Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy zginą dokumenty

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu czy karty kredytowe. Co robić, gdy zaginą? Podpowiadamy krok po kroku

Ważne, gdy zginie karta

Ważne, gdy zginie karta

Jeśli nie znamy numeru swojego banku, aby zastrzec kartę płatniczą lub kredytową, można skorzystać z usług Centrali Kart Kredytowych. Za pośrednictwem numeru 22-379-04-44 uzyskamy połączenie ze swoim bankiem.

Nie możesz znaleźć portfela z dokumentami i kartami płatniczymi? Zginął twój bagaż? A może zorientowałaś się, że ktoś ukradł ci torebkę na plaży? W takiej sytuacji nie zawsze od razu wiadomo, kogo powiadomić i jak najszybciej wyrobić nowe dokumenty.

Kiedy stwierdzimy taką stratę, w pierwszych chwilach wpadamy w oczywistą panikę. O której zgubie trzeba powiadomić policję, o jakiej bank lub inne instytucje? Ile "zachodu" i pieniędzy będzie kosztować wyrobienie nowych dokumentów? Nie ma co tracić czasu na zastanawianie się nad tym, tylko od razu należy działać. Kiedy nasze plastikowe pieniądze lub dokumenty wpadną w niepowołane ręce może to dla nas oznaczać poważne kłopoty.

PASZPORT
Jeśli przydarzy nam się stracić paszport za granicą, powinniśmy zgłosić to jak najszybciej w konsulacie. Wówczas urzędnicy skontaktują się z biurem paszportowym w Polsce, które potwierdzi dane oraz legalność pobytu za granicą. Jeśli w grę wchodzi kradzież dokumentów, konsulat zawiadomi też miejscową policję. W konsulacie również otrzymamy paszport tymczasowy, który pozwoli nam wrócić do kraju.

W przypadku zaginięcia paszportu w Polsce, jeszcze przed wyjazdem na urlop, jeśli jesteśmy pewni kradzieży, powinniśmy jak najszybciej powiadomić policję. Potem należy złożyć nowy wniosek o dokumenty w wydziale paszportowym odpowiedniego do swojego miejsca zamieszkania urzędu wojewódzkiego. Nowy, ważny 10 lat paszport kosztuje 140 złotych, ale jeśli z naszego opisu okoliczności zguby będzie wynikać, że jest ona naszą winą, urząd może zażądać… podwójnej opłaty.

Na taki paszport zaczekamy nawet 30 dni. Jednak jeśli w szybszym terminie planujemy wyjazd, to lepszym pomysłem będzie wniosek o paszport tymczasowy - zapłacimy tylko 30 złotych i po kilku dniach będziemy mieć dokumenty pozwalające na krótki wyjazd. W obu przypadkach oprócz wniosku potrzebne będą dwie fotografie i ksero dowodu osobistego.

DOKUMENTY TWOJE I AUTA
Najważniejszym naszym dokumentem jest dowód osobisty - niezbędny przy załatwianiu urzędowych spraw i operacji bankowych. Dlatego jest szczególnie niebezpieczny w rękach złodzieja. Jeśli mamy pewność, że został skradziony - z portfelem, torebką czy bagażem podręcznym - powinniśmy natychmiast zgłosić to na policję. Dzięki zgłoszeniu dowód osobisty będzie zastrzeżony w centralnej bazie danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- W przypadku urzędu, do wniosku o nowy dowód osobistego nie będzie potrzebne żadne zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży czy zguby policji. Wystarczy wniosek z dwoma zdjęciami, a wydanie dokumentu jest wolne od opłat - mówi Jerzy Król, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Kielcach.
Pamiętajmy o tym, że gdy nie zgłosimy kradzieży dowodu na policję, możemy mieć potem duże kłopoty. Ktoś może na nasz dowód zaciągnąć kredyt w banku. I nie będziemy się mogli przed bankiem wytłumaczyć, że to nie my, bo przecież nie zgłosiliśmy kradzieży. Nie mamy żadnego dowodu, że to ktoś inny na nasze nazwisko zaciągnął takie zobowiązanie.

Gdy prowadzimy auto, nie mając przy sobie prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego, ryzykujemy mandat w wysokości 50 złotych. Po zgłoszeniu kradzieży prawa jazdy otrzymujemy od policji zaświadczenie uprawniające do wydania duplikatu w wydziale komunikacji. Jeśli zgubiliśmy dokument po prostu najlepiej od razu wniosek z 2 zdjęciami i opłatą - 70 złotych.

- Tak samo postępuje się w przypadku utraty dowodu rejestracyjnego auta. Opłata za wtórnik to 86 złotych - dodaje dyrektor Król.

PLASTIKOWE PIENIĄDZE
W tym przypadku prawdziwych kłopotów, a raczej pewnej utraty pieniędzy, nabawimy się wówczas, jeśli karty płatnicze czy kredytowe będziemy nosić w tym samym miejscu, co zapisany na kartce PIN do nich! To jeden z podstawowych błędów, przed którym ostrzegają nas policja i banki.

Dlatego, kiedy stracimy kartę, powinniśmy jak najszybciej powiadomić bank. Całodobowy numer, pod jakim można ją zastrzec, powinniśmy mieć zapisany w telefonie komórkowym lub notesie stale przy sobie. Od chwili zastrzeżenia karty, to bank ponosi odpowiedzialność za straty na koncie, przekraczające kwotę 150 euro czyli około 600 złotych, jeśli nie mamy dodatkowego ubezpieczenia karty już od niższej kwoty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie