Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kazimierza Wielka oddała hołd pamięci ofiar zbrodni katyńskiej [ZDJĘCIA]

Adam Ligiecki
Kazimierza Wielka obchodziła 79. rocznicę zbrodni katyńskiej. Hołd pamięci ofiar tragedii z 1940 roku oddali przedstawiciele różnych środowisk i grup społecznych.
Kazimierza Wielka obchodziła 79. rocznicę zbrodni katyńskiej. Hołd pamięci ofiar tragedii z 1940 roku oddali przedstawiciele różnych środowisk i grup społecznych. Dorota Pilarska
Msza święta w kościele parafialnym pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego rozpoczęła uroczyste obchody 79. rocznicy zbrodni katyńskiej w Kazimierzy Wielkiej.

Eucharystię w intencji Ojczyzny oraz tysięcy Polaków zamordowanych przez Sowietów w Katyniu, wiosną 1940 roku, koncelebrowali proboszczowie kazimierskich parafii - księża Antoni Bialik i Janusz Mularz. Po nabożeństwie uczestnicy patriotycznej manifestacji, wraz z pocztami sztandarowymi przeszli ulicami miasta na plac szkolny Publicznego Gimnazjum Samorządowego imienia Noblistów Polskich.

Znajduje się tutaj Dąb Pamięci oraz obelisk poświęcony porucznikowi Wojska Polskiego - Leonowi Postawce z Odonowa, zamordowanemu przez NKWD w Katyniu w 1940 roku. Kwiaty przed obeliskiem złożyli liderzy kazimierskich samorządów, komendanci powiatowi policji i straży pożarnej, przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji, związków kombatanckich. Także delegacje szkół, instytucji, partii politycznych.

Część oficjalna obchodów odbyła się w sali widowiskowej Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Blisko 300-osobową publiczność, w tym uczniów szkół, pedagogów powitał dyrektor placówki Czesław Kowalski.

- Katyń to symbol podłości człowieka! Ale to tylko cząstka tej podłości, której ludzie doświadczyli w obozach zagłady, w gettach, więzieniach, na ulicach, w swoich domach. Wy jesteście pokoleniem, które zna wojnę tylko z opowiadań, filmów czy książek. Pamiętajcie, nigdy nie wspierajcie ludzi, którzy nawołują do nienawiści, do pogardy drugiego człowieka, bo może doprowadzić to do wojny - apelował do młodzieży Czesław Kowalski.

W imieniu samorządu gminnego i powiatowego głos zabrał wiceburmistrz Łukasz Maderak. - Bezimienne, porośnięte lasem mogiły, znajdujące się daleko od ojczystej ziemi, miały zostać wykreślone z ludzkiej pamięci. Okryto je milczeniem, zasypano kłamstwem - podkreślił. - My dzisiaj odzieramy je z tego kłamstwa, ocalamy przed zapomnieniem.

W części artystycznej obejrzeliśmy spektakl teatralny "Oblicza Katynia", przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, pod kierunkiem Sylwii Psicy i Anny Adamczyk. Należy głosić prawdę o Katyniu, utrwalać pamięć o zamordowanych Polakach - to przesłanie pięknego, wzruszającego widowiska.

Na koniec zabrzmiała ze sceny "Kolęda Warszawska 1939", zapłonęły białe i czerwone znicze ustawione w kształt krzyża. Publiczność nagrodziła młodych aktorów gromkimi oklaskami.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Kilkaset złotych w kieszeni, ale musisz to wiedzieć

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie