Kibicujmy naszym. Może po latach będzie medal

Stanisław Wróbel
W piątek, 5 sierpnia, rozpoczynają się w Rio de Janeiro Igrzyska Olimpijskie. Do rywalizacji stają najlepsi sportowcy świata. Nasz region ma nich rekordową , kilkunastoosobową reprezentację. Tak liczną ze względu na to,że reprezentację w piłce ręcznej tworzą w większość gracze Vive Tauron Kielce. Właśnie oni mają z ekipy związanej z naszym województwem największe szanse na medal.

Będę szczególnie gorąco kibicował naszym zawodnikom dla których w większości byłoby to piękne ukoronowanie karier. Gdyby udało się zdobyć medal byłoby to wyczyn, który przejdzie do historii. Dotychczas udało się to nielicznym. Warto ich przypomnieć.
Pierwszym medalistą był bokser z Kielc Leszek Drogosz, który nadal jest jedynym świętokrzyskim medalistą olimpijskim w dyscyplinie indywidualnej. Zawodnik między innymi Błękitnych Kielce trzykrotnie startował na igrzyskach, raz stanął na podium. Było to w 1960 roku w Rzymie. Rywalizował wtedy w wadze półśredniej. Przegrał w półfinale na skutek kontrowersyjnego werdyktu sędziów z Jurijem Radoniakiem ze Związku Radzieckiego.

Medalistą w drużynie jest piłkarz ręczny Jerzy Melcer. W 1976 roku jako zawodnik Korony Kielce zdobył „brąz” olimpijski w Montrealu. Rzucił w turnieju 9 bramek, w tym jedną w meczu o brązowy medal z Republiką Federalną Niemiec, wygranym przez Polaków po dogrywce 21:18. Obecnie mieszka w Białymstoku.

Pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego Andrzej Kobylański w 1992 roku w Barcelonie zdobył srebrny medal w piłce nożnej. Polską reprezentację prowadził wtedy Janusz Wójcik, a Kobylański w czasie igrzysk był zawodnikiem Siarki Tarnobrzeg.

Warto też wspomnieć o Andrzeju Sypytkowskim, który zdobył srebrny medal w Seulu w 1988 roku w kolarstwie w jeździe drużynowej na czas, a potem przeniósł się do Końskich gdzie mieszka do dziś; Dziś naszym ekspertem co do prognozy wyniku jest Zbigniew Pacelt, pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego i ciągle z tym miastem związany. Sięgał po medal jako trener. Na igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku jego podopieczni zdobyli dwa złote medale w pięcioboju nowoczesnym - w drużynie i indywidualnie Arkadiusz Skrzypaszek.

To bardzo krótka lista chwały. Oby teraz ktoś do niej dołączył , oby cała grupa piłkarzy ręcznych, na których bardzo liczę. Mam tez nadzieję ,że pięknie zaprezentuje się sandomierzanka Karolina Kołeczek w biegu na 100 metrów przez płotki czy kielczanin Adrian Dziółko w badmintonie.

Gorąco namawiam do śledzenia Igrzysk na portalu echodnia.eu gdzie będziemy zamieszczać na bieżąco relacje z olimpijskich aren. Więcej komentarzy, ocen, wywiadów na łamach „Echa Dnia”.