MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kielce nieformalną stolicą polskiej metrologii. W Targach Kielce największe firmy i uczelnie z Polski zawiązały Klaster Metrologiczny

red
Wideo
od 16 lat
Kielce nieformalną stolicą polskiej metrologii. W poniedziałek w Targach Kielce największe firmy i uczelnie z Polski zawiązały Klaster Metrologiczny. To kolejny element budujący silne więzi współpracy pomiędzy uczelniami wyższymi, instytucjami państwowymi oraz biznesem. W przyszłości Klaster będzie dostarczał najnowocześniejsze rozwiązania metrologiczne polskiemu przemysłowi.

W Centrum Kongresowym Targów Kielce przedstawiciele 35 polskich przedsiębiorstw oraz organizacji i instytucji naukowo-badawczych, a także uczelni podpisali umowy o współpracy w ramach Klastra Metrologicznego rozpoczynając tym samym oficjalną działalność.

Wśród członków Klastra Metrologicznego znajdują się przedsiębiorstwa komercyjne, organizacje naukowo-badawcze, przedstawiciele środowisk akademickich oraz instytucje otoczenia sektora biznesowego. Umowę o współpracy w ramach Klastra podpisali między innymi Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Politechnika Świętokrzyska, Wojskowa Akademia Techniczna, a także firmy Formaster Group, ITA, Oberon, Polska Grupa Zbrojeniowa, Smart Solutions, a także Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa w Kielcach oraz Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Najważniejsze zadania Klastra to między innymi działanie na rzecz szeroko pojętej innowacyjności, tworzenie nowoczesnych rozwiązań w sektorze metrologii dla polskiego biznesu oraz opiniowanie planów rozwoju polskiej metrologii i wsparcie przemysłu i gospodarki w zakresie usług metrologicznych. Inicjatorem powołania Klastra są Główny Urząd Miar i Politechnika Świętokrzyska, a funkcję koordynatora pełnią Targi Kielce.

- Niewątpliwie tym, co zaważyło na rozwoju GUM, co skatalizowało jego rozwój, to przedsięwzięcie związane z lokalizacją w Kielcach Świętokrzyskiego Kampusu GUM. To stworzy unikatowe i niedostępne dotąd możliwości przeprowadzania pomiarów. O tym decyduje nie tylko aparatura, ale także warunki pomiarów. To także możliwość budowania nowych funkcjonalności i kompetencji obok tych, które już posiadamy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że żeby tworzyć kompetencje w szybko zmieniającym się świecie, musimy stworzyć efektywny ekosystem wokół polskiej metrologii, który do tej pory nie funkcjonował - przekazał prezes Głównego Urzędu Miar profesor Jacek Semaniak.

- Główny Urząd Miar, jako centralny urząd administracji państwowej, będzie z Klastrem współpracował. Dla nas to niezwykle ważne, żeby tworzyć nowe środowisko wokół polskiej metrologii i ścigać się z innymi podmiotami ze świata, które działają w warunkach zglobalizowanej gospodarki. Ten wyścig jest niezwykle istotny z punktu widzenia kształtowania dobrostanu gospodarczego w naszym kraju oraz przewag konkurencyjnych – dodał Jacek Semaniak.

- Klaster Metrologiczny będzie wspierał działalność naukową i badawczą Politechniki Świętokrzyskiej. Nasza uczelnia, współpracując z innymi podmiotami, będzie miała szansę zwiększyć konkurencyjność. To, wraz z realizacją projektu Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar, będzie sprzyjało temu, żeby Politechnika ogrywała znaczącą rolę w Klastrze. Mamy dobre wyposażenie oraz katedrę metrologii – powiedział profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

W uroczystości udział wzięli: profesor Jacek Semaniak - prezes GUM, Piotr Ziółkowski - dyrektor generalny GUM, profesor Zbigniew Koruba - rektor Politechniki Świętokrzyskiej, profesor Stanisław Głuszek - rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz przedstawiciele firm i instytucji podpisujących umowy. Jednym z członków Klastra jest Wojskowa Akademia Techniczna.

6 kwietnia 2022 roku podczas Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej w Targach Kielce podpisano deklarację o współpracy na rzecz utworzenia Klastra Metrologicznego. Dokument sygnowały wówczas 33 podmioty.

Do Klastra Metrologicznego przystąpiła kielecka firma Formaster Group, właściciel marki Dafi. - Kiedy zaproszono nas do udziału w Klastrze, bardzo się ucieszliśmy. Podejmujemy współpracę pełni optymizmu. My już jako firma podejmujemy działania, które w naszym przypadku doprowadzą do tego, że wiele projektów będzie przeprocedowane szybciej i ujrzą one światło dzienne. GUM daje olbrzymie możliwości, a wraz z firmami, które zostały zlokalizowane w tej inicjatywie, te możliwości są jeszcze większe. Zaczynam już sobie inwentaryzować projekty, które możemy przeprowadzić w ramach Klastra, by zostały one skomercjalizowane - powiedział Maciej Bursztein, członek zarządu oraz dyrektor do spraw rozwoju Formaster Group.

- Metrologię stosujemy w produkcji mechanicznej, jak i elektronicznej. Z jednej strony jako producenci urządzeń z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego: fotoradary, wideorejestratory istotne jest, byśmy mogli rozszerzyć nasze funkcjonalności, dorównać krajom zachodnim. Tu rola Klastra Metrologicznego i GUM jest nieoceniona. Liczymy na wprowadzenie nowych rozwiązań. Z drugiej strony, ponieważ zajmujemy się obróbką mechaniczną, tu obszar metrologii również jest bardzo istotny. Musimy na bieżąco trzymać rękę na pulsie w zakresie produkcji i odbiorów jakościowych - powiedział Andrzej Jabłoński, prezes Zakładu Urządzeń Radiolokacyjnych "ZURAD" - spółki wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Idea powołania Klastra Metrologicznego wpisuje się w strategię rozwoju Głównego Urzędu Miar, który w Kielcach buduje swój Kampus Laboratoryjny. Placówka będzie ważnym ośrodkiem badawczo-rozwojowym wspierającym polskich przedsiębiorców i naukowców.

Zobaczcie zdjęcia z podpisania umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie