Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kazimierza Wielka dawniej i dzisiaj. Interesujące spotkanie bibliotekarzy z uczniami

R
Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kazimierzy Wielkiej
Czy Kazimierz Wielki założył Kazimierzę Wielką? A może był to Kazimierz Sprawiedliwy? Skąd się wziął tur w herbie Kazimierzy Wielkiej i co to są megality? Dlaczego jedna z ulic nazywa się Kolejowa i gdzie są te kolejki? Na te pytania oraz szereg innych można było znaleźć odpowiedź podczas spotkania w Samorządowej Szkole Podstawowej numer 1 imienia Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej.

W ramach projektu „PorozmawiajMy. Proszę!” pracownicy Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publicznej imienia Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej spotkali się z uczniami klasy VI C. Tym razem tematem rozmów była mała ojczyzna, miasteczko Kazimierza Wielka.

Poprzez prezentację multimedialną przedstawiającą stare zdjęcia oraz publikacje o treści regionalnej bibliotekarze przybliżyli uczniom historię miasta, w którym mieszkają, w którym znajduje się ich szkoła. Przypomnieli legendę o Kazimierzy Wielkiej, która mówi, że założycielem miasteczka był król Kazimierz Wielki. Według źródeł historycznych było jednak inaczej niż podaje legenda, gdyż pierwsze wzmianki o Kazimierzy Wielkiej pojawiają się już we wcześniejszych okresach niż panowanie Kazimierza Wielkiego. Prawdopodobnie założycielem Kazimierzy Wielkiej był inny władca noszący to imię – Kazimierz Sprawiedliwy. Jednakże osadnictwo na tych rejonach pojawiło się już dużo, dużo wcześniej o czym świadczą liczne odkrycia archeologiczne. Najbardziej cennym do tej pory było odkrycie w pobliskich Słonowicach grobowców zwanych megalitami, których powstanie szacowane jest na IV tysiąclecie przed naszą erą. Kazimierza Wielka przez długi czas była wioską. Dzięki urodzajnym glebom rozwinęło się tu rolnictwo. Do rozwoju Kazimierzy przyczyniło się wybudowanie w 1945 roku jednej z pierwszych w Polsce cukrowni.

Poprzez prezentacje starych zdjęć bibliotekarze przybliżyli uczniom nieznane im fakty, miejsca, których już nie ma lub które zmieniły całkowicie swe oblicze.

Lekcję wraz z prezentacją przygotowali i przeprowadzili Joanna Kądziela-Kot i Adam Bienias.

POLECAMY: KULTURA I ROZRYWKA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie