Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedyś porodówka - teraz siedziba urzędu gminy. Pałac w Słupi z ministerialnym wsparciem. Co zostanie zrobione?

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
XIX-wieczny dwór w Słupi czekają w tym roku prace renowacyjne. To obiekt z bogatą historia.
XIX-wieczny dwór w Słupi czekają w tym roku prace renowacyjne. To obiekt z bogatą historia. Gmina Słupia
Trzy zabytki z powiatu jędrzejowskiego otrzymały dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prace konserwatorskie i renowacyjne. Jednym z obiektów, który znalazł się na ministerialnej liście jest dwór w Słupi. XIX-wieczny pałac, w którym od ponad 30 lat mieści się siedziba urzędu gminy, kryje za sobą wiele fascynujących historii. Jakie prace w ramach dofinansowania zostaną wykonane?

Przypomnijmy, że w poprzednim tygodniu pojawiła się lista projektów, które otrzymają wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród zabytków znalazły się trzy obiekty z powiatu jędrzejowskiego, o których pisaliśmy tutaj:

Pieniądze na remonty zabytków w Jędrzejowie, Słupi i Morsku od Ministerstwa Kultury. Zobaczcie co i za ile będzie zrobione

Kiedyś porodówka - teraz siedziba urzędu gminy

W tym rozdaniu, ministerstwo przyznało dotację również gminie Słupia. Zabytkiem jaki przejdzie renowację jest XIX-wieczny dwór w Słupi - budynek, w którym od połowy lat 80-tych XX-wieku mieści się siedziba urzędu gminy. Tu mieści się także oddział Poczty Polskiej.

- Pod koniec zeszłego roku złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie w ramach programu „Ochrona zabytków”. Kwota o jaką aplikowaliśmy to 900 tysięcy złotych. Ostatecznie ministerstwo przyznało nam 440 tysięcy złotych, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie modernizacji Pałacu, w którym od przeszło 30 lat mieści się Urząd Gminy Słupia. Projekt zakłada remont dachu oraz elewacji budynku - mówił na wstępie wójt Słupi, Tomasz Koper.

- Teraz, wraz z przedstawicielem konserwatora zabytków będziemy musieli przeanalizować stan więźby dachowej. Z punktu widzenia gospodarskiego, to zadanie należy wykonać w pierwszej kolejności, bowiem dach pałacu wymaga już gruntownej modernizacji. Jaki zakres prac zostanie wykonany z tych pieniędzy, będziemy wiedzieć po analizie i konsultacjach z przedstawicielem konserwatora - dodał.

- Składam serdeczne podziękowania panu premierowi, profesorowi Piotrowi Glińskiemu za okazane wsparcie oraz panu posłowi Bartłomiejowi Dorywalskiemu, dzięki któremu została podjęta decyzja o złożeniu wniosku - podziękował wójt.

Dwór i jego bogata historia
Dwór w Słupi to budynek pochodzący z XIX wieku. Stanowi swoistą wizytówkę miasteczka i gminy, a także całego regionu. Co ciekawe, pałac odgrywał niegdyś wiele ważnych, społecznych ról. Znajdowały się tu mieszkania komunalne, przedszkole, gabinety lekarskie, a nawet... porodówka.

Jak mówi wójt Tomasz Koper:

- Dla mieszkańców Słupi, pałac jest bardzo ważnym miejscem. To perełka architektoniczna. Niektórzy mieszkańcy się tu urodzili, inni uczyli, a jeszcze inni mieszkali. Tu ukrywał się Wincenty Witos. Tu także podczas okupacji była siedziba Gestapo. Wcześniej w budynku prowadzono także tajne nauczanie. Dwór to piękna wizytówka naszej gminy i całego regionu - zaznaczył włodarz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie