Wybierz miasto:
  Kiedy dziecko potrzebuje psychoterapeuty? Radzi specjalista...

  Kiedy dziecko potrzebuje psychoterapeuty? Radzi specjalista z Ośrodka Polanika w Chrustach

  IMO

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Robert Adamczyk z Ośrodka Polanika w Chrustach podczas terapii.

  Robert Adamczyk z Ośrodka Polanika w Chrustach podczas terapii. ©archiwum Ośrodka Polanika

  Każde dziecko posiada naturalną energię, służącą nawiązywaniu kontaktu ze środowiskiem. Bywa, że czasem ta energia wykorzystywana jest przez maluchy przeciwko im samym i objawia się w zachowaniach definiowanych jako niewłaściwe i dysfunkcyjne. Zamiast rozwijać, zaczyna blokować. Prowadzi to do coraz większych problemów emocjonalnych, psychicznych, ale także fizycznych dziecka.
  Robert Adamczyk z Ośrodka Polanika w Chrustach podczas terapii.

  Robert Adamczyk z Ośrodka Polanika w Chrustach podczas terapii. ©archiwum Ośrodka Polanika

  Mogą pojawić się bóle głowy, żołądka, częste przeziębienia i choroby, które stają się sposobem radzenia sobie z napięciem i stresem. Dziecko może także stać się agresywne wobec innych, zwłaszcza tych, którzy są łatwiejszym celem, niż prawdziwe źródło ich cierpienia. Pojawia się nadpobudliwość, fobie, lęki, depresja, trudności przystosowawcze i problemy z komunikacją. W takich przypadkach pomocna może okazać się wizyta u psychoterapeuty.

  - Psychoterapia dzieci odbywa się poprzez zabawę - gry projekcyjne, rysowanie, pracę w masach plastycznych, odgrywanie scenek, bajki terapeutyczne, teatrzyki oraz opowieści.
  W takiej formie dzieci zdecydowanie lepiej wyrażają swoje uczucia niż w czasie rozmowy. Zabawa jest bowiem najlepszym sposobem do poznawania świata, ról społecznych czy budowania relacji. Terapeuta, obserwując zabawę dziecka, może je lepiej zrozumieć. Samo dziecko łatwiej akceptuje spotkanie w formie zabawy od kolejnej rozmowy z dorosłym - mówi Robert Adamczyk, psychoterapeuta z Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego Polanika. - Psychoterapeuta pomaga dziecku wyrażać głębokie uczucia w bezpieczny, zdrowy i nieraniący sposób. Ułatwia budowanie tożsamości poprzez poznawanie i określanie swoich marzeń, nadziei i wartości. W naszym ośrodku pracujemy również z rodzicami, aby pomóc im w ustaleniu jasnych granic i zasad, a także wzmacnianiu kompetencji, które dziecko uzyskało w procesie terapeutycznym- dodaje.

  Dzięki terapii dziecko wzmacnia i buduje więzi, zaczyna ufać samemu sobie, uczy się dokonywać wyborów i ustalać granice. Pozwala to w przyszłości na bycie o wiele zdrowszym dorosłym, który wie, czego chce i z większą łatwością osiąga stawiane sobie cele.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 23 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »

  Polecamy

  1 3 4 5 ... 9 »