Kielce. Mniej miejsc w szkołach, rodzice przerażeni....

  Kielce. Mniej miejsc w szkołach, rodzice przerażeni. Transmisja konferencji

  dud

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Kielce. Mniej miejsc w szkołach, rodzice przerażeni. Transmisja konferencji
  1/31
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Krogulec

  Uczniowie i rodzice wpadają w panikę. Boją się ,że w najlepszych kieleckich liceach zostanie zmniejszona liczba klas. Tak będzie w rzeczywistości. Wszystko przez to, że tym roku do szkół średnich pójdą dwa roczniki uczniów – ci kończący ósmą klasę szkoły podstawowej oraz ostatni rocznik gimnazjum. Władze miasta w piątek o godzinie 13.30 zwołały w tej sprawie konferencję. Na echodnia.eu transmisja z wydarzenia.
  Przekazane informacje niemal w całości pokrywają się z tym o czym na echodnia.eu napisaliśmy we wtorek. ZOBACZ TU Mniej miejsc w najlepszych liceach w Kielcach! Uczniowie i ich rodzice w panice

  Władze Kielc zdecydowały ,że liczna oddziałów w czołowych liceach zostanie zmniejszona.

  W piątek wiceprezydent Marcin Różycki poinformował ,że nabór do liceów publicznych prowadzonych przez miasto w 2019 roku będzie wyglądał tak:

  I Liceum imienia Żeromskiego - obecnie w każdym roczników jest 7 oddziałów - będzie 6 (w sumie obecnie jest 21 klas, będzie po dojściu do cyklu 4-letniego 24)

  II Liceum imienia Śniadeckiego - obecnie w każdym roczników jest 9 oddziałów - będzie 7 (w sumie obecnie jest 27 klas, będzie po dojściu do cyklu 4-letniego 28)

  III Liceum imienia Norwida - obecnie w każdym roczników jest 7 oddziałów - będzie 6 (w sumie obecnie jest 21 klas, będzie po dojściu do cyklu 4-letniego 24)

  IV Liceum - obecnie w każdym roczników jest 6 oddziałów - będzie 6 ( w tej szkole było gimnazjum, które przestaje istnieć, bez problemów można więc zwiększyć liczbę uczniów)

  V Liceum imienia Ściegiennego - obecnie w każdym roczników jest 7 oddziałów - będzie 7 (w sumie obecnie jest 21 klas, będzie po dojściu do cyklu 4-letniego 28)

  VI Liceum imienia Słowackiego - obecnie w każdym roczników jest 10 oddziałów - będzie 8 (w sumie obecnie jest 30 klas, będzie po dojściu do cyklu 4-letniego 32)

  Wiceprezydent poinformował, że w nowych klasach będzie też średnio 1 dziecko więcej niż dotychczas.

  Fakty są więc takie, że do najlepszych liceów będzie się dostać znacznie trudniej niż dotychczas. Władze miasta nie zdecydowały się na rozbudowę poszczególnych budynków w których obecnie mieszczą się licea.

  Po dojściu do cyklu 4-letniego liczba uczniów zwiększy się w prawdzie praktycznie w każdej szkole ale nie na tyle , by sprostać zapotrzebowaniu. Wielu uczniów musi więc wybrać słabsze licea, bądź szkoły branżowe.

  Warto dodać ,że w Kielcach uczy się młodzież z wielu miejscowości powiatu kieleckiego oraz okolicznych - głownie skarżyskiego, koneckiego, jędrzejowskiego pińczowskiego, buskiego, czyli tych najbliższych. Są jednak tez dziec z bardziej odległych miejscowości. Być może wiele z nich podejmie decyzję o pójściu do liceum w swojej okolicy. Dla miasta Kielce to wcale nie jest dobre rozwiązanie - pieniądze z subwencji idą za uczniem, więc jeśli zmniejszy się liczba dzieci w liceach dla części nauczycieli nie będzie pracy.

  W trakcie spotkania, na którym obecnych było kilkudziesięcioro rodziców, zadanych zostało także bardzo wiele pytań dotyczących przyszłości ich dzieci. Władze miasta starały się na każde z nich odpowiedzieć. Umówiono się, że kolejne spotkanie odbędzie się po feriach, w poniedziałek 28 stycznia o godzinie 17. Prezydent zapewnił, że w trakcie ferii władze miasta będą wraz z dyrektorami pracować nad kolejnymi rozwiązaniami problemu.


  Prezydent Bogdan Wenta mówił: - Naszym celem jest znalezienie możliwie najlepszych rozwiązań. W trakcie konferencji padło wiele pytań ze strony rodziców odnośnie sytuacji. My opieramy się głównie na danych i potrzebach zgłaszanych przez dyrektorów szkół, głównie tych ponadpodstawowych, odnośnie ilości uczniów możliwych do przyjęcia od września. Problemem jest też rozbieżność oczekiwań wobec nas szkół tych bardziej i mniej popularnych wśród uczniów. Tych problemów jest dużo jednak dzisiejsze spotkanie z rodzicami mimo iż było bardzo emocjonujące to było też bardzo dobre. Jesteśmy już umówieni na kolejne choć prace nad tą kwestią odbywać się będę non stop.

  Magdalena Fogiel-Litwinek z rady rodziców Gimnazjum nr 26 w Kielcach komentowała: - Rodzice bardzo przeżywają ten temat. Otrzymaliśmy już mniej więcej informację ile będzie klas w poszczególnych szkołach, natomiast będziemy też pisać do ministerstwa i władz państwowych aby przekazali pieniądze bo okazuje się, że na reformę brakuje pieniędzy, które pozwoliłyby choćby na przystosowanie sal, co znacząco ułatwiło by sytuację. Obecnie jesteśmy w połowie drogi, a na kolejne spotkanie przygotujemy pismo do pani minister Zalewskiej.

  Na spotkaniu potwierdzono także, że Szkoła Podstawowa numer 8 mieszcząca się do tej pory przy ulicy Jana Karskiego zostanie przeniesiona do budynku "Informatyka" czyli na ulicę Generała Józefa Hauke-Bosaka. Ten z kolei zostanie przeniesiony na ulicę Warszawską 96 gdzie do tej pory mieścił się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Budynek do tego czasu ma zostać wyremontowany i przystosowany. Do ustalenia pozostaje jeszcze kwestia gdzie przeniesie się placówka przeznaczona dla dzieci niepełnosprawnych.

  Wracając do spray miejsc w liceach. Przypomnijmy ,że sytuację złagodzą nieco czołowe licea niepubliczne. Zarówno w Zespole Szkół Sióstr Nazaretanek imienia Świętej Królowej Jadwigi - najlepszym w rankingu wyników matur w województwie, jak i w Zespole Szkół Katolickich imienia Stanisława Kostki prowadzone były gimnazja. Jest więc miejsce na powiększone liceum. Dla wielu dobrych uczniów mamy więc dobre informacje - w "Nazarecie" zamiast dotychczas 2 oddziałów będzie 3; w "Kostce" - 3. Ta ostatnia szkoła też nieco się powiększy - obecnie są trzy klasy maturalne, oraz po dwie 1 i 2. We wrześniu 201 do zarówno w liceum 3-letnim jak i 4-letniego będzie po 3 oddziały.

  ZOBACZ TAKŻE RANKING PERSPEKTYW 2019. Najlepsze szkoły średnie w Świętokrzyskiem! Kielecki "Nazaret" i technikum z Włoszczowy

  Zobacz galerię


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (30)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (30) forum.echodnia.eu

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce