Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy mleko zastępcze to jedyna alternatywa dla dziecka - zobacz jakie karmienie doradzają specjaliści

Oprac. KAK
archiwum
Są sytuacje gdy mama nie może karmić piersią lub gdy dziecko wymaga dokarmiania mlekiem zastępczym. Mleko krowie nie jest odpowiednim produktem dla małego dziecka w pierwszym roku życia-zawiera nieodpowiednią ilość białek, tłuszczy i mikroelementów. Po konsultacji z lekarzem można wprowadzić do diety maluszka mleko modyfikowane.

Skład najważniejszy

- Na rynku jest wiele mlek zastępczych różniących się składem, smakiem i ceną. Wszystkie dopuszczone do sprzedaży produkty są odpowiednie dla niemowląt - mają tak zmodyfikowany skład by zawartość i rodzaj białek, związków mineralnych i tłuszczy był wystarczający dla harmonijnego rozwoju. - mówi lek. med. Magdalena Odelska z Wojewodzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach przy ul. Langiewicza - Należy natomiast zwrócić uwagę na dodatki wzbogacające które najdokładniej próbują odwzorować kład mleka kobiecego.

Mleko początkowe

Mleko podstawowe początkowe (zwykle oznaczone cyfrą 1) - dla dzieci od 0 do 6 miesiaca życia. Całkowicie zaspokajają potrzeby żywieniowe niemowlęcia, niektóre wzbogacone są w aktywne kultury bakterii probiotycznych wspierających odporność oraz długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe wspierające rozwój układu nerwowego na przykład: NAN active, Bebilon 1. Produkty te dostępne są w formie proszku jak i w postaci płynnej gotowej do spożycia doskonałej w przypadku braku możliwości sporządzenia mleka z proszku.
W tym okresie dziecko powinno zjadać:
- od 0 do 3 miesiąca życia 6-7 x 90-130 ml
- od 4 miesiąca życia 6 x 150 ml
- od 5 miesiąca życia 4 x 180 ml - można wprowadzić mieszanki mleczne z dodatkiem kleiku ryżowego i gryczanego

Czas na mleko następne

Mleko podstawowe następne jest oznaczone cyfrą 2 i przeznaczone dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia do 12 miesiąca życia. Może być podawane jako baza posiłków mlecznych. Trzeba jednak pamiętać o uzupełnieniu diety produktami bezmlecznymi. W tym okresie dziecko powinno zjadać:
- od 6 miesiąca życia 4 x 180ml
- od 7 do 9 miesiąca życia 3 x 180 - 220 ml
- od 10 do 12 miesiąca życia 3 x 220 ml

Mleko dla dzieci z problemami zdrowotnymi

- Dla dzieci z problemami zdrowotnymi stworzono specjalne mleka,modyfikowane według potrzeb orgaznizmu - doradza - mówi lek. med. Magdalena Odelska z Wojewodzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego.

Ulewanie - mleka oznaczone literami AR - zawierają substancje zagęszczające zapobiegające cofaniu się i wylewaniu mleka po karmieniu

Niewielkie dolegliwości pokarmowe takie jak kolki, zaparcia, wzdęcia oraz przy zmianie karmienia z naturalnego - mleka oznaczone napisem COMFORT lub SENSITIVE - zawierają obniżoną ilość laktozy oraz tłuszcze z kwasem palmitynowym w pozycji B

Profilaktyka alergii - dla dzieci z rodzin obciążonych chorobami alergicznymi, które same nie prezentują objawów alergii - mleka oznaczone literami HA. Zawierają białka serwatkowe o nieznacznym stopniu hydrolizy.

Alergia na białka mleka krowiego - źródłem białka jest hydrolizat serwatki lub kazeiny o znacznym stopniu hydrolizy lub białka sojowe (np. Bebilon Pepti, Nutramigen, Bebilon Sojowy)

Nietolerancja laktozy - mleko bezlaktozowe (np. Enfamil O-Lac, powyżej 6 m.ż. Bebilon Sojowy 2)

Mała i bardzo mała urodzeniowa masa ciała - specjalnie zmodyfikowany skład dla niedojrzałych lub niedożywionych noworodków - mleka wzbogacone wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi, oligosacharydami o zwiększonej zawartości białka i wyższej kaloryczności (np. Bebilon Nenatal Premium, PreNAN)

Zaburzenia trawienia i wchłaniania - (przewlekła, oporna na leczenie biegunka; przejścia z żywienia parenteralnego na żywienie naturalne; niedobór dwusacharydaz; resekcja jelita; stolce tłuszczowe; mukowiscydoza; zaawansowane niedobory białkowo-energetyczne) - preparat dietetyczno leczniczy o składzie elementarnym (np. Bebilon Pepti MCT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie