Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kielce. Kolejarze uczyli jak bezpiecznie pokonywać przejazd kolejowy [WIDEO, ZDJĘCIA]

Agata Kowalczyk
Izabela Miernikiewicz z Biura Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe pokazuję nalepkę, która zawiera numery potrzebne do wezwania pomocy, jeśli wydarzy się coś niespodziewanego na przejeździe kolejowym.
Izabela Miernikiewicz z Biura Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe pokazuję nalepkę, która zawiera numery potrzebne do wezwania pomocy, jeśli wydarzy się coś niespodziewanego na przejeździe kolejowym. Krzysztof Krogulec
Jak bezpiecznie przejechać lub przejść przez przejazd kolejowy? W poniedziałek policjanci i sokiści wręczali kierowcom ulotki informujące, jak zachować się, gdy popsuje się auto, czy dojdzie do innego wydarzenia na torach. Można było ich spotkać przy przejeździe kolejowym przez ulicę Chorzowskiej w Kielcach.

-Dla bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów, PKP Polskie Linie Kolejowe oznakowały przejazdy kolejowo-drogowe żółtymi naklejkami – informuje Izabela Miernikiewicz z Biura Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe. - Na każdej znajdują się trzy ważne numery: numer identyfikacyjny przejazdu, alarmowy numer 112 i numery telefoniczne do naszych zespołów technicznych. Gdy dojdzie do nieprzewidzianej sytuacji na przejeździe należy zadzwonić po numer 112 i podać z naklejki numer identyfikacyjny przejazdu. Dzięki temu operatorzy 112 i kolejarze mogą szybko zlokalizować przejazd a także wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. Ta informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach. A kierowcy powinni dzwonić, gdy na torach popsuje się samochód albo zobaczą na nich przeszkodę, na przykład złamane drzewo. Ruch na torach może być wstrzymany wciągu 3-5 minut zależnie od sytuacji. Wciągu pół roku, od kiedy wprowadziliśmy nalepki, mieliśmy 417 telefonów w całym kraju, a 20 razy wstrzymywano pociąg. W kilku przypadkach informacja na 112 zapobiegła wypadkom.

Żółta nalepka z telefonami umieszczona jest na wewnętrznej stronie krzyża świętego Andrzeja lub na cokole rogatki. Podczas akcji ulotkowych takich jak była w poniedziałek w Kielcach kolejarze przypominają kierowcom o zasadach bezpiecznego przejeżdżania przez tory. Na terenie województwa świętokrzyskiego jest 331 przejazdów kolejowo-drogowych. - Przy właściwym zachowaniu kierowców, jest gwarancja bezpiecznego przekroczenia torów - dodał Grzegorz Łukasik, dyrektor PKP – Polskie Linie Kolejowe w Kielcach. - Monitoring, który jest coraz częściej montowany na przejazdach pokazuje, że najczęstsze błędy kierowców przy przejeżdżaniu przez tory to: omijanie rogatek, wjeżdżanie pod opadające rogatki, ignorowanie znaków stop.

Statystyki wskazują, że za 99 procent zdarzeń na przejazdach odpowiadają nieostrożni kierowcy.

Codziennie tory i przejazdy przez nie są patrolowane przez Straż Ochrony Kolei.

- Kontrolujemy przede wszystkim przejazdy, do których dochodzi do największej liczby wydarzeń – dodał Artur Zagórski ze Służby Ochrony Kolei w Kielcach. – Działamy też w miejscach, gdzie piesi przechodzą nielegalnie przez tory. Bardzo często nawet nie spojrzą, czy jedzie pociąg. Pytani dlaczego tak nieostrożnie się zachowują, mówią, że przechodzili tędy tysiąc razy i nigdy pociąg w tym czasie nie jechał. Najczęściej piesi przechodzą w niedozwolonych miejscach z lenistwa, ponieważ nie chce się im przejść 100 metrów dalej do kładki nad torami. Piesi, którzy pokonują tory w niedozwolonym miejscu muszą się liczyć z mandatem, który może wynieść od 20 do 500 złotych.

W województwie świętokrzyskim jest 331 przejazdów kolejowych, w ubiegłym roku doszło na nich do 8 wypadków i kolizji, 2 osoby zginęły i 2 zostały ciężko ranne. W Polsce było 208 wypadków i 51 osób straciło życie, a 34 ucierpiało.

ZOBACZ TAKŻE:

Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto