Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kielczanie podziwiali Merkurego na tle Słońca [WIDEO]

Krzysztof Krogulec
Profesjonalne teleskopy pozwalały obserwować przejście Merkurego na tle Słońca- z placu Artystów w Kielcach- przez kilka godzin
Profesjonalne teleskopy pozwalały obserwować przejście Merkurego na tle Słońca- z placu Artystów w Kielcach- przez kilka godzin Krzysztof Krogulec
Mała, czarna kropka na dużym, jasnym tle ekscytowała w poniedziałek nie tylko astronomów, ale i rzesze zwykłych śmiertelników cokolwiek interesujących się planetami podobnymi do Ziemi, też krążącymi wokół najbliższej nam gwiazdy.

Oto bowiem wspomnianą kropką była planeta Merkury, która właśnie w poniedziałek, 9 maja od godziny 13.12 do 20.42 przechodziła na tle słonecznej tarczy. To bardzo rzadkie zjawisko astronomiczne nazywa się to fachowo tranzytem planety.

Spektakularny, choć mało widowiskowy tranzyt Merkurego na tle Słońca można było bezpiecznie oglądać na placu Artystów w Kielcach dzięki kielczanom z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Bezpieczne, bowiem samodzielne próby dostrzeżenia małej kropki na Słońcu mogłyby zakończyć się utratą wzroku.

Na mieszkańców Kielc czekał specjalny pokaz z użyciem profesjonalnych instrumentów astronomicznych. Przez jeden teleskop można było obserwować tranzyt Merkurego bezpośrednio, zaś obraz z drugiego był widoczny na ekranie telewizora ustawionego w cieniu namiotu. Obiektywy obu teleskopów chroniły specjalne, ciemne filtry.

Przejście Merkurego przed tarczą naszej dziennej gwiazdy było jednym z najdłużej wyczekiwanych zjawisk na niebie przez wszystkich miłośników astronomii z całego świata.

Do tranzytu planety przed tarczą gwiazdy- co w astronomii wykorzystywane jest do obserwacji także odległych galaktyk - dochodzi tylko i wyłącznie wtedy, gdy planeta znajduje się w odpowiednim położeniu pomiędzy Ziemią, a daną gwiazdą. Poprzedni tranzyt Merkurego widoczny w całości z terenów naszego kraju miał miejsce ponad 13 lat temu (7 maja 2003 roku). Ci, którzy przegapili to rzadkie zjawisko na kolejną okazję muszą poczekać do 13 listopada 2032 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto