Wybierz miasto:
  Kiedy potrzebna rehabilitacja?

  Kiedy potrzebna rehabilitacja?

  Izabela Mortas mortas@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Pedagog Karolina Moćko z Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego Polanika prowadzi itegrację sensoryczną, która jest jedną ze skutecznych metod rehabilitacji

  Pedagog Karolina Moćko z Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego Polanika prowadzi itegrację sensoryczną, która jest jedną ze skutecznych metod rehabilitacji najmłodszych. ©polanika

  Dowiedz się, jakie zachowania i postawy dziecka świadczą o jego nieprawidłowym rozwoju
  Pedagog Karolina Moćko z Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego Polanika prowadzi itegrację sensoryczną, która jest jedną ze skutecznych metod rehabilitacji

  Pedagog Karolina Moćko z Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego Polanika prowadzi itegrację sensoryczną, która jest jedną ze skutecznych metod rehabilitacji najmłodszych. ©polanika

  Trudności w czytaniu, pisaniu i ubieraniu się, duża wrażliwość na hałas, nieodpowiednia koordynacja ruchowa, ciągłe zmęczenie i problemy ze skupieniem się to tylko kilka symptomów w zachowaniu dzieci, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. W takich przypadkach może być potrzebna rehabilitacja.

  Niezainteresowane zabawką - to może być problem

  Rodzice już od najmłodszych lat powinni bacznie obserwować swoje pociechy i zwracać uwagę na to, jak się zachowują w różnych sytuacjach.
  Już w pierwszych miesiącach życia można dostrzec symptomy świadczące o pewnych nieprawidłowościach rozwojowych. Jeżeli dziecko leży w łóżeczku i układa się asymetrycznie, na przykład w literę C, patrzy w jedną stronę, posługuje się chętniej jedną ręką, obraca się tylko przez jeden bok, mogą to być sygnały wad postawy i warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub rehabilitantem.

  To nie jedyne objawy, które mogą zaniepokoić.

  - O zaburzeniach napięcia mięśniowego mówimy z kolei, gdy dziecko jest zbyt wiotkie, zaciska intensywnie dłonie lub bardzo często prostuje nóżki. Również brak osiągnięć adekwatnych do wieku rozwojowego, na przykład brak odruchu sięgania przez malucha po zabawkę, wodzenia za nią wzrokiem, brak obrotów na boki, na brzuch i odwrotnie, pełzania czy czworakowania powinny skłonić rodziców do konsultacji z lekarzem - mówi Lena Kulczycka, kierownik rehabilitacji dziecięcej z Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego Polanika.

  Wiek przedszkolny i szkolny

  W późniejszym okresie również mogą pojawić się inne zaburzenia, jak na przykład skrzywienie kręgosłupa, wady postawy, koślawość kolan, bóle stawów, choroba Scheuermanna czy zaburzenia koordynacji ruchowej. Także w takich przypadkach rehabilitacja może okazać się niezastąpiona.

  Obecnie dostępnych jest wiele metod i terapii wspierających leczenie dzieci.Warto wyróżnić szczególnie terapię PNF, Vojty, NDT Bobath, TheraSuit, TheraDogs czy metodę Weroniki Sherborne. Także integracja sensoryczna, hipoterapia i dogoterapia czy terapia zajęciowa doskonale sprawdzają się w rehabilitacji najmłodszych.

  -Z powodzeniem stosujemy wszystkie te metody. Wybór odpowiedniej jest sprawą indywidualną. Program rehabilitacji musi być dostosowany do potrzeb każdego dziecka po konsultacji lekarskiej i fizjoterapeutycznej. Zarówno terapie indywidualne, jak i zabiegi grupowe muszą być właściwie dopasowane, tak by dziecko chciało brać w nich aktywny udział. Ważne, aby łączyć rehabilitację z elementami zabawy - to przynosi najlepsze skutki. Dzięki prowadzonej rehabilitacji dzieci zwiększają swoją aktywność fizyczną, poprawiają kondycję psychiczną oraz rozwijają swoje umiejętności społeczne. W ośrodku oprócz rehabilitacji dziennej, organizowane są też turnusy rehabilitacyjne i rehabilitacyjno-wypoczynkowe, a także turnusy dedykowane dzieciom z określonym typem dysfunkcji, między innymi z zespołem Downa, z zespołem Aspergera, z autyzmem oraz z mózgowym porażeniem dziecięcym- mówi Lena Kulczycka.


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 23 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »

  Polecamy

  1 3 4 5 ... 9 »