla odrodzonego samorządu i określiła obszary życia publicznego, za które będzie odpowiadał samorząd. W następnych latach ilość tych zadań przekazywanych do samorządu gminnego zwiększała się. Były to zadania np. dotyczące prowadzenia i zabezpieczenia funkcjonowania placówek oświatowych. W kolejnych latach, począwszy od roku 1999 i włączeniu do życia publicznego kolejnych dwóch szczebli samorządu, tj. powiatu i województwa samorządowego, kolejne zadania przeszły do tych szczebli. Powstała administracja samorządowa, która współpracuje, współdziała z administracją rządową. Zadania, które realizują samorządy to obszary dotyczące w tej chwili oświaty, pomocy społecznej, służby zdrowia, to obszar działań związany z przebudową infrastruktury komunalnej, komunikacyjnej, to nowy obszar działań związany z wejściem w życie nowych technologii. Reasumując, przekazanie kolejnych zadań realizowanych przed administrację rządową do samorządów z zabezpieczeniem środków finansowych.

Tarantul: Czy PSL wykorzystuje publiczne pieniądze w kampanii wyborczej?

Kazimierz Kotowski Temat, który w ostatnich dniach budzi wiele emocji, wzbudza dyskusje - moim zdaniem kwestię tą wyjaśnił w wypowiedziach marszałek województwa Adam Jarubas. Regulacje prawne w tym obszarze są określone i jestem przekonany, że w innym okresie nie budziłoby to niepotrzebnych emocji.

Jan: Panie Kazimierzu, ile planuje pan głosów zdobyć w tych wyborach?

Kazimierz Kotowski Każdy z kandydatów, który zdecydował się wystartować chciałby aby ten wynik był jak najlepszy. Ja uprzejmie proszę mieszkańców Województwa Świętokrzyskiego o dokonanie oceny mych działań, efektów mojej pracy w życiu zawodowym i podjęcie stosownej decyzji przy urnie.

Jan: Jak tam pana relacje z partyjnym kolegą panem starostą opatowskim Włodarczykiem. Rozmawiacie w ogóle ze sobą?

Kazimierz Kotowski Z Panem Włodarczykiem, który kontynuuje działania samorządu powiatowego w IV kadencji, utrzymujemy kontakty służbowe, spotykamy się także w obszarze funkcjonowania naszej organizacji PSL na szczeblu powiatu. Jestem przekonany, że będziemy tutaj w perspektywie czasowej przyjmować te rozwiązania, które powinny być najkorzystniejsze dla powiatu i województwa.

Nowy: Jest pan jak wynika z sondażu "Echa Dnia" faworytem wyborów. Czym chce się pan zająć jako poseł?

Kazimierz Kotowski Samorząd jako partner rządu w realizacji zadań społecznych, ale i zadań gospodarczych. Aktualizacja strategii województwa świętokrzyskiego na lata 2014-2020 jako podstawa do negocjacji z komisją europejską w sprawie podziału środków na poszczególne obszary działania - przede wszystkim te najbardziej oczekiwane i pożądane w regionie.
Komunikacja, drogi - sieć dróg w regionie, która będzie logicznie uzasadniona i przygotowana progospodarczo i prorozwojowo.

Michi: Dlaczego PSL opiera się likwidacji tego wrzodu na ciele naszego państwa, czyli KRUSu?

Kazimierz Kotowski Rozwiązania systemu ubezpieczeń w oparciu o KRUS w naszym kraju funkcjonują również w innych krajach Europy, spełniają swoją rolę i są dostosowane do oczekiwań, możliwości i uwarunkowań społeczno-gospodarczych, jakie zaistniały aktualnie w naszym kraju na tym etapie przekształceń społeczno-politycznych na jakim się w tej chwili znajdujemy. Nie wykluczone, że w nieodległej perspektywie czasowej uznamy, że możliwa jest rozmowa, dyskusja nad reformą tego systemu. Ale zawsze będziemy analizować konsekwencje, jakie może ta zmiana przynieść. W tej chwili ten system ubezpieczenia - ZUS i KRUS, jest najbardziej odpowiedni.

Ruku: Czy to prawda, że w Urzędzie Marszałkowskim nawet panie sprzątaczki muszą mieć legitymację partyjną PSL?

Kazimierz Kotowski Nie jest to prawda. Nie wiem skąd takie stwierdzenia. Myślę, że są to kwestie wypowiadane jako hasła, które mają służyć innym celom, aniżeli solidna ocena pracy i funkcjonowania tego szczebla administracji.

Bastian: Czy PSL ma jakiś plan działań w sferze kluczowych problemów Polski: kryzysu ZUS, ożywienia gospodarki?

Kazimierz Kotowski Założenia programu PSL zostały przedstawione na konwencji programowej. Odsyłam do tamtego dokumentu.

Nowy: Panie Kazimierzu, ale proszę podać liczbę głosów na jaką pan liczy.

Kazimierz Kotowski W 2007 roku kandydując do Sejmu uzyskałem 7 365 głosów. W roku 2010 kandydując do sejmiku uzyskałem 10 970. W 2011 będę bardzo wdzięczny za taką liczbę głosów, która da mi możliwość zasiadania w ławach sejmowych.

Nowy: Proszę podać - jaki wynik PSL w województwie będzie sukcesem a jaki porażką.

Kazimierz Kotowski Prezes zarządu wojewódzkiego PSL, marszałek Adam Jarubas określił, że sukcesem będą 2 mandaty senatorskie i 5 poselskich i takie też jest moje zdanie. Natomiast o porażkach w tej chwili nie czas mówić. Zostańmy w obszarze dobrej nadziei.

Nowy: Niech pan coś napisze o sobie. Dom, rodzina, żona, dzieci, zainteresowania....

Kazimierz Kotowski Mam 60 lat, jestem żonaty. Żona ma na imię Maria, mamy trójkę dzieci - Anna, Michał, Madzia. Mamy także dwie wnuczki - Agatka i Milenka. Mieszkamy w Opatowie, Ania i Michał mieszkają i pracują w Lublinie. Ania jest absolwentką wydziału prawa UMCS w Lublinie. Michał ukończył akademię Medyczną w Lublinie, zakończył przewód doktorski, pracuje na uczelni i w dziecięcym szpitalu klinicznym. Madzia - absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Bardzo lubię przyrodę, świat roślin i zwierząt. Mamy w domu 3 psy, w tym jednego labradora. Bardzo lubię książki historyczne, wędkowanie, podróże i wszystko to, co wiąże się ze światem przyrody.

Tarantul: Co by Pan poradził Grekom? Zbankrutować, czy czekać

Kazimierz Kotowski Jest to pytanie skomplikowane i złożone. Odpowiedź, jeśli miałaby być poważna, wymaga głębokiej znajomości i wiedzy na płaszczyźnie makroekonomii i stosunków międzynarodowych. Wymaga znajomości uwarunkowań ekonomicznych stanu gospodarki Grecji -
w dniu dzisiejszym nie jestem w pełni przygotowany na to pytanie.

Waldek: PSL historycznie zawsze reprezentował interesy mieszkańców wsi. Jak przekonałby Pan osoby z Ostrowca Św. do głosowania na listę PSL?

Kazimierz Kotowski PSL jako partia polityczna jest określana przez niektórych jako ugrupowanie związane tylko z wsią - rolnictwem, ale proszę weźmy pod uwagę te wszystkie zmiany, które zaszły w naszym kraju w ostatnich 20 latach. Zmienił się ustrój, uwarunkowania społeczne, relacje gospodarcze, zmienił się także PSL jako ugrupowanie, jego program. PSL w tej chwili jako partia polityczna ma program i przedstawia go i realizuje w gminach, powiatach, województwach. To te plany poparte działaniami, to te zmiany w gospodarce, to te zmiany w obszarze oświaty, infrastruktury, kwestie związane z bezpieczeństwem mówią o problemie ludzi w małych miejscowościach, miastach wojewódzkich. To PSL biorąc udział w dyskusji o kierunkach rozwoju kraju, przy debacie o projekcie przyjęcia ustawy o metropoliach wskazywał zagrożenia, które po przyjęciu takiego zapisu mogłyby wystąpić poza obszarami, które znalazły się w tym projekcie. Będziemy czynić wszystko, aby realizować zasadę zrównoważonego rozwoju kraju i województwa.

Tarantul: Czy geje powinni się publicznie obnosić ze swoją seksualnością? A może dać im prawo adopcji dzieci?

Kazimierz Kotowski Tolerancja międzyludzka była zawsze u nas w kraju przez wieki dużą wartością, niemniej jednak nasze uwarunkowania, zwyczaje zapisane w naszych kanonach kulturowych określają ramy naszego postępowania. Uważam, że to dzieciom, jako naszemu największemu dobru powinniśmy stworzyć jak najlepsze warunki do zdobycia wiedzy, wypracowania jak najlepszego modelu życia w wieku dorosłym. Rodzina, w naszym rozumieniu, jest tą nadrzędną wartością i tym ogniskiem podstawowym, które należy szanować.

Michi: Czy jak PSL wygra wybory, to będzie obniżał podatki, czy pompował budżet?

Kazimierz Kotowski W normalnie funkcjonującym państwie należy za wszelką cenę dążyć do utrzymania zdrowych zasad funkcjonowania budżetu. Tak starałem się realizować cele i zadania będąc starostą.

Ruku: Czy robi Pan zakupy w internecie?
Kazimierz Kotowski Tak, ostatnio nabyłem opony letnie do mojego samochodu.

gk997: Jaki jest Pana stanowisko na temat reformy służb mundurowych, czy gdy zostanie Pan posłem będzie popierał proponowane zmiany przez aktualny Rząd?

Kazimierz Kotowski Uważam, że tą kwestię należałoby ponownie przedyskutować.

Nowy: Tak w ogóle, to jaki ma pan związek z wsią?

Kazimierz Kotowski Mieszkam w mieście, które ze wszystkich stron jest otoczone miejscowościami wiejskimi. Od dziecka byłem związany z ziemią i gospodarstwem rolnym. Jestem absolwentem Akademii Rolniczej w Lublinie. Pracę zawodową rozpocząłem w gospodarstwie spółdzielczym w gminie Ćmielów. Aktualnie również jestem związany z ziemią, mam nie duże gospodarstwo rolne. Mam porzeczki i sad jabłoniowy.

Czlowiek: Jak Pan jako czołowy działacz PSL ocenia kwestię opisana dziś w Gazecie Wyborczej, a dotyczącą dość kontrowersyjnej wycieczki samochodu Pani Wicewojewody na Ukrainę. Co Pan sadzi o tej sytuacji?

Kazimierz Kotowski Zdarzenie to należy rozpatrywać w kilu płaszczyznach. Nie znamy, bowiem przesłanek i jaki był program pobytu pani wicewojewody i delegacji urzędu marszałkowskiego. Jestem pewien, że były przesłanki, które skłoniły panią wicewojewodę do decyzji by jechać służbowym samochodem i myślę, że w nieodległym czasie będziemy mieli możliwość przekazać stosowne informacje w tej sprawie.

Nowy: 2 mandaty senatorskie i 5 poselskich - to musi być ponad 30 procent poparcia. Wysoki cel. Co się stanie jak się nie uda?

Kazimierz Kotowski Nie ukrywam, że poprzeczka jest postawiona bardzo wysoko - wynik będzie dla nas oceną naszej pracy i przyjmiemy go z szacunkiem i pokorą. Wyciągniemy wnioski do działań.

Kazimierz Kotowski Dziękuję bardzo za możliwość rozmowy z Państwem. Cieszę się tym bardziej, że był to mój pierwszy czat w życiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie