Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy będzie Pińczów-Zdrój? Ważna narada w pińczowskiej bibliotece na temat uzdrowiska

Michał Kolera
Michał Kolera
Na piątkowym spotkaniu operat uzdrowiskowy pokazywał burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak
Na piątkowym spotkaniu operat uzdrowiskowy pokazywał burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak Michał Kolera
W środę w Pińczowie odbyło się ważne spotkanie dotyczące mającego tam powstać uzdrowiska. Burmistrz Włodzimierz Badurak podzielił się z radnymi powstałymi niedawno koncepcjami dotyczącymi przyszłego funkcjonowania tego obszaru.

Samorząd ma nadzieję, że Pińczów dozna cywilizacyjnego skoku, dzięki znalezieniu się w gronie kurortów uzdrowiskowych i dodaniu do nazwy członu "-Zdrój".

Będą poszczególne strefy

- Dzisiejsze spotkanie to podsumowanie naszych działań. Ma na celu przedstawienie radnym tak zwanego operatu uzdrowiskowego, przygotowanego przez specjalistyczne przedsiębiorstwo Ekolog z Poznania. Pokażemy obszar, który obejmie strefa ochrony uzdrowiskowej naszego przyszłego uzdrowiska - mówił na konferencji Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.
Według szefa gminy uzdrowisko w mieście ma szansę powstać najwcześniej za kilka lat. - Wierzę, że ciężka i wytrwała praca zaowocuje. Ważna dla nas jest kooperacja wszystkich zainteresowanych tym, by Pińczów rozwijał się i w przyszłości stał się prężnym ośrodkiem turystyki zdrowotnej - dodawał.

Operat uzdrowiskowy jest bardzo ważnym dokumentem, ponieważ będzie decydował o dalszych kierunkach rozwoju miasta i gminy, a nawet całego regionu. Decydują bowiem na przykład o możliwościach powstawania określonych inwestycji na danym obszarze. Przykładowo, gdyby ktoś chciał wybudować hałaśliwą, dewastującą krajobraz fabrykę w sercu przyszłego uzdrowiska, strefa ochronna A uniemożliwiłaby to z mocy prawa.

Według informacji, jakie pojawiły się na spotkaniu strefa ochrony uzdrowiskowej A miałaby rozciągnąć się pomiędzy wybudowaną niedawno obwodnicą a miejscowością Pasturka. Właśnie tam mogłyby powstać sanatoria.

- W tej strefie A niemożliwe jest powstanie na przykład ulokowanie przemysłu - informował Jakub Smakulski z poznańskiej firmy Ekolog przygotowującą koncepcję operatu uzdrowiskowego.

Strefa B, stanowiąca jak gdyby otulinę uzdrowiska, także zawiera pewne ograniczenia, ale jest ich mniej. W tym obszarze nie będzie można na przykład zbudować stacji paliw. Najmniej obostrzeń będzie w strefie C. Będzie tam możliwa niemal normalna działalność gospodarcza mieszkańców.

- Dzisiejsze spotkanie miało charakter roboczy. Polegało na oficjalnym przedstawieniu i omówieniu przygotowanego operatu obszaru uzdrowiskowego przygotowanego fna zlecenie samorządu gminy. Ważne jest, że dokument będzie opublikowany w całości na stronie Urzędu Miasta i Gminy Pińczów i poddany do konsultacji dla mieszkańców. Przez dwa tygodnie będzie można zgłaszać uwagi co do niego - informują pińczowscy urzędnicy.

To ważne dla całego regionu

W spotkaniu uczestniczył Maciej Gawin, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

- Operat to bardzo ważny punkt w procesie uzyskiwania statusu uzdrowiska. W pierwszych planach strefy uzdrowiskowej na południu województwa świętokrzyskiego Pińczowa nie było. Znalazły się tam Busko, Kazimierza Wielka i Solec-Zdrój. W końcu Pińczów tam trafił. To bardzo dobrze. Prawie wszystkie warunki, żeby Pińczów był uzdrowiskiem, są spełnione. Potrzebne są tylko pieniądze, ale istnieje duża szansa, że środki znajdą się w Unii Europejskiej. Miasto liczy też na prywatnych inwestorów. Ucieszyło mnie zaangażowanie władz tej gminy, ich determinacja. Z poparciem zarządu województwa i radnych to może się udać. Południowa aglomeracja miast uzdrowiskowych może być dużym bodźcem rozwoju - mówi.

- W działaniu na rzecz powstania uzdrowiska wspiera nas minister Michał Cieślak, radny sejmiku Maciej Gawin oraz wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Bardzo dziękujemy - mówi Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.

Operat uzdrowiskowy kosztował Miasto i Gminę Pińczów około 50 tysięcy złotych. Prace trwały około roku.

Uzdrowisko Pińczów

Mają udokumentowane złoża
By Ministerstwo Zdrowia wyraziło zgodę na uzdrowisko w Pińczowie, niezbędne było udokumentowanie złóż wód leczniczych. Według badań, takie złoża znajdują się w południowo-wschodniej części gminy, na terenie sołectwa Bogucice, blisko planowanej strefy ochrony uzdrowiskowej A. Zasoby tych wód szacuje się na 15-20 milionów metrów sześciennych. Woda jest przez specjalistów określana jako chlorkowo-sodowo-siarczkowa.

Mają dobry klimat
W styczniu 2020 roku zakończyły się drobiazgowe badania pińczowskiego klimatu. Okazało się, że Pińczów ma bardzo sprzyjający klimat dla działalności uzdrowiskowej. Obszar planowany pod działalność uzdrowiskową we wschodniej części miasta Pińczów i w sołectwie Pasturka charakteryzuje się parametrami sanitarnymi powietrza pozwalającymi na stosowanie klimatoterapii oraz korzystnymi właściwościami leczniczymi i profilaktycznymi bioklimatu, które mogą być wykorzystywane w leczeniu klimatycznym do chorób narządu ruchu i stanów pourazowych, chorób reumatycznych, chorób skóry, układu nerwowego oraz nadciśnienia tętniczego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto