Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy sen nie chce przyjść

Beata ALUKIEWICZ, <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
archiwum

Sen jest jednym z ważniejszych procesów życiowych. Odpowiada nie tylko za nasze zdrowie, ale także za samopoczucie, za możliwość normalnego funkcjonowania. Tymczasem już ponad połowa Polaków cierpi na "niedosypianie".

Coraz częściej ten problem dotyczy także dzieci i młodzieży. - Bezsenność najczęściej jest skutkiem, a nie chorobą samą w sobie - wyjaśnia psychiatra, Martyna Kaleta-Kupiecka. - Do najczęstszych przyczyn, jakie ją powodują należy stan psychiczny - zmartwienia, depresje, stresy, poczucie winy, strach oraz inne choroby i niektóre leki. Dlatego jeżeli kłopoty z zasypianiem nie są sporadyczne, utrzymują się tygodniami, niezbędna jest pomoc specjalisty.

DOBRE NAWYKI

Na problemy ze snem, najlepsze jest wyrobienie pewnych nawyków. Kładźmy się spać zawsze o tej samej porze i o tej samej godzinie wstawajmy, nawet jeżeli mamy wolny dzień. Przed pójściem do łóżka dokładnie wywietrzmy pokój. Przed nocą nie rozmyślajmy przed snem o rzeczach przykrych, albo o tych, których nie udało się załatwić w ciągu dnia. Pamiętajmy, że zdrowy sen wymaga ciszy. Postarajmy się wieczorem wyjść na krótki spacer. Ważne jest też wygodne łóżko: materac nie powinien być za twardy, ale za to sprężysty.

CZEGO UNIKAĆ?

Pamiętajmy też, że tapczan służy wyłącznie do spania, dlatego gdy już leżymy pod kołdrą, nie czytajmy, nie jedzmy, nie rozwiązujmy krzyżówek, itp. Lepiej śpią osoby mające dużo ruchu, uprawiające sport, ale uwaga - nie gimnastykujmy się później, niż na dwie godziny przed położeniem się spać. Przed pójściem spać zjedzmy kolację, ale ani zbyt ciężką, ani zbyt lekką. Możemy wypić uspokajającą herbatkę ziołową, na przykład z melisy, lawendy czy męczennicy cielistej. Unikajmy jednak zbyt dużej ilości płynów, by nie wstawać nocą do ubikacji. Ograniczmy wieczorem palenie papierosów. Wskazany jest natomiast...seks. Relaksuje, a wydzielające się hormony działają na ośrodek snu w mózgu.

- Jeżeli to nie pomaga, to nie przewracajmy się z boku na bok, wstańmy, bierzemy relaksującą kąpiel, wypijmy szklankę ciepłego mleka, poczytamy książkę, posłuchajmy spokojnej muzyki - radzi Martyna Kupiecka.

Prawidłowy sen

Powinien trwać od 7 do 8 godzin. Jednak długość snu zależy od indywidualnej potrzeby każdego z nas (jednym wystarczy sześć godzin, inni są nieprzytomni, jeżeli nie prześpią godzin dziewięciu) oraz od wieku. 70-latkowi wystarczy 4-5 godzin, nastolatek czuje się najlepiej po 8-10 godzinach intensywnego wypoczynku, dwudziestolatek - 6-8, natomiast osoby w średnim wieku powinny przespać około 7 godzin. Ważna jest także aktywność fizyczna - osoby prowadzące siedzący tryb życia nie uprawiający żadnych sportów, mało spacerujący potrzebują snu znacznie mniej niż ludzie aktywni. Dlatego wyznacznikiem prawidłowej długości snu jest to, w jakim stanie się budzimy: jeżeli czujemy się zmęczeni, kleją się nam oczy, na nic nie mamy ochoty, to znak, że nasz organizm domaga się wydłużenia nocnego wypoczynku.

Martyna Kaleta-Kupiecka, psychiatra

- Podstawowym grzechem, jaki popełnia chory cierpiący na bezsenność, jest sięganie po tabletkę, często bez konsultacji ze specjalistą. W ten sposób nie wyleczymy bezsenności, a możemy się doprowadzić do uzależnienia. Farmakologia jest pomocna, ale trzeba z niej korzystać pod ścisłą kontrolą. Zwłaszcza, że najczęściej pacjentowi nie jest potrzebna tabletka nasenna, ale na przykład antydepresyjna, taka która leczy przyczynę braku snu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie