Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy koniec budowy dworca autobusowego w Pińczowie? Wykonawca zszedł z budowy

Michał Kolera
Michał Kolera
Tak budowa dworca wyglądała jesienią 2021 roku.
Tak budowa dworca wyglądała jesienią 2021 roku. archiwum gminy
Co najmniej pół roku opóźni się budowa dworca autobusowego w Pińczowie. Wykonawca wpadł w tarapaty i musiał zejść z placu budowy. W związku z tym oddanie obiektu, pierwotnie planowane na maj, dokona się najwcześniej na koniec 2022 roku, a być może przeciągnie się jeszcze bardziej.

- Wykonawca przekazał nam informację, że musi przerwać prace - mówi burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak.

Powodem ma być brak rąk do pracy i kryzys na rynku materiałów budowlanych, gdzie szaleje drożyzna. Teraz gmina musi zinwentaryzować wykonane prace, zapłacić za to, co zostało zrobione oraz wyegzekwować od wykonawcy karę przewidzianą w umowie. Po inwentaryzacji zostanie rozpisany nowy przetarg.

To nie pierwsza tego typu sytuacja na Ponidziu. W sierpniu 2021 roku podobne kłopoty miała gmina Busko-Zdrój. Tam wyłoniony w przetargu wykonawca inwestycji na stadionie uznał, że ceny materiałów budowlanych od momentu wygrania przetargu wzrosły na tyle, że lepiej opłaca się mu nawet zapłacić wszelkie kary i zrezygnować z kontraktu, niż go zakończyć i dopłacić znacznie więcej.

Przebudowa dworca odbywała się w ramach większego projektu noszącego nazwę "Wsparcie multimodalnej mobilności na terenie Gminy Pińczów”. Gmina otrzymała na niego dofinansowanie w wysokości 85 procent kosztów kwalifikowanych - 6 417 892,68 złotych. Wartość ogółem projektu wynosi 7 838 500,02 złotych, w tym wkład własny gminy w kwocie 1 420 607,34 złotych.

Projekt zakłada przebudowę i modernizację dworca PKS - budynku oraz parkingu, montaż paneli fotowoltaicznych na budynku dworca, zakup 2 autobusów, montaż 5 wiat przystankowych, budowę ścieżek rowerowych na terenie miasta o długości ok. 4,5 kilometra, utworzenie miejskiej wypożyczalni rowerów, kampanię promującą ekologiczny transport publiczny, budowę systemu parkingowego Park&Ride oraz Bike&Ride.

Po co mieszkańcom to przedsięwzięcie? - Głównie chodzi tu o ochronę powietrza. W ramach projektu przewidziana jest przebudowa dworca autobusowego. Na dworcu chcemy wykonać wypożyczalnię rowerów. Ścieżkami rowerowymi chcemy połączyć najważniejsze miejsca Pińczowa. Tych ścieżek będzie 4,5 kilometra na terenie samego Pińczowa. Chodzi o to, by każdy mógł dojechać w potrzebne miejsca bez użycia samochodu, ale ekologicznie, rowerem. Gmina Pińczów kupuje w ramach projektu dwa autobusy z napędem hybrydowym. One również przyczynią się do obniżenia emisji szkodliwych gazów na terenie miasta. Całość tworzy projekt, który ma chronić powietrze w Pińczowie. Może nie każdemu będzie wygodnie własnym samochodem dojeżdżać do przedszkola, urzędu, apteki. Można będzie to zrobić rowerem - tak w 2021 roku tłumaczył założenia projektu burmistrz Włodzimierz Badurak.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto