Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielce dołączają do edukacyjnej elity. Ruszyła pierwsza w regionie szkoła Montessori (ZDJĘCIA)

red
Od września rozpoczęła działalność pierwsza w regionie montessoriańska szkoła podstawowa, która uczy dzieci metodą sławnej włoskiej pedagog dr Marii Montessori. Edukację w takich placówkach, ukończyli kiedyś między innymi założyciele Googla, Amazona i Wikipedii.

Tym sposobem Kielce, dołączyły do elitarnego grona około 4 tysięcy szkół na świecie, które edukują dzieciaki według tej metody.

- To zupełnie inny sposób nauki, niż w tradycyjnej szkole. Nie ma klas, jako takich, nie ma dzwonków co 45 minut, nie ma prac domowych, dzieci uczą się przez działanie i doświadczanie, co sprzyja temu, że osiągają lepsze rezultaty oraz zdobywają nowe kompetencje, wiedzę i umiejętności – mówi jedna z założycielek - szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi ReED Montessori School Kielce, Jowita Prokop – Grzywna z Kielc.

- W pedagogice Montessori stawia się przede wszystkim na samodzielność dziecka, jego ciekawość, chęć poznawania świata. Uczniowie mogą swobodnie pracować z wybranymi przez siebie materiałami. Nauka ich nie męczy, ale raczej zachwyca i czyni szczęśliwymi. Uczeń pracuje w zgodzie z własnymi możliwościami, we własnym tempie, w atmosferze szacunku. Nauczyciel jest bardziej przewodnikiem, niż egzekutorem. Przygotowuje mu odpowiednie materiały i zadania, które wspomagają chęć dążenia do rozwoju. Jeśli dziecko akurat zainteresowane jest w danym momencie wiedzą z konkretnego zagadnienia, to dopóki się nie znudzi, zdobywa informacje właśnie z tej dziedziny. Nikt mu nie mówi, żeby przestało poznawać przyrodę, bo akurat zadzwonił dzwonek – dodaje druga założycielka szkoły Ewelina Stępień.

W sali edukacyjnej nie ma tradycyjnych ławek, tablicy, podręczników czy ćwiczeniówek. W rozwijaniu wiedzy pomagają natomiast specjalne materiały dydaktyczne, tzw. pomoce rozwojowe. Co ciekawe często uczniami dzieci młodszych są… starsze.

Czy taki system edukacji pozwala realizować podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej?

- Oczywiście, że tak, co więcej z doświadczeń szkół prowadzących edukację metodą Montessori w Polsce wynika, że dzieciaki zdobywają więcej wiedzy, niż w klasycznej placówce. Nasze zajęcia odbywają się także w obecności opiekuna mówiącego tylko po angielsku, tak więc dzieci właściwie od samego początku uczą się poprzez „zanurzenie w języku”. W naszym przypadku dbamy jeszcze o zajęcia dodatkowe. Od godziny 15-tej proponujemy, a to warsztaty plastyczne, a to muzyczne, itp. - wyjaśnia trzecia współzałożycielka szkoły, Magdalena Sarnot – Wrzecionowska.

Nowa placówka ma status szkoły niepublicznej. Pedagodzy legitymują się certyfikatem ukończenia specjalistycznych kursów, zaś sama szkoła rozpoczęła współpracę z prestiżowym ośrodkiem Montessori w Polsce. W szkole znajdują się przestronne i jasne sale, a w jej otoczeniu własny ogród i Zalew Kielecki. Obecnie trwa rekrutacja oraz ostatnie przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego.

O tym, że dzieciaki uczone według tej metody, wykazują potem nieprzeciętne zdolności, najlepiej świadczy fakt, że takie właśnie szkoły kończyli kiedyś Larry Page i Sergey Brin - założyciele Google’a, Will Wright - twórca gry The Sims, Jimmy Wales - założyciel Wikipedii, Jeff Bezos - założyciel i dyrektor generalny Amazon.com oraz książęta William i Harry z angielskiej rodziny królewskiej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie