Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy będą zwolnienia z abonamentu rtv? Nie wiadomo

Anna NIEDZIELSKA
Emeryci, renciści i bezrobotni mieli być zwolnieni z abonamentu rtv od nowego roku. Ale muszą płacić, bo choć jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie, to wciąż nie ma podpisanej przez prezydenta ustawy z nowymi przepisami.

Wojna o abonament radiowo-telewizyjny trwa od ponad roku. Senat, przy okazji zmiany ustawy o opłatach abonamentowych, znacznie powiększył grupę osób, którym zwolnienie z "telewizyjnego podatku" powinno przysługiwać. Jednak prezydent Lech Kaczyński poprawkę zawetował i sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego. W listopadzie trybunał wydał orzeczenie, zgodnie z którym osób zwolnionych z obowiązku płacenia abonamentu będzie więcej. Jednak wciąż nie wiadomo kiedy to nastąpi.

KTO ZWOLNIONY

Obecnie abonamentu radiowo-telewizyjnego nie muszą płacić osoby, które ukończyły 75 lat oraz inwalidzi I grupy - z wybranymi schorzeniami wzroku i słuchu. Dodatkowo wymagane jest od nich to, aby nie zamieszkiwali z osobami powyżej 26 roku życia. Warunkiem zwolnienia z opłat jest złożenie specjalnego oświadczenia na poczcie.

Trybunał Konstytucyjny zaakceptował poprawkę Senatu, która ustanawiała dodatkowe kryteria dla uzyskania zwolnienia z abonamentu przez emerytów i rencistów, co miało na celu uniknięcie nadmiernego uprzywilejowania wspomnianych grup osób będących w korzystnej sytuacji majątkowej.

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy z ulgi będą mogli skorzystać także emeryci, którzy ukończyli 60 lat, a ich emerytura nie przekracza 50 procent przeciętnego wynagrodzenia, trwale niezdolni do pracy renciści, bezrobotni oraz osoby uprawnione do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych.

Sędziowie TK sprzeciwili się natomiast pozostałym poprawkom senackim, w tym poprawce rozszerzającej katalog zwolnień z opłat abonamentowych o represjonowanych i internowanych.

WYROK OGŁOSZONY, USTAWY NIE MA

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest ostateczny, a jego sentencja została ogłoszona w Monitorze Polskim. Jednak mimo że minęły dwa miesiące, na wejście w życie lżejszych dla nas przepisów po nowym roku nie ma co liczyć. Dlaczego? Bo znowelizowana ustawa wraz ze zmianami trybunału czeka na podpis prezydenta.

- Dopóki ustawy nie ma, obowiązują cały czas te same przepisy i zwolnienia dotyczące abonamentu co w 2009 roku. My sami odbieramy mnóstwo pytań dotyczących tego, od kiedy ludzie będą mogli liczyć na zwolnienia z opłat, ale przecież zmiana przepisów nie zależy od nas - usłyszeliśmy w zajmującym się abonamentem Departamencie Ekonomicznym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w Warszawie.

NA RAZIE PŁAĆ, POTEM ZŁÓŻ WNIOSEK

Na razie emeryci, renciści oraz osoby bezrobotne i pobierające świadczenia przedemerytalne w dalszym ciągu mają obowiązek wnoszenia opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Jeśli tego nie zrobią, powstanie zadłużenie.
Jednak jeśli nawet nowe przepisy szybko wejdą w życie, to nie oznacza zwolnienia z opłat "z urzędu". Osoby uprawnione do ulgi, by uzyskać zwolnienie, zobowiązane są do przedstawienia w urzędzie pocztowym dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia (legitymacja emeryta, rencisty lub zaświadczenie z urzędu pracy) oraz specjalnego oświadczenia o niepozostawaniu we wspólnym gospodarstwie domowym z co najmniej dwiema osobami, które ukończyły 26 rok życia i nie spełniają warunków do uzyskania tego zwolnienia.

Zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełniono formalności w urzędzie pocztowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie